Vyrážíte rádi autem někam daleko? Když v jeho kabině strávíte hodiny či dny, musíte začít řešit, čím se nasytit a občerstvit. Pokud nevyhledáváte restaurace, zůstává to na vás. Rozhodně to ale neznamená, že byste se museli spokojit s chlebem a paštikou. I z roadtripu si totiž můžete udělat slušný gastronomický zážitek.
Co je potřeba, když si chcete uvařit?
Základem kulinářských úspěchů na cestách je skladné outdoorové a kempingové náčiní. Oproti dlouhým túrám, pro které je primárně určeno, se ale v autě můžete poněkud rozmáchnout. Vedle základu v podobě plynového vařiče si totiž můžete dovolit mít s sebou třeba i malou ledničku. Uvidíte, že se ještě bude hodit, stejně jako širší sortiment nádobí. To by se na zádech pěkně proneslo, ale do kufru auta se pohodlně vejde. Takové kompletní základní vybavení přitom není ani drahé. Stojí podobně jako třeba roční pojištění auta, i když samozřejmě záleží na tom, jakou kvalitu si dopřejete.
Když je řeč o vybavení na vaření do auta, je třeba zmínit i nutnost jeho správného uložení v autě. Často se jedná o relativně těžké věci, které při prudkém brzdění mohou způsobit hodně nepříjemné a ožehavé situace a napáchat mnoho škody. Proč ale zbytečně zkoušet, jak kvalitní havarijní pojištění máte uzavřené? Raději si dejte záležet na tom, aby vařič, lednička, nádobí a případné další náčiní bylo řádné upevněno.
Zázraky ze sáčku
A hurá se najíst! Ale co si uvaříme? První, co vás asi napadne, je instantní jídlo v prášku či jinak zakoupení Ready-to-Eat, tedy jídlo připravené k okamžitému servírování. Vždy jde o hostinu, která je připravena takřka ihned. K její přípravě vám většinou stačí jen horká voda, pár minut a hodování může začít.
Nabídka těchto jídel v poslední době nebývale roste. Na trhu tak najdete i výrobky, na kterých si opravdu pochutnáte. Za jejich objevením ale stojí desítky hodin čtení recenzí a spousty pokusů a omylů s jídlem, které vám nebude chutnat. Pomyslné hledání jehly v kupce sena navíc obvykle kdovíjakým gurmánským zážitkem vykoupeno není. Tak jak si tedy dopřát dobré jídlo během cest?
Gastronomie na plynovém vařiči
Vraťme se tedy zpátky k plynovému vařiči a hlavně k autoledničce. Čerstvé suroviny jsou totiž základ. A jaké speciality si v takto spartánských podmínkách můžete dopřát?
Začněme třeba u italské kuchyně. Těstoviny si uvaříte snadno, pouze špagety nahradíte jiným typem, který se na malém vařiči uvaří přece jen snáze. Aglio olio ale bude! V osolené vodě uvařené těstoviny promíchejte s plátky česneku a kousky chilli, které jste osmahli na olivovém oleji, a vše posypte petrželkou a parmezánem. Za patnáct minut máte hotovo.
Po dlouhém cestování ale asi přijde vhod i něco vydatnějšího. Co se poohlédnout po německé kuchyni a udělat si eintopf? Do této husté polévky můžete zamíchat skoro všechno podle vlastní chuti. Za cestovatelský základ lze zvolit konzervované luštěniny, cibuli, mrkev, petržel, celer, brambory či zeleninu podle chuti. A pro sílu kousek klobásy...
A co by to bylo za hostinu bez sladké tečky na závěr? Na malém vařiči se dají dělat zázraky. Třeba palačinky. Mouka, vejce, cukr i trvanlivé mléko dlouhou cestu v autě vydrží. Pak už jen trocha tuku a vaše oblíbená náplň. Dobrou chuť!