
Někdo si bez kravského mléka neumí představit snídani, jiný ho vyměnil za alternativu z ořechů, sóji nebo ovsa. Mléko – a jeho rostlinné alternativy – jsou častým tématem debat nejen mezi nutričními odborníky, ale i mezi běžnými konzumenty. A každý má svou teorii. Jedni nedají dopustit na klasiku, druzí preferují rostlinné verze kvůli chuti, zdraví nebo životnímu stylu. Jak se v tom všem vyznat a které „mléko“ je to pravé právě pro vás?
Sklenice mléka a buchty od babičky, hedvábně jemná krupicová kaše nebo horké kakao na zahřátí – pro spoustu z nás jsou to chutě dětství, které máme spojené s pohodou a bezpečím. Jenže časy se mění – a spolu s nimi i naše zvyklosti. V obchodech najdeme širokou paletu rostlinných alternativ, které často překvapí i ty, kdo si mysleli, že „mléko“ z ovesných vloček nebo mandlí nemůže fungovat. A ono může – jen je třeba vědět, po jakém „nemléce“ sáhnout.
Mléko: stálice, která má historii i benefity
Mléko provází lidskou stravu po tisíce let. Přináší kvalitní bílkoviny, vápník a další důležité živiny. Přesto se v posledních desetiletích stalo kontroverzním tématem – někteří ho vyřazují kvůli intoleranci laktózy, jiní z etických důvodů nebo kvůli moderním výživovým trendům.
- Podle odborníků ale zůstává faktem, že mléčné výrobky obsahují esenciální živiny důležité pro kosti, svaly a celkové zdraví. Pro ty, kteří mléko snáší dobře, je stále cennou součástí jídelníčku. Otázkou však je, zda je vhodné pro každého.
Co umí rostlinné alternativy?
Sója, oves, mandle, kešu nebo třeba kokos – nabídka rostlinných „mlék“ roste a v regálech supermarketů dnes najdete širokou škálu chutí i složení. Pro lidi s alergií na bílkovinu kravského mléka nebo vegany jde o vítanou možnost. Ale pozor: ne každá rostlinná alternativa je nutričně srovnatelná s klasickým mlékem. Jaká „nemléka“ zařadit do jídelníčku?
-
Mandlový nápoj
Patří k těm nejznámějším a nejčastěji používaným. Má lehce nasládlou chuť a jemné oříškové aroma, které se výborně hodí do kávy, kaší i smoothie. Vyrábí se z rozmixovaných mandlí a vody, často bývá obohacen o vápník a vitaminy. Na druhou stranu obsahuje méně bílkovin než kravské mléko a jeho výroba je poměrně náročná na vodu. Pokud vám ale jde o svěží a lehkou chuť, mandlový nápoj může být skvělou volbou. Ostatně, vyrobit si ho můžete i doma podle našeho receptu:

-
Sójový nápoj
Chuťově neutrální, krémový a s vysokým obsahem bílkovin – sójový nápoj je asi nejbližší alternativou kravského mléka z hlediska nutriční hodnoty. Může ale obsahovat alergeny a někomu nemusí sednout chuťově. Dobrou zprávou je, že se dnes vyrábí i v ochucených variantách nebo bez přidaného cukru.
-
Ovesný nápoj
Ovesné mléko si v posledních letech získává srdce nejen veganů, ale i baristů. Krásně pění, má jemně nasládlou chuť a dobře funguje v kombinaci s kávou. Obsahuje vlákninu (hlavně beta-glukany) a bývá dobře snášen. Jeho výhodou je i nižší ekologická zátěž při výrobě. Pokud hledáte rostlinný nápoj, který se nejvíc blíží kravskému mléku chuťově i vzhledem, ovesný je horký favorit.
-
Kokosový nápoj
Exotická alternativa, která voní po dovolené. Kokosové „mléko“ má typickou sladkou chuť, je řidší a méně vhodné do kávy (kvůli separaci), ale skvěle se hodí do smoothie, dezertů a asijských jídel. Neobsahuje bílkoviny a má vyšší podíl nasycených tuků, proto se doporučuje konzumovat jej spíš jen občas.
-
Rýžový nápoj
Lehký, jemně nasládlý nápoj, který je přirozeně bezlaktózový, bezlepkový i hypoalergenní – ideální pro všechny s citlivým trávením. Na druhou stranu má ale vyšší obsah sacharidů a velmi nízký podíl bílkovin. Chuťově je velmi jemný, takže se hodí do kaší nebo pro děti.
Na vaření, pečení i do kávy:
-
Pokud hledáte rostlinný nápoj, který se dobře míchá s espressem a krásně pění, sáhněte po ovesném nápoji.
- Na vaření se skvěle hodí sójový nápoj – je stabilní, neutrální a díky obsahu bílkovin snese i vyšší teploty.
- Do sladkých dezertů nebo palačinkového těsta vyzkoušejte mandlové nebo ovesné mléko, mají příjemnou chuť.
- Pokud se chystáte na exotické recepty, kokosové mléko (ideálně z konzervy) dodá pokrmu intenzivní vůni a krémovou konzistenci.
- Na smoothie, kaše nebo jen tak do skleničky si jistě oblíbíte rýžový nebo kokosový nápoj – oba jsou lehce nasládlé, snadno stravitelné a chutnají dobře i samostatně.
Tak které?
Pokud chcete nahradit mléko rostlinnou alternativou, sledujte etikety. Některé obsahují přidaný cukr nebo nemají dostatek bílkovin a vápníku. Ideální jsou ty obohacené o důležité živiny.
Každopádně ani zde neexistuje univerzální odpověď – každému vyhovuje něco jiného. Pokud mléko dobře snášíte a máte rádi jeho chuť, není důvod se mu vyhýbat. Pokud hledáte alternativu, sáhněte po kvalitních rostlinných variantách s minimem přísad. Ať už si do ranní kávy lijete klasické mléko, nebo ovesný nápoj, hlavní je, aby vám chutnalo a vyhovovalo vašemu tělu.
Zdroj: Apetit 03/21, Jíme jinak, Svět plodů, Wikipedia, Apetit