Když se řekne svatý Mikuláš, většina z nás si okamžitě vybaví příběh o hodném staříkovi s bílým plnovousem, který obdarovává děti sladkostmi a drobnými dárky. V mnoha zemích po celém světě je 6. prosinec dnem, kdy tento světec, známý pro svou štědrost a soucit, přináší radost malým i velkým. Zatímco u nás Mikuláš chodí v doprovodu čerta a anděla, jinde se svátek slaví trochu odlišně. A tak se pojďme podívat, jak Mikuláš dorazil do různých koutů světa!
Svatý Mikuláš je jedním z nejznámějších a nejuctívanějších světců křesťanské historie. Narodil se ve 3. století v Myře (dnešní Turecko) a jeho život je opředen mnoha legendami, které ho vykreslují jako laskavého a štědrého muže. Nejvíce je známý svou nezištnou pomocí chudým a dětem – tajně rozdával dary těm, kteří to potřebovali, čímž si získal pověst ochránce malých a bezbranných.
-
Jeden z nejznámějších příběhů vypráví o tom, jak Mikuláš zachránil tři dcery zchudlého šlechtice před životem v nevěstinci. Mikuláš jim tajně daroval peníze na věno, čímž jim umožnil vést šťastný život. Podobné příběhy přispěly k tomu, že je dnes považován za patrona dětí, obchodníků, námořníků i chudých.
Mikulášův svátek, připomínající jeho smrt 6. prosince, se před staletími stal jedním z nejvýznamnějších církevních svátků.
Rakousko: Nikolaus a jeho děsivý pomocník Krampus
V Rakousku Mikuláš přichází 6. prosince, ale jeho doprovod je více než děsivý. Krampus dokáže vystrašit všechny zlobivé děti, ale mnohdy se bojí nejen malí. Že máte pro strach uděláno? Zkuste se zadívat na Krampusovy dlouhé rohy, ostrá zubiska a ďábelské tváře. A pokud se stále nebojíte, zahleďte se do jeho svítících očí!
Zatímco Mikuláš dává dárečky, Krampus se stará o to, aby děti nezlobily – a pokud byly zlé, mohou skončit v jeho pytli! Tento neobvyklý mix radosti a strachu je součástí rozsáhlých oslav, které zahrnují i krampuslauf (běh Krampusů), což je ve skutečnosti festivalový průvod strašidelných pekelníků. 6. prosinec není tedy jen o Mikulášovi, ale o celé tradici, která se prolíná s ďábelsky děsivým folklórem, jež neodmyslitelně patří k adventní náladě.
-
Zajímavost: Rakouské tradice s Krampusem jsou tak silně zakořeněné, že se z nich staly i turistické atrakce, kdy si lidé mohou na vlastní kůži zažít běh Krampusů.
Nizozemsko: Sinterklaas a jeho cesta lodí
Možná vás překvapí, že Mikuláš, známý v Nizozemsku jako Sinterklaas, tráví většinu roku ve slunném Španělsku. Když se však blíží jeho čas, vydává se se svým pomocníkem Černým Petrem na cestu parníkem do Nizozemska, kde má za úkol odměnit hodné děti a pokárat ty zlobivé. Do země připlouvá tradičně první sobotu po 11. listopadu. Tato tradice má kořeny v 19. století, kdy byla cesta spojena s dovozem pomerančů a granátových jablek.
5. prosince děti chystají své boty nad krb či vstupní dveře, kde jsou naplněny dobrotami.
-
Zajímavost: Černý Petr je pestrobarevně oblečená postava a může to být muž i žena, dokonce jich se Sinterklaasem může chodit několik najednou. A proč se mu říká Černý? Podle tradice si Petr umazal svůj obličej od sazí v komíně, když šel plnit boty.
Polsko: Mikołaj jako Mikuláš i Ježíšek
Polský Mikołaj nosí dětem dárky v noci z 5. na 6. prosince. Schovává je buď pod polštář, nebo jimi plní velké ponožky. Hodné děti se radují ze sladkostí, ale i knih či drobných hraček. Zlobivým dětem se většinou vyhrožuje výpraskem rákoskou. Nebojte se, v praxi zůstává jen u tohoto varování.
-
Zajímavost: Zatímco jinde ve světě si obdarovávání dělí Mikuláš a Ježíšek, přesněji jejich obdoby, v Polsku musí obojí zvládat právě Mikołaj. Takže rozdá dárky na svůj svátek a 24. prosince naděluje znovu – tentokrát pod vánoční stromeček.
Zajímavosti o svátku svatého Mikuláše v dalších státech
-
Ve vlámských částech Belgie chodí s Mikulášem (stejně jako v Nizozemí) Černý Petr. Belgické děti se mnohem více těší na Mikuláše než na Ježíška, protože Mikuláš nosí velké dárky, kdežto Ježíšek už jen drobnosti.
-
Ve Slovinsku, Rumunsku či Maďarsku děti nechávají na oknech boty či ponožky, do nichž dostanou drobnou nadílku.
-
Ve Švýcarsku je Mikulášovým pomocníkem Schmutzli – postava oblečená do mnišské kápě.
-
V severovýchodní části Francie Mikuláš pomocníka nemá, jezdí sám na oslíkovi a ve své nůši má připraveny drobné dárečky.
-
V severní části Itálie Mikuláše doprovázejí čerti, tamní děti dostávají více dárků právě na svátek svatého Mikuláše než na Štědrý den. Na jihu Itálie se mikulášská tradice neslaví.
-
Ve Španělsku či Portugalsku Mikuláše (až na výjimky v některých městech) prakticky vůbec neznají.
Zdroje informací: lidovky, irozhlas, radiozurnal.rozhlas, junior.rozhlas, radiokromeriz