Scones patří k britskému odpolednímu čaji stejně neodmyslitelně jako šálek Earl Grey. Ale to neznamená, že si je nemůžete dopřát kdykoli – ke kávě, snídani nebo jen tak, když vás přepadne chuť na něco dobrého. Možná jste je už ochutnali, možná o nich jen slyšeli, ale jedno je jisté: jakmile přijde na jejich servírování, Britové se rozdělí na dva nesmiřitelné tábory.
Scones mají své kořeny ve Skotsku, kde se už ve středověku pekly jako velké placky na kameni nad ohněm. Tehdejší scones se připravovaly hlavně z ovesné, ječné nebo pšeničné mouky. Velkou změnu přineslo 19. století, kdy se díky objevu prášku do pečiva začaly péct nadýchanější a jemnější máslové bochánky, jak je známe dnes. Během viktoriánské éry si je oblíbila i královna Viktorie, což je katapultovalo mezi šlechtu a jejich spojení s odpoledním čajem (afternoon tea) bylo na světě.
Co jsou vlastně scones?
Scones patří mezi tzv. rychlá těsta (quick breads), což znamená, že k jejich přípravě nepotřebujete droždí ani čas na jejich dlouhé kynutí. Stačí prášek do pečiva, mouka, máslo, mléko a pár dalších ingrediencí a za pár minut máte hotovo.
Nečekejte žádné nadýchané Honzovy buchty, scones jsou spíše drobivé pečivo, podobné sušenkám. Ptáte se, jestli se podávají sladké nebo slané? Obojí! Britové je milují s džemem a smetanovým krémem (clotted cream), zatímco v Austrálii se často pečou se sýrem a bylinkami.
Válka o smetanu: Jak se scones správně jí?
Mít vyhraněný názor na něco tak nevinného, jako je způsob mazání scones, je asi ta nejbritštější věc na světě. Ale zkuste se zeptat kohokoliv v Británii, co patří na bochánky jako první – džem, nebo smetanový krém? Připravte se na vášnivou debatu, která má téměř stejně hluboké kořeny jako čaj o páté.
- Devonský styl: Na scones se nejdřív nanese vrstva hustého smetanového krému (clotted cream) a teprve poté se přidá džem.
- Cornwallský styl: Nejprve se namažou džemem a až poté přijde na řadu kopeček smetanového krému.
Který styl servírování je ten správný? Záleží na tom, koho se zeptáte! Zatímco obyvatelé Devonu by nikdy nezkazili scone tím, že by dali džem jako první, v Cornwallu to vidí přesně naopak.
- Clotted cream je hustá krémová smetana s vysokým obsahem tuku (až 60 %), která pochází z jihozápadní Anglie, konkrétně z Devonu a Cornwallu. Vyrábí se pomalým zahříváním plnotučného mléka, dokud se na povrchu nevytvoří hustá „sražená“ vrstva. Má jemně sladkou máslovou chuť a je nepostradatelnou součástí servírování scones při tradičním britském odpoledním čaji.
- V českých luzích a hájích budete clotted cream shánět stěží, ale skvělou náhradou je směs mascarpone a smetany ke šlehání. Stačí vyšlehat mascarpone s cukrem a postupně přidávat smetanu, dokud nezískáte hustý, nadýchaný krém.
Jak připravit scones doma?
Tyto máslové bochánky jsou základem britské klasiky, ale my jsme jim dali nový rozměr. Inspiraci jsme našli v amerických shortcakes, které mají křehčí strukturu díky podmáslí. Místo tradičního džemu jsme použili rozvařené borůvky a samozřejmě nechybí ani nadýchaný smetanový krém.
Suroviny:
- Na borůvkovou směs: 300 g borůvek (mohou být i mražené), 2 lžíce krupicového cukru, ½ limety (nastrouhaná kůra + šťáva)
- Na křehké těsto: 350 g hladké pšeničné mouky (+ na poprášení), 2 a ¼ lžičky kypřicího prášku do pečiva, 50 g krupicového cukru, ½ lžičky jedlé sody, ½ lžičky soli, 125 g studeného másla (nakrájeného na kostičky), 300 ml podmáslí (+ na potření), třtinový cukr na posypání
- Na smetanový krém: 75 g mascarpone, 250 ml vychlazené 40% smetany ke šlehání, 1 lžička vanilkové pasty nebo extraktu
Postup:
- Borůvky, cukr, limetovou kůru a šťávu dejte do rendlíku. Na středním plameni povařte, dokud se cukr nerozpustí a ovoce nepustí šťávu. Odstavte a nechte vychladnout.
- Ve velké míse smíchejte mouku, kypřicí prášek, cukr, jedlou sodu a sůl. Přidejte máslo a rychle ho prsty zapracujte – nesmí se úplně rozpustit, větší kousky tuku zajistí, že těsto bude jemné a listující. Mísu s těstem dejte na 15 minut do mrazáku, aby máslo ztuhlo.
- Troubu předehřejte na 220 °C (horkovzdušnou na 200 °C). Mísu s těstem vyndejte z mrazáku, pomalu přilévejte podmáslí a zároveň těsto míchejte vidličkou. Jakmile se začnou tvořit hrudky, spojte je rukama.
- Těsto vyklopte na moukou poprášenou plochu, lehce propracujte a vytvarujte obdélník 20 × 50 cm. Přeložte ho jako dopis – spodní třetinu na střed, horní třetinu přes ni. Lehce přitlačte, rozválejte na tloušťku 2 cm a vykrajujte kolečka o průměru 7 cm.
- Scones naskládejte na plech s pečicím papírem těsně vedle sebe (1 cm mezera) – lépe naskočí a neoschnou. Potřete podmáslím, posypte třtinovým cukrem a pečte 10–12 minut, dokud nezezlátnou.
- Mascarpone krátce prošlehejte, aby bylo nadýchané. Přilijte smetanu, vanilku a šlehejte na středních otáčkách do měkkých špiček (nepřešlehat!).
- Každý scone rozřízněte, naplňte krémem, přidejte lžíci borůvek a přiklopte. Nejlepší jsou ještě vlažné.
Scones na 100 způsobů: Jaké druhy existují?
Scones existují v mnoha podobách a každá má svůj jedinečný charakter. Tradiční britské scones jsou kulaté nebo trojúhelníkové, lehce sladké a nejčastěji se podávají s džemem a smetanovým krémem.
- Připravit si můžete i ovocné scones, stačí, když do těsta přidáte brusinky, rozinky, borůvky nebo sušené meruňky.
- Pro milovníky slaného jsou tu sýrové scones, do kterých se přidává čedar, parmazán nebo bylinky – výborně doplní polévku nebo slanou snídani.
- Americká verze scones bývá větší, sladší a často obsahuje čokoládu, oříšky nebo polevu.
Ať už sáhnete po klasice, ovoci nebo sýru, scones se snadno přizpůsobí každé chuti. Vyzkoušejte je i vy a dopřejte si svůj vlastní čaj o páté – klidně jako britská královna.
Zdroj: adayincandiland.com, mob.co.uk, Apetit