Na Slovensku a v Maďarsku existuje velká skupina jídel, kterým se ve slovenštině říká prívarok a maďarsky főzelék. Jsou hustší než hustá polévka a často se podávají v rodinách jako hlavní chod. Daly by se přirovnat k českým omáčkám, přesto se trochu liší. Co do nich patří a jak se připravují?
Prívarky jsou sytivá jídla zahuštěná moukou a podobají se omáčce. Příprava je velmi jednoduchá, ale vyžaduje trochu citu a cviku při zahušťování a dochucení: cílem je hebká, lehce navinulá omáčka s nerozvařenými kousky zeleniny.
Prívarky se připravují ze sezonní zeleniny, nejčastěji jsou to:
- mladý hrášek (i mražený)
- zelené fazolky
- nahrubo nastrouhaná dýně, kedlubna a mrkev
- luštěniny (čočka, fazole)
- brambory
Základ můžete připravit z mléka i smetany. Ze smetany jsou prívarky luxusnější, ale také dražší a tučnější. Můžete použít i směs mléka a smetany (podle zásob a možností).
Co k prívarku podávat
K prívarkům se obvykle podává vejce (vařené nebo volské oko), kousek opečené uzeniny, párky, fašírky neboli karbanátky, nebo i zbytek dušeného masa či sekané z předchozího dne a masa bývá jenom malé množství.
Čím prívarok dochutit
Koření a bylinky mají za úkol podpořit chuť hlavní suroviny, používá se kopr, bobkový list, česnek, nové koření a někdy špetka mleté červené papriky.
Zdroj: Autorský článek pro časopis Apetit připravila Anita Ponešová