Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Souboj v oblíbenosti: Připravte si cheesecake i tvarohový koláč

Cheesecake
ZDROJ: Yulia Khlebnikova/Unsplash
sdílet:

Tvarožník, tvarohový koláč i cheesecake pocházejí z jedné rodiny. Základní surovinou je vysrážené mléko v různých podobách. Při přípravě cheesecaku se neobejdete bez krémového sýra, na tvarožník neboli sernik budete potřebovat tvaroh. V čem tedy tkví zásadní odlišnosti?

Jako cheesecake (doslova sýrový koláč) můžeme v širším pojetí označit všechny typy koláčů s tvarohem, tvarožníků, tvarohových dortů a cheesecaků. V užším smyslu se pak dají rozdělit podle toho, v jaké části světa se připravují a jaká hlavní ‚sýrová‘ surovina se do nich používá.

  • Ačkoli v češtině většinou nechápeme tvaroh jako sýr, skutečnost je taková, že ať použijete žervé, tvaroh, philadelphii, ricottu nebo cottage, jde o mléčné výrobky, které se vyrábějí podobně. Rozdíl mezi nimi je v tom, jakým způsobem se vyrábějí, jakou mají konzistenci či jak tučné mléko se na jejich výrobu použije. 
  • Většina tvarohových koláčů a cheesecaků se peče, existují však i nepečené varianty, do kterých se zpravidla přidává želatina.
  • Na americkém kontinentu, v Británii, Irsku nebo Itálii se cheesecake vyrábí z tučného krémového sýra (z českých výrobků se mu nejvíc blíží žervé se zakysanou smetanou).
  • Středoevropané milují tvarohové koláče a tvarožníky často doprovázené rozinkami. Pro typický polský tvarohový koláč existuje název ‚sernik‘. Tvarohové dorty a koláče jsou oblíbené také v Česku, Německu, Rakousku nebo na Slovensku.

Cheesecake: vydatný zdroj energie a dar pro antické olympioniky

Na původní podobě dnešního cheesecaku si pochutnávali už sportovci ve starověkém Řecku. Nejstarší dochované zdroje hovoří o roku 776 př. n. l., kdy byli antičtí olympionici za vítězství odměněni dezertem z pšeničné mouky, sýra a medu.

  • Olympijskou odměnu v podobě dezertu ze sýra a medu považujeme za prvotní recepturu, ze které postupem času vznikl dnešní cheesecake. O to se postarali až Římané po dobytí Řecka. Ti si původ cheesecaku rychle přivlastnili. Snadno tak ovšem najdeme odpověď na otázku, proč do cheesecaku patří sýry jako je mascarpone a ricotta.
  • Dezert z krémového sýra se rozšířil do celého světa. Známý je například newyorský cheesecake, jehož základ tvoří krémový sýr philadelphia.
  • Korpus či krustu cheesecaku tvoří zpravidla rozdrcené sušenky spolu s máslem.
  • Na náplň můžete vedle tradičních sýrů použít také žervé, lučinu nebo tvaroh se zakysanou smetanou. Ty se dobře rozmíchají s cukrem a vejci, případně jen žloutky. 
  • Náplň může mít jednoduchou jemnou příchuť vanilky či citronové kůry, lze ji však ochutit například kávou, čokoládou, ořechy, rozmixovaným ovocem. 
  • Příchuť základnímu vanilkovému cheesecaku můžete dodat také ovocnou omáčkou, rozvarem či žahourem, kterými se dezert přelije. 

Tvarožník neboli sernik

Polský sernik neboli tvarožník je obdobou cheesecaku a jeho vznik se datuje do období 17. století.  Tehdy se podával v Krakově jako dezert při oslavách vítězství v bitvě s Turky u Vídně. Tvarohová náplň v křehké krustě je však oblíbená po všech zemích bývalého Rakouska-Uherska.

  • Nejprve se označoval jako vídeňský sernik, krakovští cukráři recepturu zdokonalili a dnešní podoba serniku je považována za typicky polský dezert.
  • Tvarožník se dodnes v Polsku podává jako dezert ke kávě i jako dort při oslavách.
  • Pokud se pustíte do přípravy tvarožníku, bude vám stačit jen pár základních surovin. Neobejdete se však bez tvarohu. 
  • Některé varianty serniku mají podobu spíše lité tvarohové buchty. Do tvarohu se přidává mouka a je tak součástí korpusu. Krusta zcela chybí.
  • Základní korpus tvarožníku či serniku sestává z křehkého těsta, které vytvoříte spojením hladké mouky, studeného másla a cukru.

Do trouby nebo do lednice: vyzkoušejte pečené i nepečené verze dortu

Od klasických dortů, které se zpravidla skládají z pečeného korpusu a krému, se cheesecake liší zejména poměrem korpusu a náplně.

  • Hlavní složkou cheesecaku či serniku je náplň, korpus tvoří, alespoň co se objemu týká, znatelně menší část.
  • Korpus je hutnější a chuťově výraznější než klasický piškotový dortový.
  • Připravit jej můžete navíc jak v pečené, tak i v nepečené verzi.
  • U pečeného cheesecaku nezapomeňte počítat s dostatečným časem na pečení a úplné vychladnutí. Nepečená verze potřebuje čas na zatuhnutí v lednici. Ideálně pak cheesecake připravujte den předem a dopřejte mu čas v chladu přes noc. 

Zdroj info: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč