Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Svatá Lucie přináší světlo a naději: Od švédských Lussekatter po českou pučálku – jaká jídla a tradice jsou spojené s jejím svátkem?

Svatá Lucie
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Svatá Lucie podle legend přináší nejen naději a světlo do nejtemnějších zimních dnů, ale i chutná tradiční jídla. Ve Švédsku se pečou šafránové Lussekatter, na Sicílii voní sladký chléb Pane di Santa Lucia, a dokonce i u nás se kdysi připravovalo jídlo spojené se svátkem svaté Lucie – jednoduchá pučálka z naklíčeného hrachu. 

Každý rok 13. prosince vstupuje do našich životů svatá Lucie jako nositelka světla. Její jméno pochází z latinského lux – světlo, což symbolizuje naději a nový začátek. Tradice oslav svaté Lucie má hluboké kořeny v křesťanství, ale zároveň je provází pohanské zvyky, které si stále drží své místo zejména v severských zemích.

  • Lucie je nejen ochránkyní světla v čase zimního slunovratu, ale také patronkou slepých.

Kdo byla svatá Lucie

Lucie, historicky doložená postava opředená legendami, se narodila kolem roku 284 a svůj život tragicky zakončila v roce 304. Pocházela z bohaté rodiny, ale svůj majetek i věno rozdala chudým a oddala se křesťanské víře a pomoci lidem.

V době pronásledování křesťanů odmítla sňatek s pohanským šlechticem, což vyústilo v dramatický střet. Před soudem správce Syrakus prohlásil, že šlechtice okouzlily její oči. Lucie se proto rozhodla k neuvěřitelnému činu – vyloupla si je a nechala je předat svému nápadníkovi. Podle legendy se však stal zázrak: do druhého dne se jí oči uzdravily a byly krásnější než předtím. Šlechtice to rozzuřilo natolik, že měla být odvedena do nevěstince, ale nepohnul s ní ani pár volů, a tak se vojáci uchýlili k mučení.

  • Před smrtí Lucie údajně prorokovala pád císaře Diokleciána a povolení křesťanství. Její slova se naplnila: císař skutečně do roka ztratil moc a v roce 313 vydal Konstantin I. Veliký Edikt milánský, kterým křesťanství legalizoval.

  • Svatá Lucie se stala patronkou sicilských Syrakus, kde její příběh tak tragicky skončil.

Voňavé švédské Lussekatter aneb Luciiny kočičky

V mrazivém Švédsku provází svátek svaté Lucie tradiční Lussekatter, šafránové pečivo zdobené rozinkami a tvarované do spirál připomínajících kočičí ocas či kočku stočenou do klubíčka. Zářivě žlutá barva těsta symbolizuje světlo, zatímco jemná vůně šafránu má vnášet klid a pohodu do chladných zimních večerů. Tradičně se podává s horkým kořeněným vínem nebo kávou během oslav, kdy Lucie prochází ulicemi s korunkou ze svíček.

  • Zajímavost: V některých rodinách se pečou Lussekatter již večer 12. prosince. Zpravidla je členům rodiny servíruje jedna z dcer převlečená za Lucii.

Pane di Santa Lucia ze Sicílie

Na Sicílii je svatá Lucie uctívána jako patronka Syrakus, kde její svátek provází procesí, modlitby a příprava speciálního chlebaPane di Santa Lucia (česky chléb svaté Lucie). Tento sladký chléb se zdobí rozinkami, kandovaným ovocem a ořechy. Jeho chuť odráží radost z hojnosti.

  • Zajímavost: Sladké pečivo připomíná dobrý skutek svaté Lucie, která během hladomoru zachránila město tím, že rozdávala obilí.

Česká pučálka – zapomenutý pokrm z hrachu

I u nás měly zimní tradice spojené s Lucií své kouzlo. Přestože je dnes její svátek spíš pozapomenutý, dříve se v tento den připravovala pučálka – jednoduchý pokrm z naklíčeného a opraženého hrachu. Pučálka symbolizovala skromnost, ale také přání hojnosti a zdraví. V některých regionech byla pučálka dokonce podávána jako součást adventní stravy, která měla zklidnit tělo i mysl. Pučálka se připravovala jak naslano – osolená a opepřená, tak nasladko – ochucená medem, často s rozinkami či jiným sušeným ovocem.

  • Zajímavost: S trochou nadsázky by se dalo říci, že pučálka byla prvním českým fast foodovým jídlem – prodávaly ji totiž báby pučálnice na ulici kolemjdoucím. O Velikonocích se pak podávala pučálka ženichům, kteří si přišli říct o nevěstu.

Zajímavosti o Lucii

  • Lucie trestající lenost: V českých tradicích je svatá Lucie považována za ochránkyni pořádku a čistoty. Lidé věřili, že na svůj svátek chodí Lucie dům od domu, kontroluje pořádek a straší ty, kteří lenošili nebo neuklízeli. Především dívky se měly mít na pozoru, aby nezanedbávaly své povinnosti.

  • Luciiny průvody: V severských zemích je typickým zvykem průvod svaté Lucie. Dívka představující Lucii nosí bílý šat symbolizující čistotu a na hlavě má korunu ze zapálených svíček. Průvod představuje příchod světla do temnoty a bývá doprovázen zpěvem tradičních písní.

  • Tajemství starého kalendáře: Před reformou juliánského kalendáře připadal 13. prosinec, tedy svátek svaté Lucie, na den zimního slunovratu, proto je Lucie považována za světici přinášející světlo do nejtemnější noci v roce, ačkoliv dnes slunovrat připadá až na 21. nebo 22. prosince.

  • Věštění budoucnosti: Na svatou Lucii se dříve věštila budoucnost. V některých krajích si dívky psaly 12 lístků s mužskými jmény a každý den až do Vánoc jeden spálily. Jméno, které zůstalo na posledním lístku, mělo patřit jejich budoucímu manželovi.

Zdroje informací: Apetit, swedishfoodscordoceskatelevize, SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Floating Island: Lehký jako obláček, sladký jako sen
  • Zajímavosti

Floating Island: Lehký jako obláček, sladký jako sen

Floating Island, neboli île flottante, patří mezi nejvíce elegantní dezerty francouzské kuchyně. Nadýchaná sněhová pusinka plující na hladině jemného vanilkového krému… zní to povědomě? Ano, možná tento dezert znáte jako ptačí mléko. A i...
Podcasty o jídle, které budete žrát
  • Tipy redakce

Podcasty o jídle, které budete žrát

Naslouchat člověku, který rád jí, vaří a celkově jídlo miluje, je zážitek. Ta vášeň je až nakažlivá... Jídlo je vděčným tématem a vy máte výhodu, že žijete v době podcastové. Někoho lákají rozhovory o zdravém stravování, někoho o...