Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Svatomartinské rohlíčky od foodblogerů: Kynuté i bez kynutí, makové, ořechové, pro začátečníky i mistry kuchyně. Které letos vyzkoušíte?

Martinské rohlíčky podle Slepičárna blog
ZDROJ: Slepičárna blog
sdílet:

Tradice pečení svatomartinských rohlíčků sahá až do středověku a je spojena s oslavami hojnosti před začátkem adventního půstu. Patřily k hodům spolu s pečenou husou a mladým vínem. Oslovili jsme oblíbené foodblogerky a foodblogery a požádali je o jejich oblíbený recept na tuto tradiční pochoutku.

Svátek svatého Martina se těší velké oblibě už po staletí, a ač ve 21. století není spojen tolik s oslavami sklizně a hodnocením práce čeládky, dobré jídlo a pití k němu patří. Slavnostní menu mívá obvyklou podobu: tradiční kaldoun, husa se zelím, knedlíky či bramborové lokše a na závěr sladká tečka v podobě rohlíčků. Rohlíčky mohou být ořechové, makové i tvarohové. 

Požádali jsme oblíbené food blogerky a blogery, kteří se sladkému pečení věnují, aby doporučili ten nejlepší recept. Shodli se na ořechové náplni, ale máme pro vás recept i na úžasnou makovou. Které zkusíte jako první?  


Míša Landová z Peče celá země: blog Víkendové pečení

„Přestože to na první pohled nevypadá, jsou rohlíčky z kynutého těsta, které se ovšem nenechává kynout. Obsahují poměrně dost másla, díky kterému vydrží vláčné i několik dní. Dokonce bych řekla, že ty další dny jsou lepší než v den upečení. Příprava je velmi jednoduchá a zvládne ji určitě každý,“ ubezpečuje Míša a dodává, že ořechovou náplň, podobně jako makovou, nastavuje piškotovými drobečky. „Dodají náplni jemnost a lehce ji dosladí. Na dochucení nesmí chybět špetka skořice a samozřejmě rum. Náplň si klidně udělejte s předstihem, bude tak mít čas dostatečně vychladnout,“ doporučuje. 

Na 24 rohlíčků budete potřebovat:
Na těsto (kynuté těsto bez kynutí):
 250 g hladké mouky, 125 g másla, 75 ml mléka, 30 g čerstvého droždí, 1 lžičku cukru krupice, 1 žloutek nebo půlku vajíčka, špetku soli, moučkový cukr na dokončení

Postup:

  • Do vlažného mléka dejte cukr, rozdrobte droždí a nechte vzejít kvásek.
  • Mouku se solí prosejte do mísy, přidejte na kousky nakrájené máslo, žloutek a kvásek. Pomocí ploché (pádlové) metly vypracujte kompaktní těsto. Dopracujte na lehce pomoučněné pracovní ploše a rozdělte na dvě stejné části. Ty vytvarujte do malých bochánků a zabalené do fólie dejte asi na 30 minut odpočinout do lednice.
  • Oba bochánky těsta postupně rozválejte na lehce pomoučněné ploše do kruhu o průměru cca 35 cm a rozkrájejte na 12 stejných dílů (jako pizzu). Na každý trojúhelník dejte lžíci náplně, trochu ji rozetřete a stočte od širšího kraje ke špičce do rohlíčků.
  • Rohlíčky poskládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C (horní/dolní ohřev) asi 15 minut, až jim začnou lehce zlátnout kraje. Nechte zchladnout a poté obalte v moučkovém cukru.

Na ořechovou náplň si připravte: 200 ml mléka, 4 lžíce třtinového cukru (případně více či méně dle chuti), 200 g mletých vlašských ořechů, 30-40 g jemně mletých piškotových drobečků, špetku skořice, rum dle chuti

  • Mléko svařte s cukrem, přidejte mleté ořechy a za stálého míchání pár minut povařte. Odstavte, nechte vychladnout, pak vmíchejte mleté piškoty, skořici a podle chuti rum. 

Romana Böhmová: blog Naskok v kuchyni

„Ořechové rohlíčky jsou sice symbolem svatomartinských hodů, ale můžete si je připravit i jako vánoční cukroví. Ze zkušenosti vím, že rohlíčky jsou velmi jedlé, proto vám doporučuji si jich napéct co nejvíc, ať nemusíte těsně před Vánoci zadělávat na další várku,“ říká blogerka Romana.

Na těsto budete potřebovat: 200 g hladké mouky, 125 g povoleného sádla, 120 ml smetany ke šlehání, 1 žloutek, moučkový cukr na dokončení

Postup:

  • Na vál prosejte hladkou mouku a přidejte povolené sádlo. Pomocí konečků prstů tyto dvě suroviny zpracujte na drobenku. Poté přidejte smetanu a žloutek. Ze všech surovin vypracujte hladké těsto. Pokud těsto lepí, přidejte trošku mouky, kterou zapracujte do těsta. Hotové těsto nechte minimálně 2 hodiny odležet.
  • Těsto rozdělte na 5 dílů a z každého vyválejte kolo o průměru cca 22–24 cm. Každé kolo rozřízněte na osminy a po okraji každého dílku rozprostřete náplň. Každý dílek pak směrem do středu kola zarolujte. Hotové rohlíčky vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. 
  • Pečte na 175 °C do zlatova (cca 15–20 minut). Upečené rohlíčky ještě teplé obalte v moučkovém cukru. 

Na náplň budete potřebovat: 250 g mletých ořechů (vlašské nebo lískové), 2 lžíce moučkového cukru, 1 vejce, 1 lžíce povoleného másla

  • Náplň si připravte smícháním mletých ořechů, moučkového cukru, vajíčka a másla. 

Jana a Štěpán: Slepičárna blog

Vyzkoušet můžete i jednoduchý recept s máslem a kypřícím práškem. A naplňte si je dle chuti – ořechovou nebo makovou náplní. „My se doma nikdy nedokážeme rozhodnout, kterou náplň máme nejraději. Tradice velí použít tu z vlašských ořechů, ale my tak moc milujeme mák! A tak ho cpeme všude,“  říkají Jana a Štěpán.

Na těsto budete potřebovat: 300 g polohrubé mouky (plus na vál), ½ sáčku prášku do pečiva (bez fosfátů), 40 g domácího vanilkového cukru, 2 vejce + 1 vejce na potírání, 140 g chlazeného másla, moučkový cukr na dokončení

Postup:

  • Mouku s práškem do pečiva přesejte do mísy. Přidejte cukr, vejce a pokrájené máslo. Prsty (nebo v robotu s nástavcem ve tvaru háku) vypracujte hladké těsto. Přeložte ho na pomoučněnou plochu a ještě propracujte. Zabalte těsto do potravinářské fólie a nechte v chladu alespoň hodinu odležet.
  • Předehřejte troubu na 180°C.  Vychlazené těsto rozdělte na dvě poloviny: jednu přeložte na pomoučněnou plochu a prsty propracujte, druhou část vraťte zatím do chladu.
  • Vyválejte kruh, ten nakrájejte na 8 trojúhelníčků. Na širší konec dejte lžíci náplně a opatrně zatočte rohlíčky, prsty ještě utahujte, ať směs nevyteče ven. Stejně zpracujte i druhou část těsta.
  • Rohlíčky přeložte na plech vyložený pečicím papírem, potřete rozšlehaným vejcem a pečte na 180 °C dozlatova asi 20 minut. Pak nechte na mřížce rohlíčky vychladnout a nakonec je můžete zlehka zasypat moučkovým cukrem.

Na makovou náplň: 100 g mletého máku, 50 ml smetany na šlehání (33%), 2 lžíce třtinového cukru, špetka skořice

  • V rendlíku smíchejte mletý mák se smetanou, cukrem a skořicí. Za stálého míchání přiveďte k varu, stáhněte teplotu a nechte makovou náplň asi 2-3 minuty vařit (odpaří se přebytečná tekutina). Poté odstavte a nechte vychladnout.

Na ořechovou náplň: 100 g mletých vlašských ořechů, 50 ml smetany na šlehání (33%), 2 lžíce třtinového cukru (nebo medu), špetka skořice

  • Ořechy vložte do rendlíku, zalijte smetanou, vmíchejte cukr a skořici. Přiveďte k varu, stáhněte teplotu a za stálého míchání chvilku vařte, dokud směs nezhoustne. Odstavte a nechte vychladnout.

 

Markéta Marešová: blog Lžička cukru

Na cca 12 kusů ořechových rohlíčků budete potřebovat: 200 ml mléka, 25 g čerstvého droždí, 85 g cukru, 400 g hladké mouky, 2 žloutky, špetka soli, lžíci rumu, 120 g změklého másla

Postup: 

  • Mléko ohřejte na teplotu lehce vyšší, než je ta pokojová. V hrníčku smíchejte droždí, lžíci cukru a mouky, přidejte trochu mléka a zamíchejte do husté kaše. Nechte na teplém místě 10 minut vzejít kvásek.
  • Ve velké míse smíchejte zbylou mouku, cukr, sůl, žloutky a rum, přidejte kvásek a těsto lehce smíchejte dohromady.
  • Nechte odpočívat 5 minut a poté pomocí robotu vypracujte hladké těsto. Jakmile se suroviny spojí, začněte přidávat po kouscích změklé máslo. Hněťte v robotu asi 10 minut, ručně delší dobu. Správně uhnětené těsto by se nemělo lepit na hnětací mísu a mělo být krásně pružné, hladké a jen lehce lepkavé. 
  • Mísu s těstem přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout asi hodinu.
  • Po hodině by těsto mělo zdvojnásobit svůj objem, být krásně nafouklé, vypouklé a plné bublin, pokud ještě není, nechte ho kynout dalších 20 minut.
  • Vykynuté těsto na lehce pomoučněném povrchu párkrát prohněťte, poté válečkem vyválejte na co největší tenké kolo. Kolo rozkrájejte na cca 12 stejných trojúhelníků.
  • Nejširší vnější část každého trojúhelníku poklaďte lžící vychladlé náplně. Trojúhelníčky zatočte do rohlíčků, konec trojúhelníku přimáčkněte k těstu, aby se v troubě nerozjely. Lehce zahněte do tvaru rohlíčků.
  • Dva plechy vyložte pečicím papírem a troubu předehřejte na 190 °C. Rohlíčky rovnoměrně rozprostřete na připravené plechy a nechte ještě 20 minut vykynout. Potřete prošlehaným vajíčkem a vložte do rozpálené trouby na 10-15 minut, rohlíčky by měly lehce zezlátnout. Hotové nechte vychladnout a poté lehce pocukrujete.

Na náplň: 200 g mletých vlašských ořechů, 130 ml mléka, 80 g moučkového cukru, 4 lžíce rumu, půl lžičky kardamomu, vajíčko na potření

  • V rendlíku smíchejte mléko, moučkový cukr a kardamom a pomalu zahřívejte. Jakmile mléko dosáhne varu, vsypte pomleté vlašské ořechy a povařte několik minut, dokud ořechy nezměknou. Pokud je náplň již hustá, ale ořechy stále tvrdé, přilijte ještě trochu mléka. Do hotové kaše přilijte rum, krátce zahřejte a dejte stranou vychladnout. 
Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?
  • Zajímavosti

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?

Vánoce bez másla? To si snad ani neumíme představit! Je základem dokonalého cukroví, zjemní slavnostní pokrmy a dodá jim tu správnou chuť. Ale víte, jak poznat to opravdu nejlepší? Prozradíme vám, jak technologie výroby ovlivňuje jeho...