Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Topinambury neboli židovské brambory: Zpestřete si jídelníček netradiční alternativou brambor, kterou můžou i diabetici

Topinambury
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Topinambury jsou skvělou alternativou k bramborám a dalším přílohám, které se na našem stole často opakují. Hlízy s jemnou oříškovou chutí a křupavou texturou jsou nejen chuťově vynikající, ale také plné zdraví prospěšných látek a do svého jídelníčku je mohou zařadit i diabetici.

Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus) je známá také pod starším názvem topinambur hlíznatý. Lidově se jim říká židovské brambory či jeruzalémské artyčoky. Slunečnice topinambur je příbuzná slunečnici roční, rostlině oblíbené i v našich končinách. Chutné hlízy topinamburu jsou v Evropě rozšířené už od 16. století. Jejich jemně nasládlá chuť, podobná artyčokům, je ideálním základem pro řadu pokrmů.

Charakteristika a historie topinamburů

Topinambury jsou podzemní hlízy s jemnou, sladkou chutí a křupavou texturou. Vypadají jako malé, nepravidelně tvarované brambory se zvrásněným povrchem.

Topinambury pocházejí z oblasti táhnoucí se od jižní Kanady do Mexika, konkrétně z území indiánského kmene Topinambus (též Tupinambus). Do Evropy se dostaly v 16. století, kdy je dovezli francouzští obchodníci nejpravděpodobněji z Mexika, případně z Brazílie. Téměř okamžitě se staly oblíbenou surovinou židovského obyvatelstva – odtud pochází označení „židovské brambory“. V českých zemích se začaly pěstovat zřejmě až v 19. století, především v období nedostatku, a staly se populární náhradou brambor, které topinambur později zase vytlačily. Kromě toho, že se využívaly v kuchyni, sloužily jako krmivo.

Jak se topinambury zpracovávají?

Před přípravou topinamburů je důležité je důkladně omýt a oloupat. Můžete je vařit, péct nebo i grilovat, ale pozor – při dlouhém vaření ztratí část své chuti. Vyhněte se dlouhému namáčení, které může ovlivnit jejich strukturu. Co se týče zpracování topinamburů, jsou všestranné.

  • Polévka z topinamburů má krémovou strukturu s jemně nasládlou chuť.

  • Topinamburové pyré se hodí jako lahodná příloha k masu.

  • Pečené topinambury jsou křupavé, rozumějí si s bylinkami a česnekem a skvěle se hodí jako příloha.

  • Salát s topinambury je chutný a sytý. Čerstvá zelenina výtečně ladí s kousky topinamburů.

  • Topinamburová omeleta vás skvěle zasytí, je vhodná jako snídaně i večeře.

  • Gratinované topinambury s sýrem a smetanou se dokonale hodí jako hlavní chod.

  • Topinambury opečené na másle jsou rychlá a jednoduchá příloha, kterou lze použít k jakémukoli masu.

  • Topinamburové chipsy nahradí klasické bramborové, ale jsou zdravější.

TIP: Hlízy topinamburu vařte krátce, změknou velmi rychle. Přidejte kapku citronové šťávy – díky ní nezmodrají a zůstanou pěkně bílé.

S jakými surovinami lze topinambury kombinovat?

Topinambury se skvěle kombinují s další kořenovou zeleninou, jako je mrkev nebo řepa. Vhodně doplní i masové pokrmy, zejména vepřové a kuřecí, ale neváhejte je zkombinovat i s hovězím, zvěřinou či kachnou nebo husou. Jemně opečené na másle vytvoří delikátní kombinaci s rybou.

TIP: Topinambury lze dobře použít jako náhradu za brambory.

Zajímavosti, tipy, variace

  • Po uvaření mají topinambury mírně sladkou chuť, takže se hodí i do dezertů.

  • Při servírování můžete zkusit posypat topinambury opečenými semínky nebo oříšky, případně je ozdobit bylinkami.

  • Topinambury obsahují polysacharid inulin, který se ve střevech chová jako prebiotická vláknina, a tak prospívá zdravému zažívání. Kromě inulinu najdeme v topinamburech také další prospěšné látky, například vitamin C či draslík.

  • Největším pěstitelem topinamburů je Francie, ale daří se jim i u nás – sázet je můžete na podzim i na jaře a sklízejí se od listopadu do března.

  • Vzhledem k tomu, že jsou topinambury náchylné k plísním i hnilobám, nelze je příliš dlouho skladovat, a tak raději používejte čerstvě vykopané hlízy.

Zdroje informací: sever.rozhlas, ostrava.rozhlasirozhlas

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?
  • Zajímavosti

Není máslo jako máslo: Jak vybrat to nejlepší do cukroví?

Vánoce bez másla? To si snad ani neumíme představit! Je základem dokonalého cukroví, zjemní slavnostní pokrmy a dodá jim tu správnou chuť. Ale víte, jak poznat to opravdu nejlepší? Prozradíme vám, jak technologie výroby ovlivňuje jeho...