Pociťujete v práci napětí? Jste zavaleni úkoly a nevíte, zda to vůbec zvládnete? Kolega je nepříjemný a šéf vám nenaslouchá? Nejste rozhodně jediní. Podle průzkumů stres zažívají alespoň jednou týdně více než tři čtvrtiny Čechů. Naštěstí existují minerály, které dokážou stres potlačit.
V práci trávíme většinu svého života. Stresem v ní trpí čtyři z deseti Čechů a více než polovina z nich ho pociťuje několikrát do týdne. Mezi časté spouštěče patří vztahy na pracovišti, pracovní vytížení a nedostatečné ohodnocení práce.
„Zmírnit stresové příznaky jako je únava, podrážděnost, nespavost, poruchy soustředění, svalové napětí a bolesti pomáhá hořčík. Lidský organismus totiž ve stresu spotřebovává několikanásobně více hořčíku, a proto je důležité jej doplnit zvenčí,“ vysvětluje Zuzana Douchová, psycholožka a nutriční poradkyně.
- Hořčík se nejlépe vstřebává z vody, kde je zde přítomen ve formě iontů. Ty tělo dokáže nejlépe vstřebat a zužitkovat.
- Ideální je pít minerální vodu Magnesia, která má vysoký obsah přírodního hořčíku a zároveň nízký obsah sodíku.
- Dalšími zdroji, i když v menší míře, jsou ořechy, semínka, banány, celozrnné produkty, luštěniny a hořká čokoláda.
Stres jako původce nemocí
„Zvládat pracovní i rodinný život a ještě si udělat čas sami na sebe je stresující samo o sobě, a když se do toho ještě přidají finanční, vztahové či osobní problémy, tak je přirozené, že jsme v permanentním stresu. Do toho jsme nepřetržitě online“ jíme nezdravě a nemáme čas se aktivně hýbat,“ popisuje Zuzana Douchová.
Stres se projevuje u každého jinak. Následky dlouhodobého stresu se podle psycholožky projevují v celkovém oslabení organismu, protože dojde k vyčerpání minerálů a vyplavování stresových hormonů.
- Dlouhodobý stres často vyústí v psychické potíže, jako jsou úzkosti, deprese, podrážděnost nebo poruchy spánku.
- Stres nezřídka přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním, nárůstu váhy a emočnímu přejídání, poruchám trávení, gynekologickým a sexuálním potížím nebo kožním problémům, varuje Zuzana Douchová.
„Čím jsme vystresovanější, tím hůře se nám daří vypnout. Proto doporučuji začít relaxaci tím, že vypneme všechny přístroje, které mohou být potencionálním zdrojem dalšího stresu. Pak by měla následovat nějakáfyzická aktivita. Až si takto vyčistíme hlavu, lze pak snadněji praktikovat i mentální antistresové techniky. Těmi jsou například meditace, poslech hudby nebo autogenní trénink. Doporučuji také kvalitní spánek, mazlení, milování, hraní si s dětmi a pobyt v přírodě. To jsou činnosti, během kterých naše tělo přirozeně relaxuje a regeneruje se,“ doporučuje Zuzana Douchová.
- Nejvíce stresové povolání mají hasiči, kteří v hořících budovách nasazují životy za druhé a pohybují se v extrémně nevyzpytatelném prostředí.
- Podobně jsou na tom záchranáři, kteří také pracují v pohotovostním režimu. Časový tlak a opakované výjezdy jsou jejich každodenní rutinou.
- Lékaři zase nesou zodpovědnost za zdraví pacientů a jejich výkon vyžaduje absolutní koncentraci a pečlivost. Každá chyba totiž může mít zdravotní důsledky.
- Podobnou zodpovědnost mají také piloti, ovšem již za desítky či stovky pasažérů. Pokud se ocitnou v krizové situaci, musí jednat rychle.
Nejvystresovanější desítka povolání
V první desítce stresových zaměstnání se objevují také stavbyvedoucí, kteří koordinují práci desítek lidí a nesprávná rozhodnutí mohou ohrozit životy lidí přímo na stavbě i po jejím dostavění. Zdravotní sestry se snaží vyhovět požadavkům pacientů, jejich rodin i lékařů.
V žebříčku se dále objevují personalisté, pracovnící v komunikaci s veřejností a event manažeři. I když se nejedná o povolání, v desítce nejnáročnějších zaměstnání se objevuje i rodič na mateřské dovolené, který má non stop pohotovost.