Uhlířina je jídlo, které v jediném soustu připomene domov, tradici a českou kuchyni ve vší její poctivosti. Brambory a špek nebo klobása se s trochou péče promění ve vydatný pokrm, který si zamiluje každý. A když přidáte nočky a kysané zelí, nikomu nebude vadit, že jde jen o zbytky z lednice.
Jídlu se říká uhlířina, protože ho prý kdysi v lese připravovali uhlíři – všechno na jednom ohni, z toho, co měli zrovna po ruce. V Polabí ho ale znají pod názvem „hoďbidlo“. A ruku na srdce, ten název sedí dokonale! Stačí všechny suroviny jednoduše „hodit“ na pánev nebo do pekáče, nechat je prohřát a za chvíli máte na stole poctivé jídlo, které potěší nejeden žaludek.
- Zdá se vám, že už jste o uhlířině slyšeli, ale doma ji (zatím) nepřipravujete? Tohle jídlo je doslova oscarové – objevilo se totiž ve filmu Kolja. Pamatujete na scénu, kdy Stella Zázvorková coby Loukova maminka připravila pekáč uhlířiny s typickou mateřskou předvídavostí? „Jako bych to byla tušila! Přijede Fráňa, bude uhlířina,“ říká a pokrm plný brambor, špeku a noků postaví doprostřed stolu doslova jako symbol domova.
Jak na uhlířinu krok za krokem
- Základ uhlířiny tvoří brambory – ideálně vařené ve slupce, které nakrájíte na plátky nebo kostky. Ať už jsou čerstvé, nebo zbyly od oběda, nebojte se je smíchat dohromady.
- Špek, slanina, uzené: Důležitou roli hraje špek nebo slanina, ale pokud vám v lednici zbyl kousek uzeného masa, neváhejte ho přidat. Nakrájejte ho na menší kostičky a opékejte na sádle s pořádnou dávkou cibule, která zkaramelizuje a vše krásně provoní.
- Noky: Noky nejsou povinné, ale většinou je v uhlířině najdete. Jednoduše je připravíte z 250 g hladké mouky, 3 vajec a špetky soli. Vypracujte tužší těsto a nechte ho půl hodiny odpočívat. Poté tvarujte malé nočky a vařte je ve vroucí osolené vodě, dokud nevyplavou – obvykle to trvá 3-5 minut.
- Zelí: Kysané zelí dodá pikantní nádech, zatímco čerstvé podušené na cibulce zachová jemnější chuť. Obojí je správně – záleží jen na vašich preferencích.
- Smíchat, opéct nebo zapéct: Jakmile máte všechny suroviny připravené, smíchejte je na jedné pánvi, ve které jste brambory opekli do křupava. Pokud chcete pokrm posunout o úroveň výš, vše uložte do pekáče a dejte zapéct do trouby dozlatova. Vůně, která zaplní celý dům, přitáhne ke stolu i ty, kteří zrovna nemají hlad.
- Koření: V uhlířině vyniká chuť surovin, proto to s kořením nepřehánějte. Stačí sůl, pepř, případně špetka kmínu a stroužek česneku.
Tipy a triky pro nejlepší uhlířinu
Ačkoli uhlířina patří k pokrmům, které si vystačí s málem, kuchaři jí rádi dodávají trochu své nápaditosti. Někdo přidá kapku bílého vína, jiný experimentuje s bylinkami:
- Zpracujte zbytky: Uvařené brambory od včerejška nebo poslední kousek klobásy? Přesně takové suroviny si uhlířina žádá – bez plýtvání.
- Česnek: Přidejte ho až ke konci přípravy, aby si zachoval svou výraznou chuť i aroma.
- Bylinky: Majoránka, tymián nebo rozmarýn? Brambory a zelí si s nimi rozumí dokonale.
- Sýr: Lehce posypte strouhaným sýrem a nechte krátce zapéct.
- Kapka vína: Jemná kyselost bílého vína dokáže osvěžit i uhlířinu, přidejte jej ve chvíli, kdy dopečete slaninu a nechte tekutinu odpařit.
- Na závěr: Posypejte uhlířinu trochou čerstvé pažitky nebo petrželky.
Zdroj: Regionální kuchařka: Všechny chutě Čech, Moravy a Slezska, citace z filmu Kolja, Apetit