Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Upečte si špenátový koláč, který bude hlavním jídlem korunovace Karla III. Brity jedna surovina pobouřila

Quiche se špenátem
ZDROJ: StockFood
sdílet:

Francouzský koláč rozděluje britské království na dva tábory. Odborníci na gastronomii plesají nad jeho delikátní chutí, lid upozorňuje na drahé suroviny, které jsou do něj potřeba. Rozhodnutí tím ale nezmění. V sobotu 6. května 2023 se bude po korunovaci Karla III. servírovat quiche se špenátovou náplní a kontroverzní surovinou – vejcem.

Quiche se bude podávat při příležitosti Velkého korunovačního oběda. Jestli v kulinářském světě zanechá stejnou stopu jako korunovační kuře zesnulé královny Alžběty II., se teprve uvidí.

Proč je kolem koláče tolik povyku? 

Pokrm připraví královský šéfkuchař Mark Flanagan. Quiche tvoří křehké těsto a náplně z mléka, smetany, vajec, nasekaného čerstvého estragonu, sýru čedar, nasekaného špenátu a sójových bobů, ochucených solí a pepřem. 

Smíšené reakce 

Quiche se ve Spojeném království i ve světě setkal se smíšenými reakcemi. 

  • Bývalý šéfkuchař britské královské rodiny Darren McGrady uvedl, že není žádným překvapením, že si král Karel na oslavu své korunovace vybral právě quiche
  • ,Král miluje cokoli s vejci a sýrem. Dělal jsem mu takové pokrmy mnohokrát... zejména s lososem, kterého sám ulovil v řece Dee,‘ napsal McGrady na Twitteru. 
  • Dame Prue Leith, porotkyně televizního pořadu The Great British Bake Off, byla dokonce pozvána, aby ochutnala quiche, který kuchyně Buckinghamského paláce připravila pro předkorunovační akci, a řekla Vanity Fair, že byl naprosto vynikající.

Někomu nebyl koláč po chuti

Promiň, Charlesi, ale korunovační koláč je nechutný,‘ zněl titulek názorového článku v deníku Sydney Morning Herald. 

Spojené království se potýká s krizí, se kterou souvisí například i nedostatek vajec, a tak není divu, že si korunovační quiche vzalo mnoho lidí na paškál.  

  • Viděli v poslední době regály v supermarketech? Klíčovou ingrediencí jsou vejce, v době, kdy jsou nedostatkovým zbožím, zněl titulek jednoho z článků v britském deníku Daily Mail. 
  • U jiných vyvolal quiche otázky ohledně dědictví Británie jako imperiální mocnosti: ‚Poselstvím každé britské korunovace je pravděpodobně to, že bychom měli oslavovat naši zemi. Otázkou tedy je, co dělá uprostřed stolu francouzská pochoutka, napsala Rachel Richová, odbornice na moderní evropské dějiny z Leeds Beckett University,‘ v článku, který zveřejnil The Conversation. 

Zdroje: Daily Mail, The Conversation, Sydney Morning Herald, Vanity Fair

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč