Morava, oblast proslulá svou bohatou tradicí a výtečnou gastronomií, nabízí pestrou škálu pokrmů, které odrážejí její kulturní dědictví. Pojďte se společně s námi ponořit do světa tradičních moravských specialit, které potěší každého milovníka dobrého jídla.
Tradiční moravská kuchyně se zakládá na kvalitních a místních surovinách – ať už se jedná o úrodnou Hanou či kopcovité Valašsko. Mezi hlavní ingredience patří brambory, zelí, maso a mléčné výrobky, které tvoří základ mnoha slaných i sladkých pokrmů.
Tradiční moravské polévky: Zahřejí, zasytí a potěší
Polévky hrají v moravské kuchyni klíčovou roli. Byly vždy hutné a syté, a tak mnohdy zastupovaly hlavní chod. Využívají se suroviny typické pro daný region, ale většinu polévek spojují brambory, lesní houby či zelí – nejdostupnější a nejlevnější suroviny, které se dařilo opatřit i v hornatých a neúrodných oblastech. Oblíbené byly také luštěniny.
-
Pro Moravské Horácko je typická tzv. kyselka (též keselka), která se připravuje z kysaného zelí a brambor. Ze stejné oblasti pocházejí i černá polévka z hub a brambor a horácká polévka z hub, brambor, cibulky a smetany. Pokud chtějí horalé uctít návštěvu, podává se tzv. polévka do kouta, tedy slepičí polévka.
-
Pro Valašsko je tradiční valašská kyselica – polévka z kysaného zelí, často obohacená o klobásu nebo uzené maso. Někdy se přidává také brambor, majoránka, houby, sušené švestky, vejce, mrkev, fazole či česnek. Kyselica se běžně podává na svatbách a oslavách.
-
Na Slovácku si můžete pochutnat na fazulnici se šlíšky a uzeným masem – tedy na fazolové polévce s bramborovými noky. Běžně se vaří i hrachová, čočková, slepičí či bramborová polévka a také cibulačka.
-
Tradiční polévka v Moravských Kopanicích se jmenuje žmolkovica. Připravuje se z brambor, mléka a vajec.
-
Strážnický rozbaš je polévka ze žlutého hrachu a masa.
-
Hanácká kuchyně byla v minulosti založena zejména na kaších, ale tradičně se připravují polévky ze zelí, česneku a bůčku. K Hané neodmyslitelně patří olomoucké tvarůžky (syrečky), které tvoří základ polévky známé jako syrnica.
Hlavní chody: Luštěniny a brambory, ale i maso
Moravské hlavní chody musely vždy zasytit a dodat sílu. Kromě masa hrálo důležitou roli zelí, zejména kysané, samozřejmě také brambory či luštěniny. Na Valašsku či Slovácku byla oblíbená i pohanka. Jako příloha se používaly především vařené brambory, hostilo se též knedlíkem.
-
Pro Moravské Horácko je typický horácký závitek z hovězího zadního a kvašeného zelí a také kapr po pacovsku.
-
Moravské Kopanice vás pohostí například ogarkovou máčkou (okurková omáčka) s kuřecím plátkem a knedlíkem.
-
Na Uherskohradišťsku je oblíbená cibulová omáčka s kuřecím masem a houskovým knedlíkem.
-
Na Slovácku určitě vyzkoušejte šumajstr – směs z fazolí, krup a škvarků. Mezi tradiční jídla zde patří i moravský vrabec se zelím. Hostům se podávají omáčky, oblíbené jsou například koprová, česneková, cibulová, ale i rajská, křenová či okurková.
-
Tradičním valašským jídlem je kontrabáš, který se připravuje z brambor, pohanky, uzeného masa, vajec, mléka, cibule, česneku, sádla a koření. Při slavnostních příležitostech si Valaši pochutnávají na pečené plněné huse.
Sladká jídla z dostupných surovin: Brambory, ovoce, tvaroh a mák
Sladká jídla se připravovala především z brambor. Oblíbenou náplní bylo dostupné ovoce – jablka, hrušky či švestky, ale také lesní plody, například borůvky. Díky chovu zvířat se hojně využíval tvaroh. Oblíbenou náplní byl i mák, případně vlašské ořechy.
-
Zřejmě nejtypičtějším moravským sladkým pokrmem je valašský frgál. Slovo „frgál“ původně označovalo nepodařený koláč. Klasický frgál je tenký koláč ve tvaru placky, na který se nanesou povidla, případně náplň z tvarohu, hrušky, máku atd. Za ochutnání ale rozhodně stojí meruňkový, ořechový či jahodový frgál.
-
Pro Moravské Kopanice je typický ušmúraný (ušpiněný) regiment neboli šlíšky z povidlovo-makovou omáčkou. Jedná se o bramborové nočky s velice chutnou omáčkou.
-
Horňácko vás pohostí svými báleši, které se podobají bavorským vdolečkům. Jedná se o kynuté těsto s ovocnou náplní.
-
Jáhlové nočky s tvarohem, cukrem a máslem jsou velice sytý, ale nesmírně chutný sladký chod. Najdete ho v Hanáckém Slovácku.
-
Pokud jste nikdy neochutnali měchury, rozhodně to napravte. Na Strážnicku vám je připraví. Jedná se o kynuté buchty plněné švestkami a mákem.
-
Slovácko miluje bramborové těsto, typickým sladkým pokrmem z něj jsou pěry (někdy též guliváry) – jedná se o knedlíky plněné ovocem. Nezapomeňte zde ochutnat také vdolečky, koblihy a trdelníky. Naprostou delikatesou jsou hodové koláčky – tedy malé koláčky z kynutého těsta s tvarohovou, makovou či povidlovou náplní, zdobené drobenkou.
-
Haná vás pohostí hertepláky, tedy bramborovými plackami s mákem, cukrem či povidly. Za ochutnání stojí i pukáče – bramborové placičky s tvarohem a mákem. Pokud máte raději kynuté těsto, oblíbíte si tróč, tedy kynutý ovocný koláč s drobenkou.
Zdroje informací: ustavprava, jidelny