Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Všechny chutě Černé Hory: Od mořských plodů po horské speciality. Co byste měli ochutnat během návštěvy?

Dušené jehněčí
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Kuchyně Černé Hory překvapí rozmanitostí a autenticitou. Ať už jste na pobřeží, kde dominují ryby a mořské plody, nebo ve vnitrozemí, kde hrají prim sýry a masa, čeká vás kulinářský zážitek. 

Černá Hora je místem, kde se potkávají středomořské a balkánské chutě s orientálními vlivy. Její kuchyně se vyznačuje bohatou nabídkou čerstvých surovin a tradičních pokrmů.

  • Přímořská kuchyně se podobá středomořským kuchyním – jedí se ryby, mořské plody, vařená zelenina.

  • Vnitrozemská kuchyně je založená na mléčných výrobcích, především sýrech, obilninách a sladkovodních rybách.

Typické suroviny: Co dělá černohorskou kuchyni jedinečnou

Základními surovinami jsou čerstvé ryby a mořské plody z Jadranu, jehněčí a telecí maso, kvalitní olivový olej a bylinky jako rozmarýn, tymián či šalvěj. Velmi oblíbené jsou také mléčné produkty, zejména sýry, jogurty a kyselé mléko. Kromě toho se hojně používají rajčata, papriky, lilek a brambory. Z ovoce hrají prim fíky a vinná réva.

  • Mořské ryby se v Černé Hoře upravují nejrůznějšími způsoby – pečou se na roštu, vaří ve vodě s olejem a kořením, marinují se atd.

  • Měkkýši se připravují tzv. „na buzaru“, tedy zprudka dušené se zeleninou, vínem, kořením a olejem.

Tradiční předkrmy: Zážitek začíná už na startu

Předkrmy jsou v Černé Hoře často podávány s čerstvým chlebem, pečeným v kamenných pecích.

  • Jedním z nejoblíbenějších předkrmů v Černé Hoře je njeguški pršut – sušená vepřová šunka z vesničky Njeguši, která se servíruje s ovčím sýrem a olivami. Njeguški pršut získává nezaměnitelnou chuť díky sušení na horském vzduchu a uzení.
  • Dalším hitem je salata od hobotnice – lehký salát z chobotnice s citronem, olivovým olejem a čerstvými bylinkami.
  • Jedním z nejtradičnějších pokrmů je kačamak, jídlo připravené z brambor, kukuřičné mouky a sýru. Tato sytá kaše se často servíruje s kyselým mlékem nebo jogurtem, případně se zakysanou smetanou. Je typická zejména pro horské oblasti. Často se podává jako plnohodnotná snídaně, předkrm či příloha.

Polévky: Teplo domova v každé lžíci

Polévky jsou v Černé Hoře důležitou součástí jídelníčku, bývají zpravidla husté, plné zeleniny a často také masa. Do tradičních černohorských polévek se často přidává zakysaná smetana.

Čorba je typická polévka, která může být připravena z ryb, masa nebo zeleniny. Zvláštní pozornost si zaslouží riblja čorba, polévka z čerstvých mořských ryb, která se vyznačuje jemnou chutí a vůní po bylinkách. Je to vývar, který se často podává s rýží. Ochutnat ho můžete na pobřeží. Riblja čorba je základem mnoha rybářských slavností, kde se tento pokrm podává čerstvě připravený z právě vylovených ryb.

Hlavní chody: Masité pokrmy plné tradice

Hlavní chody bývají hutné a syté, jsou plné lokálních potravin, tedy zejména rybího masa, zeleniny a koření. Tradičně se připravuje i jehněčí maso. Často obsahují i zakysanou smetanu.

  • Pro milovníky masa je tu janjetina ispod saća, jehněčí maso pečené pod poklopem na horkém uhlí. Toto jídlo je výjimečné svou šťavnatostí a jemností masa, které se doslova rozpadá na jazyku. Jeho příprava je rituál, často se podává při rodinných oslavách a svátcích. Janjetina ispod saća je připravována tradičně na svátky a rodinné oslavy, kdy se celé rodiny scházejí a připravují pokrm po dlouhé hodiny.
  • Turisté by neměli vynechat ani raštan, pokrm z vařené kapusty podávaný s uzeným vepřovým masem nebo žebry. Je to jedno z nejoblíbenějších jídel v zimních měsících, které skvěle zahřeje a dodá energii.
  • Další chutnou delikatesou je crni rižot. Je to krémové rizoto s měkkými kousky sépie. Chuť pokrmu je mírně nakyslá, přidává se do něj totiž bílé víno. Vůni rizota zajišťuje bobkový list, česnek a muškátový oříšek. Kromě sépie se do rizota může přidávat i krabí maso, případně krevety. Netradiční je svou černou barvou – přidává se do něj totiž černé sépiové barvivo.

Tradiční černohorské dezerty, které stojí za ochutnání

  • Jedním z nejoblíbenějších je baklava, vrstvený dezert z tenkého těsta plněný ořechy a zalitý medem. Najdete ho na celém Balkáně, ale černohorská varianta obsahuje i rozinky.
  • Pokud hledáte něco tradičního, ochutnejte priganice – malé smažené kuličky těsta, které se podávají s medem. Tento jednoduchý, ale výtečný dezert je oblíbený na venkově a často se připravuje při slavnostních příležitostech.
  • Naprostou delikatesou je krempit, jehož základ tvoří listové těsto s voňavým vanilkovým krémem, který je zjemněný šlehačkou.
  • Za ochutnání jistě stojí i tulumba, která připomíná velkou sušenou datli, je to sladkost z nekvašeného těsta. Původ má tato sladkost v Turecku a trochu se podobá churros, jen je jemnější a měkčí.

Zdroje informací: mundoradynacestu, balkantours, life.forbes

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín