Sójový suk je tu s námi již 65 let a do důchodu se rozhodně nechystá. Olomoucká továrna Zora s jeho výrobou začala v roce 1959 a od té doby se téměř v nezměněné podobě stal stálicí nákupních košíků.
Nostalgie v každém soustu
Sójové řezy vznikly vlastně náhodou z důvodu nedostatku surovin a kupodivu se rychle staly hitem. Továrna Zora, později odkoupena společností Nestlé, je začala vyrábět jako cenově dostupnou pochoutku s vysokým obsahem bílkovin.
Dodnes se receptura příliš nezměnila – základem je sójová mouka, cukr, tuk, sušené mléko a rumové aroma.
Sójové řezy, kmen, nebo suk?
Stále jde o jednu a tutéž pochoutku, kterou jste si možná i vy dělili ve školních lavicích pravítkem se spolužáky. Pamatujete si, jaké to bylo, když jste s napětím čekali, kdo dostane větší kousek?
Ale i sójový suk jde s dobou. Ten dnešní má méně cukru a je bezlepkový. Brusinková nebo kakaová příchuť mu dodává na atraktivitě a rozmanitosti.
- Oblíbenost sójového suku přímo koresponduje také s jeho využitím v kuchyni. Není tedy divu, že jej hospodyňky začaly používat jako surovinu do bábovek, buchet a dalších dezertů.
- Sójový suk je bezesporu součástí české historie a kulinářského dědictví. Ať už jako nostalgická pochoutka nebo praktická proteinová tyčinka, kterou si můžete zabalit na cesty.
Zdroj: Nestlé, Kupi, Apetit