Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zvláštní tajemství fíků: Jakou roli hrají fíkové vosičky při opylování?

Fíky
ZDROJ: Unsplash, Aliona Gumeniuk
sdílet:

Fíky, sladké ovoce plné živin, skrývají pod svou slupkou jeden z nejneobvyklejších způsobů opylování v přírodě. Tento fascinující proces, kterému dominují drobné vosičky, zajišťuje nejen úrodu, ale i přežití samotného fíkovníku. Zajímá vás, jak to celé funguje? 

Fíky jsou v kuchyni velmi univerzální. Čerstvé si nejlépe vychutnáte jako součást ovocných salátů, dezertů nebo na sýrových talířích. V kombinaci s kozím sýrem či prosciuttem vytvoří vynikající gurmánskou pochoutku. Sušené fíky jsou skvělým doplňkem do ovesných kaší, cereálií nebo jako ingredience v tradičním pečivu, ale i ve vánočním cukroví.

Co jsou fíky a proč jsou tak populární?

Fík, plod fíkovníku (Ficus carica), je ve skutečnosti uzavřené květenství – uvnitř jeho dužiny se skrývají stovky drobných květů. Díky sladké, medové chuti a měkké, masité textuře je oblíbený v mnoha kuchyních po celém světě. Fíky obsahují navíc bohaté množství vlákniny, vitamínů a minerálů. 

Tajemství opylování fíků: Úrodu zajišťují fíkové vosičky

Opylování fíků je proces, který vás zaručeně překvapí. Fíky nejsou opylovány větrem, ani tradičními opylovači, ale drobným hmyzem známým jako fíkové vosičky (Blastophaga psenes). Tento zvláštní jev se nazývá mutualismus – jde o určitý druh symbiózy, což znamená, že fíkovník a vosičky mají vzájemně prospěšný vztah.

Proces začíná tím, že samička fíkové vosičky, která je zodpovědná za opylování, pronikne do fíku malým otvorem na vrcholu plodu. Tento plod je ve skutečnosti speciální útvar zvaný sykonium (dužnatý baňkovitý obal fíku), uvnitř kterého se nacházejí drobné květy. Samička vosičky nese s sebou pyl z jiného fíkovníku. Během svého pobytu uvnitř opyluje květy a zároveň do některých naklade vajíčka. Následně se larvy vosiček vyvinou uvnitř květů, zatímco nevyužité květy se přemění v chutná semínka, která fíkům dodávají jejich charakteristickou texturu.

  • Fíková vosička se nazývá také stehnatka fíková, fíkovnice opylující či žlabatka fíková.

  • Fíková vosička měří okolo 1,5 až 2 mm.

Fíky bez vosiček? Ano, i to je možné!

Zatímco většina fíků je závislá na fíkových vosičkách, existují i druhy, které se obejdou bez nich. Některé odrůdy, známé jako partenokarpické fíky, mohou tvořit plody i bez opylování, což je výhodné pro pěstitele, kteří nemají vosičky k dispozici. Tyto samoopylovací fíky jsou ideální pro zahradníky, kteří chtějí sklizeň bez nutnosti hmyzích opylovačů.

Zajímavosti o fících a fíkovnících

  • Rozmanitost druhů: Na světě existuje asi 750 druhů fíků, z nichž každý má jako opylovače specifický druh fíkové vosičky.

  • Historie: Fíkovníky patří mezi nejstarší kulturní rostliny – archeologové objevili důkazy o jejich pěstování už před více než 11 tisíci lety.

  • Zahradnické rady: Pokud chcete pěstovat fíkovník na zahradě, zjistěte, zda vaše odrůda vyžaduje vosičky, nebo zda se obejde bez nich.

Zdroje informací: nationalgeographic, bbc, plus.rozhlas, ireceptar.cz

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín