Jedním z dlouhodobých nástrojů měření v oblasti zdraví je index tělesné hmotnosti neboli BMI. Metoda z 19. století čelí kontroverzím, přičemž kritici tvrdí, že je neobjektivní, nepřesný a celkově neužitečný. Spousta odborníků tvrdí, že je čas na změnu. Prozradíme vám proč a na co se při sledování svého zdraví zaměřit raději.
Co přesně je BMI a jak ho spočítat?
Index tělesné hmotnosti neboli BMI (zkratka z anglického Body Mass Index) je nástroj pro měření zdravotních rizik, který využívá poměr výšky a hmotnosti pacienta k jeho zařazení do váhových kategorií: podváha, zdravá váha, nadváha a obezita. Tyto kategorie určuje konkrétní číselný rozsah:
- Podváha: BMI méně než 18,5
- Zdravá hmotnost: BMI 18,5 až 25
- Nadváha: BMI 25 až 30
- Obézní: BMI nad 30
K výpočtu BMI slouží jednoduchý vzorec, který vyvinul Adolphe Quetelet: BMI = tělesná váha (kg) / tělesná výška na druhou (m). Existuje také spousta kalkulaček, které to spočítají za vás.
Vzorec vyvinul už v 19. století matematik, astrolog a statistik Adolphe Quetelet. BMI získal na popularitě až v 70. letech 20. století, kdy ho začali používat výzkumníci v populačních studiích týkajících se hmotnosti. Vědci se tehdy domnívali, že BMI je dobrý způsob, jak přehledně určit a kategorizovat potenciální problémy veřejného zdraví související s obezitou. Počátkem 90. let 20. století získal BMI na oblibě, byl široce používán a přijímán jako univerzální a spolehlivý způsob měření zdraví.
Proč je BMI nepřesný a zavádějící způsob, jak měřit zdraví?
Index tělesné hmotnosti se používá jako univerzální přístup ke zdraví, který ale pro mnoho tělesných typů bohužel vůbec nedává smysl. Je zastaralý, sexistický a rasistický. Adolphe Quetelet metodu vyvinul ke sledování nadváhy a obezity v populaci bělochů a nikdy nezamýšlel používat ji v dnešní podobě.
1. BMI nebere v úvahu další faktory, které mají vliv na celkové zdraví.
Nadměrná hmotnost, kterou BMI sleduje, může být faktorem, který přispívá k některým onemocněním, ale je to jen jeden dílek skládačky. Váha vypovídá jen málo o vašem celkovém zdravotním stavu. Abyste získali skutečný obraz o svém fyzickém zdraví, potřebujete mnohem přesnější ukazatele. Patří mezi ně například:
- krevní tlak
- hladina cholesterolu
- obvod pasu
- hladina cukru v krvi nalačno
- hladina triglyceridů v těle
2. BMI nezohledňuje typ hmotnosti a skutečné procento tělesného tuku
Index tělesné hmotnosti není přesným vyjádřením zdravotního stavu, protože vychází z poměru výšky a váhy a nezohledňuje typ hmotnosti, kterou člověk může mít, například svaly v porovnání s tukem.
- Z tohoto důvodu může být atletická nebo svalnatá osoba považována za osobu s nadváhou nebo dokonce obézní, i když je ve skutečnosti ve skvělé kondici.
Může se také stát, že někdo má tělesnou hmotnost v mezích normy pro svou výšku, ale má na těle velmi málo svalů a spoustu tělesného tuku.
- Takový člověk se může jevit jako člověk s „normální“ hmotností, ale ve skutečnosti je klinicky obézní.
3. Zaměření na BMI může vést k psychickým problémům a nezdravému hubnutí
Lidé mohou být svou kategorií BMI posedlí, což vede k tomu, že se někteří nechají strhnout k rychlým dietám na hubnutí a nesoustředí se na své celkové zdraví. Zaměřovat se pouze na BMI přitom může být nebezpečné, protože je to jen jedno z mnoha měřítek zdraví.
- „Špatné“ BMI také může vést k pocitům selhání a studu za své tělo.
4. BMI nezohledňuje pohlaví ani věk
Index tělesné hmotnosti byl vyvinut pro jednu specifickou a omezenou skupinu: bílého muže středního věku. Vůbec nezohledňuje pohlaví ani věk měřené osoby. Přitom můžeme vidět výrazné rozdíly v BMI mezi pohlavími, BMI se také mění s věkem – BMI padesátiletého muže a BMI padesátileté ženy jsou nesrovnatelné.
5. BMI znevýhodňuje některé rasy
Jednotlivé rasy se liší poměrem tělesného tuku, který je v dané populaci typický. Protože byl BMI vyvinut na základě výzkumu bělochů, nebere na tyto rozdíly ohled. Proto je zcela nevhodným vzorcem měření zdraví pro Afroameričany a Asiaty ve srovnání s bělochy.
- Při stejném BMI mají Afroameričani méně tělesného tuku než běloši a Asiaté více tělesného tuku než běloši.
Má vůbec smysl používat v roce 2023 BMI?
I kdyby se měření BMI upravilo podle rasy, pohlaví a věku, stále by poskytovalo velmi zúženou představu o tom, co je to vlastně zdraví.
- To, co zdraví určuje, je pro každého jedinečné a existují mnohem lepší způsoby sledování celkového zdraví.
Určení vašeho index tělesné hmotnosti vás však může nasměrovat správným směrem, abyste lépe pochopili, jak na tom je vaše aktuální zdraví a kde by mělo být. Nikdy však nezapomínejte, že číslo v grafu BMI nebo dokonce váha jsou pouze jedním z mnoha dílků celého obrazu.
Zdroje informací: Byrdie, Cnet, BBC, Psychology Today, Health