0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

5 důvodů, proč je BMI nepřesný a zavádějící při měření vaší hmotnosti

Váha
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Jedním z dlouhodobých nástrojů měření v oblasti zdraví je index tělesné hmotnosti neboli BMI. Metoda z 19. století čelí kontroverzím, přičemž kritici tvrdí, že je neobjektivní, nepřesný a celkově neužitečný. Spousta odborníků tvrdí, že je čas na změnu. Prozradíme vám proč a na co se při sledování svého zdraví zaměřit raději.

Co přesně je BMI a jak ho spočítat?

Index tělesné hmotnosti neboli BMI (zkratka z anglického Body Mass Index) je nástroj pro měření zdravotních rizik, který využívá poměr výšky a hmotnosti pacienta k jeho zařazení do váhových kategorií: podváha, zdravá váha, nadváha a obezita. Tyto kategorie určuje konkrétní číselný rozsah:

 • Podváha: BMI méně než 18,5
 • Zdravá hmotnost: BMI 18,5 až 25
 • Nadváha: BMI 25 až 30
 • Obézní: BMI nad 30

K výpočtu BMI slouží jednoduchý vzorec, který vyvinul Adolphe Quetelet: BMI = tělesná váha (kg) / tělesná výška na druhou (m). Existuje také spousta kalkulaček, které to spočítají za vás.

Vzorec vyvinul už v 19. století matematik, astrolog a statistik Adolphe Quetelet. BMI získal na popularitě až v 70. letech 20. století, kdy ho začali používat výzkumníci v populačních studiích týkajících se hmotnosti. Vědci se tehdy domnívali, že BMI je dobrý způsob, jak přehledně určit a kategorizovat potenciální problémy veřejného zdraví související s obezitou. Počátkem 90. let 20. století získal BMI na oblibě, byl široce používán a přijímán jako univerzální a spolehlivý způsob měření zdraví.

Proč je BMI nepřesný a zavádějící způsob, jak měřit zdraví?

Index tělesné hmotnosti se používá jako univerzální přístup ke zdraví, který ale pro mnoho tělesných typů bohužel vůbec nedává smysl. Je zastaralý, sexistický a rasistický. Adolphe Quetelet metodu vyvinul ke sledování nadváhy a obezity v populaci bělochů a nikdy nezamýšlel používat ji v dnešní podobě.

1. BMI nebere v úvahu další faktory, které mají vliv na celkové zdraví.

Nadměrná hmotnost, kterou BMI sleduje, může být faktorem, který přispívá k některým onemocněním, ale je to jen jeden dílek skládačky. Váha vypovídá jen málo o vašem celkovém zdravotním stavu. Abyste získali skutečný obraz o svém fyzickém zdraví, potřebujete mnohem přesnější ukazatele. Patří mezi ně například:

 • krevní tlak
 • hladina cholesterolu
 • obvod pasu
 • hladina cukru v krvi nalačno
 • hladina triglyceridů v těle

2. BMI nezohledňuje typ hmotnosti a skutečné procento tělesného tuku

Index tělesné hmotnosti není přesným vyjádřením zdravotního stavu, protože vychází z poměru výšky a váhy a nezohledňuje typ hmotnosti, kterou člověk může mít, například svaly v porovnání s tukem.

 • Z tohoto důvodu může být atletická nebo svalnatá osoba považována za osobu s nadváhou nebo dokonce obézní, i když je ve skutečnosti ve skvělé kondici.

Může se také stát, že někdo má tělesnou hmotnost v mezích normy pro svou výšku, ale má na těle velmi málo svalů a spoustu tělesného tuku.

 • Takový člověk se může jevit jako člověk s „normální“ hmotností, ale ve skutečnosti je klinicky obézní.

3. Zaměření na BMI může vést k psychickým problémům a nezdravému hubnutí

Lidé mohou být svou kategorií BMI posedlí, což vede k tomu, že se někteří nechají strhnout k rychlým dietám na hubnutí a nesoustředí se na své celkové zdraví. Zaměřovat se pouze na BMI přitom může být nebezpečné, protože je to jen jedno z mnoha měřítek zdraví.

 • „Špatné“ BMI také může vést k pocitům selhání a studu za své tělo.

4. BMI nezohledňuje pohlaví ani věk

Index tělesné hmotnosti byl vyvinut pro jednu specifickou a omezenou skupinu: bílého muže středního věku. Vůbec nezohledňuje pohlaví ani věk měřené osoby. Přitom můžeme vidět výrazné rozdíly v BMI mezi pohlavími, BMI se také mění s věkem – BMI padesátiletého muže a BMI padesátileté ženy jsou nesrovnatelné.

5. BMI znevýhodňuje některé rasy

Jednotlivé rasy se liší poměrem tělesného tuku, který je v dané populaci typický. Protože byl BMI vyvinut na základě výzkumu bělochů, nebere na tyto rozdíly ohled. Proto je zcela nevhodným vzorcem měření zdraví pro Afroameričany a Asiaty ve srovnání s bělochy.

 • Při stejném BMI mají Afroameričani méně tělesného tuku než běloši a Asiaté více tělesného tuku než běloši.

Má vůbec smysl používat v roce 2023 BMI?

I kdyby se měření BMI upravilo podle rasy, pohlaví a věku, stále by poskytovalo velmi zúženou představu o tom, co je to vlastně zdraví.

 • To, co zdraví určuje, je pro každého jedinečné a existují mnohem lepší způsoby sledování celkového zdraví.

Určení vašeho index tělesné hmotnosti vás však může nasměrovat správným směrem, abyste lépe pochopili, jak na tom je vaše aktuální zdraví a kde by mělo být. Nikdy však nezapomínejte, že číslo v grafu BMI nebo dokonce váha jsou pouze jedním z mnoha dílků celého obrazu.

Zdroje informací: Byrdie, Cnet, BBC, Psychology Today, Health

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
 • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...
Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
 • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
 • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč