Čekankový sirup patří mezi oblíbená přírodní sladidla s nízkým glykemickým indexem. Sladí podobně jako běžný cukr a v kuchyni ho všestranně uplatníte. Velkou část sirupu tvoří vláknina inulin.
Čekankový sirup je v současné době oblíbeným sladidlem, které svou chutí a konzistencí připomíná med nebo agávový či javorový sirup. Sladivostí se podobá cukru. Vyrábí se patentovanou metodou z kořene čekanky a oproti jiným sladidlům vyniká celou řadou benefitů.
Pokud hledáte způsob, jak si osladit život, přitom počítáte kalorie a zároveň vás netrápí žádné chronické trávicí obtíže nebo intolerance, pak je čekankový sirup dobrou volbou.
Méně cukru i kalorií
- Čekankový sirup obsahuje 5 % cukru a poloviční množství kalorií než med, agávový sirup nebo melasa.
- Má stejnou sladivost jako cukr, ale s jejich záměnami raději opatrně. Cukr je sypký, sirup tekutý, oba mají jiné technologické vlastnosti. Sirup raději používejte do litých těst a ve studené kuchyni, při pečení jím nahrazujte jen část cukru.
- Má nízký glykemický index.
- Je vhodný jak pro diabetiky, tak pro ty, kteří se rozhodli snížit svůj kalorický příjem.
- Sirup dokáže díky inulinu, který působí jako zahušťovadlo, nahradit tuk. Jeden gram sirupu chuťově i po technologické stránce nahradí přibližně čtyři gramy tuku.
Vláknina inulin podporuje trávení
Čekankový sirup obsahuje zhruba 70 % inulinu. Jedná se o rozpustnou vlákninu, která se střevech nerozkládá a slouží tedy jako potrava pro střevní mikrofloru.
- Inulin působí ve střevech jako prebiotikum.
- Vysoký obsah vlákniny dodává pocit sytosti.
- Inulin působí jako zahušťovadlo, používá se v potravinářské výrobě. Přidává se například do nízkotučných jogurtů, které díky němu získávají krémovou konzistenci. Inulin se však nepovažuje za přídatnou látku (éčko).
- Podporuje trávení a činnost střev.
Bez éček? Ne tak docela
Když nakupujete čekankový sirup, čtete složení. Běžný čekankový sirup není jednosložkový výrobek a jednotlivé produkty se mezi sebou mohou lišit.
- Často sice prodejci inzerují, že neobsahuje konzervanty a aromata, většina čekankových sirupů se však přibarvuje a přislazuje.
- Běžně obsahuje malé množství náhradního sladidla sukralózy (E955) a glycerolu (E422). Ten se používá jako sladidlo a jako zvlhčující látka.
- Lze ovšem narazit i na čekankový sirup natural bez přídatných látek, který tvoří pouze 100% extrakt z čekanky. Je však třeba počítat s jeho jinou sladivostí.
- Neobsahuje laktózu ani lepek.
Čekankový sirup – kam s ním?
Sladidlo z kořene čekanky můžete používat ke slazení podobně jako jiné sirupy nebo med. Vezměte však v úvahu, že med sladí víc.
- Oslaďte si čaj, kávu nebo jakýkoli jiný teplý či studený nápoj.
- Přidejte ho do těsta na dezerty, sladké pečivo i sušenky namísto části cukru.
- Oslaďte jím zmrzliny, jogurty, kaše.
- Přelijte jím palačinky, lívance, vafle, poháry.
Čekanka není žádnou novinkou
Čekanka je v českých domácnostech známá už mnoho let. Pražený a umletý kořen se pod označením cikorka používá jako náhražka kávy. Obzvlášť ceněná byla v dobách, kdy káva platila za luxusní zboží – zejména za první a druhé světové války.
- Cikorka se chuťově kávě blíží, neobsahuje ovšem kofein a podporuje trávení.
- Směs mletého kořene čekanky společně s cukrovou řepou, žitem a ječmenem se označuje jako kávovinová směs. V Česku se prodává pod značkou Melta, Caro, Karo, Vitakáva, Inka či Doušek.
Čekanka je modře kvetoucí bylina z čeledi hvězdnicovitých, se kterou se můžeme setkat na loukách, pastvinách a stráních.
- Zlepšuje trávení a působí protizánětlivě v trávicím traktu.
- Podporuje činnost jater a vylučování žluči.
- Mírně snižuje hladinu krevního cukru.
- Podporuje metabolismus.
- Pomáhá proti zácpě.
- Ulevuje od močových kamenů a zánětu močových cest.
Zdroje informací: Health, Health line, časopis Apetit