Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Flexitariánství jako ohleduplnost k vlastnímu tělu i planetě aneb Proč není na škodu jíst méně masa?

Celozrnný chléb s avokádem, vejcem a piniovými oříšky
ZDROJ: Foodie Factor/Pexels
sdílet:

Maso z jídelníčku lidé vyřazují často z etických a environmentálních důvodů. Neznamená to tedy, že by jim nechutnalo. Možná i proto se dnes těší stále větší popularitě další alternativní stravovací směr –⁠ flexitariánství. Maso z jídelníčku nemusíte zcela vyřadit, ale výrazně ho omezit. I s ohledem na životní prostředí.

Co to je flexitariánství?

Označení flexitariánství je spojením slov flexibilní a vegetariánství, což mluví samo za sebe. Tomuto směru se také říká částečné vegetariánství nebo částečně bezmasá strava.

Jedná se o typ jídelníčku, ve kterém převládá rostlinná strava, ale je povoleno konzumovat malé množství masa. Není přesně dáno, jak často a kolik masa můžete jíst, proto je tento stravovací systém spíše životním stylem, který si může každý člověk přizpůsobit, jak mu to vyhovuje.

  • Název flexitariánství použila poprvé v roce 2008 americká dietoložka Dawn Jackson ve své knize The Flexitarian Diet, kde shrnula nejdůležitější zásady tohoto stylu.

Do té doby bylo známo spoustu druhů částečně vegetariánských diet, které se lišily druhem povoleného masa. Jako například:

  • Pescetariánství: Kromě rostlinné stravy je povolená konzumace ryb a mořských plodů.
  • Pollotariánství: Kromě rostlinné stravy pollotariáni jedí drůbež, ale vyhýbají se rybám a červenému masu.
  • Pescepollotariánství: Pescepollotarián preferuje rostlinnou stravu, ale může jíst i ryby a drůbež, ale odmítá jíst maso savců.
Skryt pre seznam

Principy flexitariánství aneb kvalita nad kvantitou

Kouzlo tohoto stravovacího návyku tkví v tom, že je opravdu flexibilní. Než aby něco zakazoval, zaměřuje se na to, co byste do jídelníčku měli zařadit, aby byl zdravější a vy jste se cítili co nejlépe. A jaká jsou doporučení?

Proč je dobré omezit konzumaci masa?

Neboli stát se flexitariánem? Jednoduše řečeno, flexitariánství je ohleduplnost nejen k vlastnímu zdraví, ale i k zdraví celé planety.

  • K hlavním benefitům patří snížení rizika vzniku srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a prevence rakoviny.
  • Flexitariánství dále přispívá k normální hladině cholesterolu i k normálnímu krevnímu tlaku.
  • Díky jídelníčku, který je bohatý na vlákninu, esenciální mastné kyseliny, vitamíny a minerály, posílíte přirozenou imunitu.
  • Podle studie z ledna 2022, publikované v prestižním vědeckém časopise Nature, by přechod od průměrné západní stravy bohatých národů k rostlinnému stravování mohl snížit emise skleníkových plynů až o 61 %.
  • Maso je zpravidla také jednou z nejdražších položek na nákupním seznamu, zatímco některá zelenina, některé ovoce, luštěniny a obiloviny bývají levnější. Za volbu flexitariánství vám tedy poděkuje i vaše peněženka.

Správně sestavený flexitariánský jídelníček je však plný bílkovin, zdravých tuků, sacharidů, vlákniny, esenciálních omega-3 mastných kyselin, minerálů i vitamínů. Ty do těla dostanete i přesto, že maso budete konzumovat například jen dvakrát týdně.

Zdroje informací: HealthLine, Health, FAO

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín