Tak jako dříve bylo slovo „detox“ vnímáno téměř jako magické, dnes začíná patřit skoro mezi zakázané. Ani jeden extrém není dobře. Jaká forma detoxikace je na jaře žádoucí a proč to rozhodně nejsou hladovky, zelené nápoje a kupy pilulek se skvělým marketingem?
Příchod jara je kouzelné období: více slunečního světla, vyšší teploty, kvetoucí stromy a vzduch vonící svěžestí. A to vlévá energii do žil, cítíte, že by to chtělo očistu, máte chuť protřídit šatník, udělat doma generální úklid a máte nutkavou potřebu napravit zimní hříchy, kdy jste se možná nestravovali zrovna vyváženě a do pohybu se museli nutit (a ne vždy to klaplo).
Když na vás v ten moment začnou ze všech stran útočit reklamy na produkty, které slibují, že vás během chvíle zbaví všech nečistot, toxinů, přebytečné vody i tukových zásob, je těžké nenaletět. Zázraky na počkání ale nevěstí nikdy nic dobrého (a trvalého) a jarní detoxy v podobě šťávových kůr nebo půstů mohou víc ublížit než pomoct.
Jarní detox a jeho smysl
Představa, že by naše tělo bylo po zimě silně intoxikované a zanesené a potřebovalo cílenou očistu, je spíše mylná. Je samozřejmě skvělé, že pro sebe chcete to nejlepší, toužíte být zdraví a plní energie, ale je třeba kriticky přemýšlet a zvážit, co opravdu tělu pomůže a co je zbytečné.
-
Ve skutečnosti může detox „na sílu“ tělo spíše stresovat, protože bývá omezující.
-
Detoxikační funkci má hned několik tělesných orgánů (játra, lymfatický systém, ledviny, trávicí trakt, plíce a kůže) a plní ji doslova 24/7.
-
Stačí dodat tělu dostatek energie, vyváženou, pestrou a zdravou stravu s dostatkem antioxidantů (ovoce, zelenina), pravidelný pohyb, dostatek spánku a nezapomínat na psychickou hygienu.
Ano, snadno se to řekne a obtížněji provede, ale toto je skutečně zdravá, možná pomalejší, ale rozhodně trvalejší cesta. Přemýšlejte kriticky a myslete na to, že správnou volbou je to, co je pro tělo přirozené.
Jaká forma jarního detoxu je vhodná?
Jak tělu pomůžete nastartovat metabolismus, podpořit trávení, dodat víc energie, ozdravit pleť a zároveň podpořit psychickou pohodu i očistu?
- Odlehčený jídelníček a zařazení čerstvých, nezpracovaných a sezonních potravin. Nezapomínejte na silné vývary a bylinkové čaje, případně zelené potraviny.
- Vyřazení těžkých, smažených a tučných jídel, cukru a alkoholu, které tělo zatěžují.
- Dostatečná hydratace a vitaminy.
- Omezení stimulantů, jako jsou kofein nebo cukr.
- Dostatečný pohyb, který stimuluje lymfatický systém a podporuje vylučování toxinů potem.
- Odpočinek a relaxace, dechová cvičení, meditace či jóga napomáhají tomu, že tělo může regenerovat a přispívá i mentální očistě.
Orgány s detoxikační funkcí
Opakování je matka moudrosti a pravdou stále zůstává, že zdravé tělo má schopnost samo se detoxikovat, aniž by k tomu potřebovalo výraznější zásahy. Pokud tedy vyváženě jíte, dodržujete pitný režim, hýbete se a nezatěžujete tělo alkoholem, cukrem a průmyslově zpracovanými potravinami, tělo pracuje (a tedy i detoxikuje), jak má, tj. efektivně.
Jak jednotlivým orgánům pomoct v detoxikaci přirozenou cestou?
- Játra: Vláknina pomáhá podporovat detoxifikační funkci jater, takže se zaměřte na konzumaci velkého množství celozrnných potravin, zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnných obilovin. Pro detoxikaci jater není třeba hladovět ani chodit do extrému, kterým jsou smoothie kůry apod. „Ovoce obsahuje velké množství ovocného cukru – fruktózy, která se metabolizuje přímo v játrech. Takže místo toho, abyste játrům trochu odlehčili a podpořili je v jejich práci, ke které mimochodem potřebují především aminokyseliny z bílkovinné stravy, mnohem více je naopak zatížíte,“ jak se uvádí na Magistra.cz. A velmi se doporučuje podpořit regeneraci jater užíváním ostropestřce mariánského.
- Střeva: Zvýšený příjem vlákniny, dostatečné množství tekutin, konzumace probiotik a prebiotik pomůže podpořit i trávicí systém a pohyb střev. „Pokud tedy budete pít pouze čisté ovocné džusy bez dužiny, ošidíte se o tolik potřebnou vlákninu, která je pro funkci střev hodně zásadní,“ píše se na Magistra.cz.
- Ledviny: Jejich činnost podpoříte dostatkem tekutin, omezením soli ve stravě, zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny (např. červená řepa, zelí, celer, mrkev, brokolice, květák) a naopak omezením konzumace kávy a alkoholu. Fungují bylinky jako kopřiva, jehlice, vřes, jalovec, přeslička, zlatobýl, lichořeřišnice, petržel a pampeliška.
Kdy jsou detoxy spíše kontraproduktivní?
- Detoxy a detoxifikační kůry bývají nastaveny tak, že během nich přijímáte velmi málo energie, málo živin a zejména málo bílkovin. A to může vést k únavě a ztrátě svalové hmoty, což rozhodně není žádoucí.
- Jde-li o detox v podobě pití šťáv a džusů, které mají vysoký obsah jednoduchých cukrů a neobsahují žádnou vlákninu, pak je jasné, v čem je potíž. Nejde o stravování přirozené, pestré a rozhodně nedodáte tělu všechny potřebné živiny. Ano, možná uvidíte rychlý úbytek na váze, ale jde spíše o ztrátu vody a zmíněných svalů, než o úbytek tuků, který je žádoucí. A jakmile se vrátíte k běžnému stravovacímu režimu, hrozí jojo efekt.
- Výsledkem není pročištěný organismus, ale stres, který naruší přirozenou schopnost těla regenerovat se, a také zpomalený metabolismus a rozhozená hormonální rovnováha.
Zdroje: Brainmarket.cz, Magistra.cz, Prvni-lekarna.cz, Fitstream.eu, Weightandwellness.com