Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kolikrát denně bychom měli jíst, když chceme zhubnout? Jiný počet porcí platí pro lidi se sklony k nadýmaní

Zdravé jídlo
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Kolik toho sníte, je důležitou součástí nastavení redukční diety. Součástí individuálního výživového plánu je vedle stanovení energetického příjmu často i načasování porcí. Jaké faktory při takové volbě hrají roli a je to vůbec při hubnutí důležité?

Abyste shodili kila, je potřeba dosáhnout kalorického deficitu, tedy vydat víc energie, než přijemete. Co se týče toho, jak často jíst, doporučení se rozcházejí. Existují výzkumy, ze kterých vyplývá, že je optimální jíst vícekrát denně, ale i ty, které se přiklánějí k jednomu jídlu denně. 

  • Některé studie ukazují, že pokud nevynecháte snídani, zhubnete více, než když nesnídáte. Jiné studie však dokládají, že pokud snídani vynecháte, nepůjde vám hubnout tak lehce. Jak se tedy dobrat pravdy?

Vyzkoušejte, co vám vyhovuje

Je to tak, že byste se měli začít po změně návyků trochu pozorovat. Vyzkoušejte obojí. Zkuste měsíc vynechávat snídani a když nebudete mít hlad a vaše tělo na změnu bude reagovat dobře (ubytkem váhy, větší energií), pokračujte. Pokud naopak budete padat hlady a bude vám na omdlení, začnete se zavodňovat, budete pociťovat začátek jojo efektu a nebudete se cítit komfortně, začněte opět snídat.

  • Jíte rádi určitý počet jídel denně? Pokud rádi snídáte, obědváte a večeříte, proč byste měli něco vynechávat? Pokud naopak na snídani zvyklí nejste, můžete pokračovat dál a jíst jen oběd a večeři. A ne, opravdu to není špatně, pokud se i tak cítíte dobře.

Jak počet jídel ovlivňuje vaši chuť k jídlu?

Úroveň chuti k jídlu ovlivňuje to, jak nutričně vyvážené a jak velké jsou vaše porce, stejně jako váš pravidelný režim, spánek a řada dalších faktorů. Když budete jíst plnohodnotná jídla, která budou obsahovat všechny důležité živiny, nebudete mít chuť jíst večer brambůrky nebo sladké.

Počet jídel denně podle kalorického příjmu

Určovat, zda potřebujete více či méně jídel denně, může i váš vytoužený kalorický příjem. Pokud máte za cíl nižší kalorický příjem, můžete dát přednost menšímu počtu jídel než většímu, abyste přes den byli více uspokojení.

  • Častější konzumace menších porcí může některým osobám s příznaky nadýmání a plynatosti prospět.
  • Někomu ale zase může prospívat, když si střeva mezi jednotlivými jídly nějakou dobu odpočinou.                

Jezte hlavně vyváženě!

V zásadě (pokud nejste sportovci), nezáleží na tom, kolikrát denně jíte, ale co jíte. Pravidlem je, že by se vám na talíři měly pokaždé objevit komplexní sacharidy, bílkoviny, vláknina a zdravé tuky. Tzn. například příloha (brambory, pečená zelenina), maso, ryby nebo jiné potraviny bohaté na bílkoviny (tofu, vejce, sýr, fazole atd.), ořechy, semínka, čerstvý zeleninový salát.

Obecně je pro většinu lidí ideální frekvence jídla 3x –4x denně. Ale nezapomeňte na to, že i takový koktejl nebo káva obsahuje kalorie, takže jestli máte denně přijímat jejich stanovené maximum, budete muset o svém jídelníčku přemýšlet.

Zdroj: BBC, Health, Healthline

 
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín