Dětsví a dospívání prožila v hospodě svých rodičů v Harrachově a byla přesvědčená, že stačilo a s gastronomií nebude mít nikdy nic společného. Dopadlo to ale jinak: Kristýnu Moravcovou zlákal svět vína. Roky pracovala jako sommeliérka v pražském baru Veltlín, dnes stojí za prvním ryze ženským gastrofestivalem nazvaným Red Lips Collective, který už v sobotu 31. května oživí Trojský pivovar v Praze.
„Do vína jsem se zamilovala ve dvaceti letech, dostala jsem tehdy šanci pracovat v restauraci Blue Wagon, která měla tehdy ocenění Bib. Všechno o víně jsem se musela naučit,“ vzpomíná Kristýna, kterou začal víc a víc poutat svět naturálních vín.
„Zaujalo mě propojení s přírodou a vína, která vznikají bez preparátů jak na vinici, tak ve sklepě. Vinaři nepoužívají selektované kvasinky ani aditiva. Často si sami vyrábějí kompost na hnojení a chovají i zvířata, hledají souznění s krajinou,“ popisuje. Co naturální vinař, to jiná osobnost, jiný přístup a tím i zcela jedinečná vína.
Od mužského světa k ženským příběhům
Právě při cestách za vinaři si Kristýna uvědomila jednu věc: vedle vinařů nenápadně v pozadí stojí jejich manželky či partnerky. „Brzy jsem přišla taky na to, že na mě žárlí,“ popisuje. „Tak jsem si jednou vyžádala kontakty přímo na ně, protože jsem je chtěla mít na své straně. Začala jsem se nimi scházet a poslouchat jejich příběhy. Otevřely se mi úplně nové světy,“ říká. Některé z žen musely doma hodně poslouchat, jiné zase byly pro své muže autoritou a další zase vystupovaly nezávisle. A z mnohých se staly posléze samostatné vinařky.
Festival Red Lips Collective vznikl jako reakce na potřebu sdílení a podpory. „Ženy se hůř prosazují, často jim chybí sebevědomí a potřebují i více podpory okolí, bojí se riskovat. Přitom mají skvělou senzoriku, citlivější chuťovou paletu. Častěji také než muži začínají úplně od nuly,“ objasňuje Kristýna Moravcová myšlenku stojící za festivalem. Podle Kristýny jsou ženská vína jiná: elegantnější, vyváženější a současně i srozumitelnější. „Chybí v nich velké ego.“
Komunita místo konkurence
Red Lips nechce být jen jednorázovou akcí. „Chci vytvořit komunitu, jak je to běžné i jiných zemích. Propojit vinařky, šéf kuchařky, obecně ženy z gastronomie, aby se více poznaly, mohly sdílet zkušenosti a společně třeba vymýšlet projekty, které jsou atraktivní pro návštěvníky, dejme tomu třeba společný piknik ve vinohradu,“ říká Kristýna. Zároveň by také ráda „nakopla“ ty ženy, které výroba vína láká, ale dosud nenašly odvahu.
Festival nabídne zhruba dvacítku stánků s vínem a jinými dobrotami a atmosféru spíš komorní než masovou. Vedle prodeje a ochutnávek jsou součástí také přednášky a rozhovory.
A jaké zajímavé ženy první ročník představí? Například Karlu Olivy a její projekt Monology, která se vrátila do Rakvic a oživila rodinnou vinici. Do pronájmu neboli pachtu si bere také letité vinice, o které se nikdo nestaral, což znamená ne úplně snadnou práci s celou plejádou odrůd. Mimo jiné pracuje s podceňovanou odrůdou sylván. „Sylván mě nikdy neoslovil, dokud mi ho Karla nepředstavila. Dokázala mě pro něj nadchnout,“ říká Kristýna.
Wonder woman ve světě vína
Další inspirativní ženou je Anna Bystřická z Bořetic, která pracuje v rodinném vinařství s mužem, ale k narozeninám dostala i vlastní vinohrad, což ji dovedlo k vlastní mikroznačce nazvané Jesličky.
Silný příběh nese Andrea Nejedlíková, která převzala vinařství Dobrá vinice po svém předčasně zesnulém manželovi Petrovi, legendě české naturální vinné scény. „Musela se vyrovnat nejen s odchodem, ale i s obrovským odkazem svého muže, nezklamat a současně si najít vlastní cestu. Pro mě je Andrea wonder woman ve světě vína,“ popisuje Kristýna.
Chybět nebude ani vinařství Mira, což je projekt Mirky Nestarcové, manželky Milana Nestarce, která je původně tanečnicí a učitelkou tance. Vína Nestarec patří mezi superstar naturálního vína nejen i u nás, ale i v zahraničí, a Mirka se může spolehnout na zázemí a podporu svého muže. „Mira je vlastně společný projekt Mirky a Milana, aby spolu měli vedle východy dětí i další projekt, kam oba vkládají společnou energii,“ vysvětluje Kristýna Moravcová. Mira se zaměřuje na jednoodrůdová vína, která jsou podobně živelná jako tanec.
Vedle vína festival Red Lips collective nabídne i unikátní piva od Jitky Ilčíkové, destiláty od Jany Alexanderové z lihovaru Landcraft a k zakousnutí bude i řada dobrot – jak jinak než z rukou žen.
Více o festivalu na redlipscollective.cz