Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Chobotnice na grilu
ZDROJ: Apetit
sdílet:
4.7/5 Počet hodnocení: 38
Do 75 minut Snadné Pro 4 osoby

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 714 kcal
Bílkoviny 23 g
Sacharidy 72 g
Tuky 30 g
Vláknina 21 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Chobotnici na grilu si můžete dát na dovolené u moře, v dobré restauraci a nyní také doma! Šéfkuchař Ondřej Koráb z restaurace Le Grill vás krok za krokem provede její přípravou a poradí triky, díky kterým uspějete hned napoprvé! Zkrátka nejlepší chobotnice, co známe.

Suroviny

3-4 kg
mrkev 2 ks
petržel 100 g
celer 100 g
tymián 1 svazek
malý
olivový olej 2 PL
sůl mořská
lichořeřišnice 1 hrst
lístky, k podávání

Postup

1

Do velkého hrnce, do kterého se vejde celá chobotnice, dejte vařit vodu. Přidejte pomeranče a citrony nakrájené na plátky (předem důkladně omyté), očištěnou a nahrubo překrájenou zeleninu (mrkev, celer a petržel) a tymián a osolte. 

2

Chobotnici nechte zvolna rozmrazit, nejlépe přes noc v chladné místnosti či lednici, a pak ji opláchněte studenou vodou. Položte ji na pracovní plochu tak, aby spodní část hlavy s očkem směřovala vzhůru, a ostrým nožem vyřízněte očko s ‚inkoustem‘. 

3

Jakmile začne připravená voda vřít, vložte celou chobotnici do hrnce. Přiveďte zpět k varu, pak stáhněte plamen na minimum a táhněte 3–4 hodiny doměkka. „Při prudkém varu nebo míchání se barva chobotnice ‚oprýská‘,“ varuje šéfkuchař. 

4

Uvařenou chobotnici vyjměte pomocí kuchařských kleští a nechte ji trochu zchladnout. Odměřte a přeceďte asi 600 ml vývaru z chobotnice a odložte ho na později – budete ho potřebovat na vanilkovou pěnu a prohřátí grilované papriky. 

5

Chobotnici obraťte jako klobouk naruby a položte na pracovní plochu hlavou vzhůru. Hlavu odřízněte. Chapadla nožem oddělte tak, aby vždy dvě zůstala spojená, celkem na čtyři části.

6

Rozpalte gril. Porce chobotnice potřete olejem a rozložte na mřížku. Grilujte ze všech stran do křupava a zlatohněda. „Během grilování chobotnici otáčejte a hlídejte, přísavky a tenké špičky se snadno připálí,“ říká Ondřej Koráb. 

TIPY PRO DOKONALÝ VÝSLEDEK

  • Čtyřkilovou chobotnici můžete podávat jako hlavní chod – dvě chapadla na porci –, či jako předkrm (v tom případě stačí pro 8 až 12 osob). 
  • Mražení chobotnici oproti rybám svědčí, maso je pak křehčí a dřív při vaření či grilování změkne. Pokud si chobotnici ulovíte sami nebo ji koupíte od rybářů, nebojte se ji omlátit o kameny a pořádně ji promasírovat – přesně tak to dělají místní a díky tomu pak není chobotnice na talíři tuhá a gumová.
  • Dlouhým, pomalým vařením natáhne chobotnice chuť použitých surovin. Jakmile změkne, vylovte ji z hrnce, dalším varem maso opět tuhne. 
  • Příprava na grilu chobotnici sluší, skvělá je také upravená metodou sous-vide (vaření ve vakuu).
  • Hlavu chobotnice rozpulte, vyberte měkké části a maso nakrájejte na proužky. Opečte je spolu splátky česneku, cibule a choriza a podávejte se salátem s olivovým olejem a citronovou šťávou.

Související články

Tento recept naleznete také v kolekcích:

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2014/8 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2014/8

Apetit magazín

KVÍZ: Vyznáte se v klasických českých zákuscích?
  • Kvízy

KVÍZ: Vyznáte se v klasických českých zákuscích?

Pokud jste milovníci české klasiky a zároveň sladkého, jistě znáte větrník, špičku nebo třeba věneček se žloutkovým krémem. Možná vás napadlo, že vaše oblíbená cukrárna z dětství již neexistuje a že váš milovaný zákusek již nikdo...