Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak mít více energie?​​​​​​​ Když jíte špatně nebo málo, pravděpodobně se dobře nevyspíte

Jak mít více energie?
ZDROJ: Jason Briscoe / Unsplash
sdílet:

Dělá vám problém se ráno probudit? Nedokážete spočítat, kolikrát jste si během dne zívli a odpoledne na vás padá taková únava, že ji musíte utišit několika šálky kávy? Jestli souhlasně přikyvujete a toužíte po větší energii, čtěte dál. Dozvíte se, co pro to můžete udělat.

Nevynechávejte jídlo

Strava je palivo pro lidský organismus, a když mu ji pravidelně v určité kvalitě nedodáváme, nepracuje tak, jak má. Tahle jednoduché to je. Pokud jíte nepravidelně, odbýváte se dlouhodobě polotovary, pečivem a cukrovinkami či hlad pouze „hasíte“, nemůžete se divit, že jste přes den unavení.

  • Nutriční specialistka z NYU Samantha Heller na WebMD tvrdí, že podle závěrů studií mají lidé, kteří ráno snídají, lepší náladu a více energie během dne. 

Dbejte na složení 

Kromě pravidelnosti ve stravě je neméně důležitá i skladba jídelníčku, ve kterém by se měl objevovat dostatek kvalitních zdrojů bílkovin. Tedy takových, které obsahují tolik nasycených mastných kyselin. Mezi takové zdroje patří maso, ne však příliš tučné.

  • Dejte sbohem uzeninám a dopřejte si kuřecí, krůtí nebo rybí maso. 
  • Možná to zní paradoxně, že z ryb se doporučují právě ty tučné - tedy losos, sardinky, tuňák, makrela. Tuk ryb je  ovšem cenný, protože má vysoký obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin, které navíc pečují o zdraví srdce, uvádí web Healthline.
  • Medical News Today také uvádí, že další výborné zdroje bílkovin (proteinů) jsou vejce, bílý jogurt, sojové boby, čočka a hovězí játra. Ta obsahují i spoustu vitamínu B12, o němž je známo, že pomáhá předcházet stavům vyčerpání.

Zařaďte do jídelníčku komplexní sacharidy

I sacharidy jsou důležitou součástí stravy, na které byste neměli zapomínat. Jenže nejsou sacharidy jako sacharidy. Ty jednodušší a rafinované v podobě cukru a bílé mouky způsobují extrémní kolísání cukru v krvi. To vede k bleskovému nárůstu, ale ještě rychlejšímu propadu energie – tento stav je známý jako hypoglykemie a není to nic příjemného.

  • Zapomeňte na trvanlivé potraviny, hotová nebo předpřipravená jídla a suroviny, sladkosti, smažené dobroty, pečivo, krekry, sušenky, slazené jogurty a jiné slazené mléčné produkty či  podobné „lahůdky“. 
  • Místo toho se zaměřte na komplexní sacharidy, které kromě vitamínů a minerálů obsahují i vlákninu. Ty pocházejí z přirozených potravin a spolu s důležitou vlákninou je najdete v ovoci, celozrnných produktech, luštěninách a výborným zdrojem jsou také obyčejné brambory nebo batáty, ovesné vločky, quinoa a hnědá rýže.
  • Mezi nejvíc energizující ovoce patří podle Medical News Today banány, avokádo, kustovnice čínská neboli goji, jablka, jahody, pomeranče a bobulovité ovoce jako jsou borůvky, maliny nebo rybíz.

Dejte pozor na kofein a pijte

A to zejména čistou vodu či neslazené čaje. Výsledky studie z roku 2022 publikované v odborném časopisu International Journal of Environmental Research and Public Health totiž naznačují, že existuje souvislost mezi pitným režimem a kognitivními funkcemi. Ukázalo se, že když dehydrované osoby začaly pít víc vody, zlepšila se nejen jejich nálada a paměť, ale zvýšila se i jejich hladina energie.

Spěte dosyta

Toto je pravděpodobně nejdůležitější bod, jehož dodržování vám dokáže dodat nejvíce energie. Dostatek spánku je alfou a omegou, protože když spíme, regeneruje se každá buňka našeho těla, což nás nabíjí energií na další den.

  • Ačkoli se dostatečně množství spánku může pro každého člověka mírně lišit, odborníci z Americké akademie spánkové medicíny doporučují v průměru alespoň sedm hodin spánku za noc.
  • Energii silně ovlivňuje i kofein. Pití kávy a jiných neslazených nápojů s kofeinem v běžném režimu je v pořádku. Pokud se chcete dobře vyspat, po 15. hodině odpolední už byste ho konzumovat neměli.
  • Výzkum publikovaný v lékařském časopise Journal of Clinical Sleep Medicine naznačuje, že když nebudete šest hodin před ulehnutím přijímat kofein, může to výrazně zlepšit kvalitu spánku, což je k získání energie naprosto klíčové.
  • A co ještě můžete udělat pro kvalitní spánek? Choďte spát každý den v podobný čas, před usnutím nepoužívejte elektronická zařízení, během dne se alespoň půl hodiny věnujte fyzické aktivitě. Snažte se omezit stres, kouření, konzumaci alkoholu a také – držte se výše zmíněných rad, protože strava a spánek jsou spojené nádoby.
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Vyznáte se v klasických českých zákuscích?
  • Kvízy

KVÍZ: Vyznáte se v klasických českých zákuscích?

Pokud jste milovníci české klasiky a zároveň sladkého, jistě znáte větrník, špičku nebo třeba věneček se žloutkovým krémem. Možná vás napadlo, že vaše oblíbená cukrárna z dětství již neexistuje a že váš milovaný zákusek již nikdo...