Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Panettone, makowiec, štóla: Upečte si na Vánoce něco světového, třeba podle královny Viktorie

Panettone, makowiec, štóla: Upečte si na Vánoce něco světového, třeba podle královny Viktorie
ZDROJ: ImageProfessionals

Tolik druhů cukroví jako v českých domácnostech se nepeče snad nikde jinde na světě. To ovšem neznamená, že v zahraničí nemají vánoční skvosty, které nestojí za vyzkoušení! Opak je pravdou. Vydejte se s námi do světa a vyzkoušejte dobroty ze všech jeho koutů. Kromě české vánočky můžete vyzkoušet i německou štólu, francouzské vánoční polínko, italské panettone či anglický vánoční dort a další delikatesy.

Jako Ježíšek: Štóla

Německá obdoba vánočky svým tvarem symbolizuje malého Ježíška zavinutého v plenkách.

  • Nadýchaný a hutný moučník voní rumem, máslem a citronovou kůrou. Připravuje se z kynutého těsta, které se překládá do tvaru vlny a plní rozinkami a kandovaným ovocem.
  • Oblíbenou náplní vánoční štóly je marcipán.
  • Štóla se po upečení bohatě potírá rozpuštěným máslem a sype moučkovým cukrem.
  • Peče se s předstihem, k dokonalosti totiž potřebuje alespoň dva týdny rozležet.

Náš tip: Vyzkoušejte vánoční štólu podle našeho videoreceptu

Skryt pre seznam

K slavnostní snídani: Vánočka

Vláčná, nadýchaná a voňavá vánočka s rozinkami a cukrovým popraškem – to je dokonalá česká vánoční snídaně. Dříve vánočka vypadala spíše jako sladký chleba, říkalo se jí calta či štědrovnice nebo štědrovka a na Vánoce se pekla už ve 14. století. Zaplétat se začala zhruba o dvě století později.

  • Ve středověku symbolizovala hojnost a štěstí, a to především proto, že těsto při kynutí nabývalo na velikosti.
  • Upečte si ji večer před Štědrým dnem a ráno s ní zahajte svátky. S šálkem horkého kakaa představuje perfektní snídani, která vás nepřipraví o šanci vidět zlaté prasátko.

Se sladkým vínem: Panettone

Na tomto sladkém pečivu neobvyklého, vypouklého tvaru si Italové v období Vánoc pochutnávají od počátku 20. století, a to díky podnikavosti milánských pekařů. Zásluhou italských imigrantů se panettone rozšířila také po celé Jižní Americe.

  • Výrazně starší a romantičtější legendy vyprávějí o tom, jak vznik tohoto sladkého pečiva napomohl získat jednomu mládenci srdce milované dívky.
  • Sváteční moučník se peče z lehkého kynutého těsta, je proto kypré a nadýchané. Patří do něj také bohatá porce rozinek a kandovaného ovoce.
  • Plátky panettone se podávají s horkými nápoji nebo dezertním vínem či likéry. Někdy se doplňuje krémem z mascarpone nebo žloutkovou vinnou pěnou zabaglione.

Roláda z lesa: Bûche de Noël

Nadýchaná roláda vás nadchne. Slavnostní dort ve tvaru polene patří k vánočním svátkům ve Francii, odkud se rozšířil i do dalších zemí. Na Vánoce se peče například také v Belgii, Švýcarsku, Portugalsku či dokonce v Sýrii.

  • Tradiční francouzský vánoční moučník v sobě skrývá symboliku z pohanských dob. Není totiž ničím jiným než napodobeninou polena, které Seveřané dovlekli z lesa domů a zapálili na oslavu zimního slunovratu a na počest bohů v naději, že jim zalichotí a vyprosí si dobrý nadcházející rok. Dřevo také přinášelo světlo a teplo do jejich domovů.
  • Bûche de Noël vypadá náročně, upéct a svinout roládu je však poměrně jednoduché.
  • Holý stočený moučník poleno nepřipomíná, o to se postará vrstva krému zbrázděná vidličkou tak, aby připomínala kůru.
  • Jindy se zdobí čokoládovými lístky nebo doplňuje smrkovými větvičkami a marcipánovými houbičkami pro dokonalý lesní efekt.

Pro skvělou náladu: Opilý britský dort

O Vánocích nesmí ve Velké Británii při slavnostní hostině chybět vánoční dort.

  • Pro Brity je ztělesněním vánočních svátků, protože voní kořením, je doslova nacpaný sušeným a kandovaným ovocem a v neposlední řadě obsahuje spoustu alkoholu, který zajistí, že vydrží klidně až do Velikonoc.
  • Ovocný chlebíček nepatří v Británii jen k svátkům vánočním. Ke konci 19. století se bez něj neobešel žádný čaj o páté a nedala na něj dopustit ani sama královna Viktorie. Podle ní musel být ovocný dort aspoň rok uleželý, protože jedině potom měl tu správnou, plnou chuť.

Efektní dekorace: Trifle

Pompézní britský dezert patří k těm nejjednodušším na přípravu. Základem je vrstvení, při kterém se střídají jednotlivé ingredience.

K nim nejčastěji patří:

  • suchý základ: piškotový korpus, sušenky, cukrářské piškoty
  • krém: žloutkový, pudink, šlehačka, krém z mascarpone apod.
  • ovocná složka: čerstvé krájené ovoce, mražené nebo kompotované ovoce či různé zavařeniny a džemy

Půlka úspěchu je správně zvolená servírovací mísa: musí být co největší a průhledná, aby byly jednotlivé vrstvy krásně vidět. Hotový dezert představuje dokonalou ozdobu vánočního stolu a hosté budou nadšení.

Pro štěstí: Makowiec

Závin bohatě plněný makovou nádivkou neodmyslitelně patří k Vánocům v Polsku, někdy se připravuje i na Velikonoce.

  • Slavnostní moučník plný makových semínek je symbolem úrody a plodnosti. Proto Poláci v minulosti věřili, že konzumace makovce během svátků jim přinese štěstí v životě.

Zdroj informací: Edice Apetit:Vánoce, Nigella Lawson:Vánoce s Nigellou, Jana Florentýna Zatloukalová: Vánoční kuchařka pro dceru, FoodHeritage

 
Skryt pre seznam
Autor: jana.koprivova
Štóla
Více než hodinu
Snadné