0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pokrmy z dob viktoriánské éry: Co se jedlo za královny Viktorie? Jídelníček střední a dělnické třídy se výrazně lišil

Jídleníček viktoriánské éry
ZDROJ: Pixabay/Prawny
sdílet:

Obrázek o viktoriánské éře si můžeme udělat nejen očima Charlese Dickense nebo Oscara Wilda, ale také z kuchařek, které v té době vycházely. Právě z literatury historici jídla získávají poznatky o tehdejší stravě chudých i bohatých lidí. Jak se denní pokrmy těchto dvou skupin lišily?

Viktoriánské období je historická etapa vývoje Británie v době vlády královny Viktorie od června 1837 do ledna 1901. Šlo o éru průmyslové prosperity britského impéria, která přinesla rozvoj vzdělané střední třídy.

Jídelníček chudých vs bohatých

Lidé z lepších rodin si pochutnávali na nejrůznějších lahůdkách. Většina obyvatel chudinských čtvrtí neměla nejen trouby či pece, často chyběly dokonce i talíře nebo lžíce. Lidé se živili hlavně chlebem, kašemi a vývary.

  • Na trzích byla k dostání levná sezónní zelenina, včetně cibule, zelí, pórku, mrkve a tuřínu.  
  • Maso bylo poměrně drahé, nejlevněji vyšla ovčí hlava. Místo toho jedli lidé hodně tučných ryb. Oblíbení byli sledi (slanečci), šproty, úhoři a ústřice.
  • Pro mnoho lidí byla neděle jediným dnem odpočinku (běžná byla dvanáctihodinová pracovní doba šest dní v týdnu). Byl to také jediný den, kdy se jedlo maso. Kupovalo se vepřové nebo skopové maso či vnitřnosti.

U bohatých lidí vypadalo menu jinak. Královna Viktorie byla známá svou vášní k jídlu, za necelou půlhodinu prý dokázala spořádat sedm chodů. Hojnost byla nejen na královském dvoře, ale i u střední třídy. Ve viktoriánské době se zavedlo běžné menu o třech chodech! Tady je ukázka tehdejších pokrmů:

Kedgeree 

Poté, co byla královna Viktorie v roce 1876 prohlášena indickou císařovnou, se v Anglii stala populárními jídla s kari, jako například kedgeree. Jedná se o snídaňový pokrm připravovaný z rýže a uzené ryby, ochucený kari a ozdobený plátky natvrdo uvařených vajec.

Victoria Sandwich Cake

V roce 1843 vynalezl anglický výrobce potravin Alfred Bird prášek do pečiva, díky kterému se otevřely nové možnosti v cukrářství. Victoria Sponge, někdy nazývaný Victoria Sandwich Cake, byl pak vytvořen pro královnu Viktorii, která ráda jedla dort s marmeládou při odpoledním čaji. Originální recept najdete níže.

Anglické muffiny 

Ve viktoriánské době vznikl nápad přidat do receptu na anglické muffiny prášek do pečiva. Vznikly z toho lahodné nadýchané lívance, které jsou v Británii oblíbené dodnes. Dříve se často podávaly jako občerstvení pro zaměstnance kuchyně a byly přelité citronovým tvarohem. Zkuste si je upéct podle šéfkuchaře Marka Fichtnera.

Polévka mulligatawny 

Tato krémová kari polévka se do anglických domácností dostala díky indickým vlivům a brzy si získala oblibu svou univerzálností. Viktoriánští kuchaři v bohatých domácnostech přidávali do polévky zbytky skopového masa, zatímco v chudších domácnostech se připravovala bezmasá verze.

Dušené maso 

Nic vás za chladné noci nezahřeje tak dobře jako vydatný guláš a věděli to i lidé za viktoriánské éry. Guláš podle jedné z nejznámějších kuchařek té doby Isabelly Beetonové obsahuje hovězí maso, mrkev, tuřín a světlé pivo.

Pečená husa s nádivkou

Po vzoru královny a jejího manžela prince Alberta slavili lidé Štědrý den ve velkém stylu a servírovali nejčastěji pečenou husu s bylinkovou nádivkou. Dokonce i ti méně majetní šetřili celé týdny, aby si mohli koupit krocana nebo husu a zaplatit místnímu pekaři, aby ji upekl.

Zdroje informací: BBC, The Recipe, Back in the Day of, The Victorian Cookbook: Berriedale-Johnson

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso
  • Tipy redakce

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso

První novou kuchařkou roku 2023 je kniha Mleté maso. Novinka z edice Apetit vychází už v únoru a jak název napovídá, je věnována všestrannému využití jedné z velmi oblíbených surovin – mletého masa. ...
AD
Soutěž Vaříme s Rio Mare: Inspirace od oblíbených food blogerů
  • Soutěže

Soutěž Vaříme s Rio Mare: Inspirace od oblíbených food blogerů

Každý březnový den můžete vyhrát předplatné časopisu Apetit a balíček plný výrobků Rio Mare! Co pro výhru udělat? Vařit s tuňákem! Další soutěže pro vás chystají i čtyři oblíbení food blogeři. Ti si pro vás spolu s Rio Mare připravili i...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč