Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Na švestky do Sousedovy zahrady

Na švestky do Sousedovy zahrady
sdílet:
Přemýšlíte, kam s nečekaně bohatou úrodou, když už jste ovocem a zeleninou podarovali všechny přátele, příbuzné a známé? Tutéž otázku řešil Petr Skála. Jako muž činu založil založil internetové stránky, na nichž teď přebytky ze svých zahrádek i políček, nebo třeba med, vlastnoruční zavařeniny, sirupy, ale i vejce a spoustu dalších domácích produktů, může nabídnout úplně každý.

Můžete našim čtenářům přiblížit princip, na jakém funguje webové tržiště Sousedova zahrada?

Tržiště www.sousedovazahrada.cz je místo, kde každý zaregistrovaný uživatel může nabízet přebytky své úrody, nebo naopak tam můžete nakupovat přebytky ovoce, zeleniny a dalších produktů ze dvora přímo od pěstitelů. Tento způsob prodeje má spoustu výhod pro oba, pěstitel za svoji dřinu na zahradě bude oceněn a zákazník získá maximálně čerstvé a zdravé produkty, někdy i v biokvalitě. A obecný prospěch je, že se tyto produkty nemusejí dovážet z druhého konce Evropy, nemusejí se balit, nemusejí se nechat dozrávat a nemusejí se chemicky ošetřovat, aby tohle všechno vydržely.

Co vás přivedlo na myšlenku využít on-line prostor k prodeji přebytků z domácích zahrad a dvorků?

Nápad na založení webu jsem dostal loni, když jsem přemýšlel, jak naložit s přebytkem úrody rajčat. Samozřejmě je nabídnete třeba kolegům v práci, sousedovi přes plot, ale už neobcházíte domy po ulici a nezvoníte na každého s dotazem, jestli nechce rajčata. A protože dnes drtivá většina lidí používá internet, tak proč ho nevyužít k prodeji přebytků ze zahrad a zahrádek. A třeba díky našemu webu zjistíte, že sousedi z vedlejší ulice mají na zahradě skvělá jablka, prodávají nejsladší med nebo jejich slepice snášejí ta nejlepší vajíčka.

Je Sousedova zahrada (třeba i výhledově) ziskový projekt, nebo se jedná o formu komunitního sdílení a vám jako provozovateli přináší hlavně dobrý pocit z toho, že ovoce, zelenina a další zemědělské produkty nepřicházejí nazmar?

Impulsem k vytvoření webu byl, jak jsem již zmiňoval, nadbytek úrody. Asi jako každému pěstiteli je mi líto úrodu vyhazovat. Web funguje od května letošního roku a zpočátku jsem moc nečekal, že to bude někoho zajímat, ale postupem času jak přibývají uživatelé a inzeráty, jak probíhají obchody mezi pěstiteli a zákazníky, mám pocit, že ta snaha k něčemu vede. Momentálně je používání tržiště zdarma, ale samozřejmě provoz tržiště stejně jako kterýchkoli jiných stránek něco stojí. Ideální by bylo, kdyby provoz uhradili sami uživatelé formou nějakých dobrovolných příspěvků, případně  by prodejci platili provize z prodeje. Druhou možností je, že se mi podaří sehnat sponzora.

Kolik uživatelů přibližně vaše internetové tržiště využívá?

Momentálně je na webu registrováno přes 700 uživatelů a každý den přibývají noví, což je dobře.

Máte nad tím, co se na webu Sousedova zahrada nabízí, nějakou kontrolu?

Inzeráty může vkládat kterýkoli zaregistrovaný uživatel. Já jako admin inzeráty neschvaluji, ale v případě, že někdo bude prodávat závadné zboží nebo přeprodávat zboží, které sám nevypěstoval, tak daný inzerát můžu smazat a takového uživatele zablokovat. Zatím se stalo dvakrát, že jsem inzerát musel smazat. Nebylo to ale kvůli tomu, že by prodejce přeprodával zboží, ale protože přestal komunikovat se zákazníky.              

Myšlenka na sdílení nadbytků vlastní zemědělské produkce se sousedy je z hlediska životního prostředí i vztahu k potravinám – omezí se tak plýtvání, lépe se využívají zdroje, – bezpochyby ušlechtilá. Ale při pohledu na nabídku produktů mě napadly i některé problematické otázky: Na webu jsem viděla také inzeráty na zvířata (i živá), případně živočišné produkty – maso, mléko, vejce. Nedostáváte se tím do štíru s českými zákony o prodeji potravin? Neobáváte se střetu s veterinární správou, případně  s hygieniky? Kdo spotřebiteli zaručí třeba právě u masa zdravotní nezávadnost?

Vzhledem k tomu, že prodej zboží probíhá přímo mezi prodejcem a zákazníkem, leží zodpovědnost za dodržování předpisů na prodejci. Ale samozřejmě jsem zjišťoval, jestli je možné legálně prodávat přebytky ze dvora. A možné to je, drobní pěstitelé a chovatelé mohou ročně prodat přebytky ze dvora do hodnoty 30 000 kč. V tomto případě nepotřebují žádná oprávnění, nemusí mít EET, nemusí platit daně. Co se týká prodeje živočišných produktů, tak je prodávat můžete, ale je nutné dodržet podmínku, samozřejmě kromě zdravotní nezávadnosti produktů, že maso ani vejce nebude kupující dále distribuovat. Nepovolený je také prodej překupníkům nebo do restauračních kuchyní. Na webu také prodávají své produkty drobní farmáři, kteří se pěstováním a výrobou nabízených produktů živí, a mají tak na to potřebná oprávnění.

Jakým způsobem probíhá kontakt mezi prodejci a kupujícími?

Na webu si zákazníci a prodejci mohou posílat soukromé zprávy pomocí chatu, komunikaci mezi dvěma uživateli ostatní uživatelé nevidí. A když prodejce uvede ve svém inzerátu kontaktní e-mail nebo telefonní číslo, mohou ho zákazníci kontaktovat přímo.

Máte nějak rozdělené prodejce podle regionu? Jak jako zákazník zjistím, zda prodávající, o jehož nabídku mám zájem, bydlí poblíž?

Na webu se zobrazují všichni prodejci, ale můžete mezi nimi jednoduše vyhledávat: Když na webu do políčka „Hledání“ zadáte produkt, který sháníte, například jablka, a hned vedle do políčka „Adresa“ zadáte svoji adresu, zobrazí se všechny inzeráty nabízející jablka seřazené od nejbližšího prodejce. Zároveň se u každého nalezeného inzerátu zobrazí v kilometrech údaj o přibližné vzdálenosti od zadané adresy. Také je možné na hlavní stránce kliknout na políčko mapa a po přepnutí do mapy si jednoduše přiblížit místo, které potřebujete. V jeho okolí se vám poté na mapě zobrazí všechny aktivní inzeráty.

Jak vidíte budoucnost webu Sousedova zahrada za několik let? Co byste popřál uživatelům?

Cílem webu Sousedova zahrada  je, aby fungoval a líbil se lidem. Představuji si, že web bude sloužit i těm nejmenším pěstitelům, kteří budou mít jednou za čas nadúrodu, a bude jim líto ji vyhodit. Na Sousedově zahradě ji budou moci nabídnout lidem ve svém okolí. Uživatelům přeji, ať jim používání webu přináší radost a nové přátele.

 

 

 

 

 

 

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč