Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Šéfkuchař Yotam Ottolenghi: S rodiči byl vyhnán do Itálie, po studiích seknul s prací v akademické sféře a dal se na vaření

Yotam Ottolenghi
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Jeho instagramový účet plný pestrobarevných jídel sledují téměř dva miliony lidí po celém světě. Je autorem populárních kuchařek a spolumajitelem několika restaurací. Čím si tenhle sympaťák s nekončícím úsměvem podmanil britský národ?

Yotam Assaf Ottolenghi je britský šéfkuchař izraelského původu. Příjmení Ottolenghi je poitalštěná forma názvu města Ettileng v německém Bádensku-Württembersku, ze kterého byli během 15. a 16. století vyhnáni Židé a mnozí z nich se usadili v severní Itálii. Když byl Yotam malý, strávil velkou část letních prázdnin právě v Itálii.

  • Tou dobou se ale o vaření ještě vůbec nezajímal, byl vděčným strávníkem a s nadšením prý při vaření sledoval rodiče, kteří připravovali jídla z celého světa.
  • V jednadvaceti letech začal Yotam sloužit v armádní rozvědce, kde zůstal tři roky a poté se vrhnul na studium komparativní literatury na univerzitě v Tel Avivu, kde v roce 1997 získal magisterský titul.
  • Během studia pracoval jako noční editor v nejstarším izraelském deníku Haaretz.

Pauza od studia mu změnila život

Později se Yotam přestěhoval do Spojeného království, kde zamýšlel pokračovat v doktorském studiu. Než se však dostal k zápisu, přihlásil se na šestiměsíční kurz francouzské cukrařiny na prestižní kuchařské škole Le Cordon Bleu.

  • Uvědomil si, že se v akademické sféře cítí dost izolovaný, málo uznávaný za svou práci a že se chce věnovat vaření.
  • Vaření mu přišlo uvolněnější a i pod intenzivním tlakem v kuchyni v něm shledával něco meditativního.

„Když krmíte lidi, cítíte okamžitý pocit radosti.“

Tento svůj výrok se rozhodl následovat a kariéru šéfkuchaře odstartoval jako cukrář. Na začátku vystřídal tři londýnské restaurace: michelinskou hvězdou oceněný Capital Restaurant, Kensington Place a Launceston Place.

  • Roku 1999 získal místo šéfcukráře v řemeslné cukrárně Baker and Spice, kde se seznámil s palestinským šéfkuchařem Samim Tamimi.
  • Oba si padli do oka nejen díky společnému jazyku – hebrejštině, ale také tím, že byli mírně zděšeni britskou kuchyní.

Přátelství, které vedlo k otevření vlastního podniku

Sami a Yotam v roce 2002 otevřeli mini síť vlastních lahůdkářství jménem Ottolenghi. To úplně první sídlilo v Notting Hillu a Britové si ho zpočátku pletli s květinářstvím  nebyli totiž zvyklí na krásně vyzdobenou výlohu s luxusním jídlem.

  • Jejich podniky si rychle získaly na oblibě, protože tam lidé našli zcela nová jídla charakteristická spoustou zeleniny a nevšedními kombinacemi chutí.
  • Yotam a Sami v jídlech nešetřili zajímavými ingrediencemi z Blízkého východu, například růžovou vodou, kořením Zátar nebo melasou z granátového jablka.

Velký milovník zeleniny

Po úspěchu lahůdek Ottolenghi následoval vznik dalších podniků – restaurace, luxusního bistra Nopi a vegetariánské restaurace Rovi. V roce 2006 začal Yotam publikovat sloupky do Guardianu s názvem „The New Vegetarian“. Ačkoliv není vegetarián, zeleninu miluje a snaží se, aby byla považováná za rovnocenného konkurenta masa a aby ji lidé konzumovali se stejnou oblibou.

  • O dva roky později následoval jeho knižní debut. Kuchařka nesla jednoduchý název – Ottolenghi, prodalo se jí přes 100 000 výtisků a od té doby Yotam napsal spoustu dalších.

Do češtiny byly přeloženy následující kuchařky:

  • Hojnost (2010)
  • Jeruzalém (2012)
  • Ottolenghi - Kuchařka (2017)
  • Sladké (2017)
  • SIMPLE: Snadné vaření na šest písmen (2018)
  • Ještě více hojnosti - Nové kulinářské skvosty mistra zeleninové kuchyně (2018)
  • Chuť (2021)

Yotam se objevil i v televizi. Moderoval několik televizních kuchařských pořadů a v roce 2017 hostoval jako porotce kuchařské reality show Masterchef Australia. V současnosti žije v londýnském Camdenu se svým manželem Karlem Aellenem a dvěma syny Maxem a Flynnem.

  • Kromě psaní kuchařek, vaření, vedení restaurací a svého úspěšného instagramového účtu také pořádá kurzy vaření jídel Blízkého východu, ale v moderním pojetí.
  • Věří, že naučit se vařit zvládne každý, ale je v zcela v pořádku, pokud o to někdo nemá zájem.
  • Myslí si, že by lidé na sebe neměli tlačit, nechat si uvařit od svých blízkých, kteří to dělají rádi, a třeba jim na oplátku pomoct umýt nádobí.

A teď už se podívejte na níže uvedené recepty Yotama Ottolenghiho, které stojí za to vyzkoušet!

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Milujete italskou kuchyni a její přípravu? Naučíme vás vyrobit čerstvé domácí těstoviny jako od italské babičky. A přijdeme na kloub správné délce vaření u jednotlivých druhů těstovin pro nebeské italské „al dente“! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč