Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Černý bez je přírodní zázrak, který je široce dostupný a nestojí ani korunu. Vyrobte z něj sirup, řízky i senzační dezerty

Černý bez je přírodní zázrak, který je široce dostupný a nestojí ani korunu. Vyrobte z něj sirup, řízky i senzační dezerty
ZDROJ: ImageProfessionals

Černý bez je pro mnohé zahradníky obtížný keř, který se v zahradě množí a překáž. Ovšem ničit ho by byla nesmírná škoda, protože květ černého bezu i bezinky jsou skvělou surovinou v mnoha chutných receptech, která nic nestojí! Jak zpracovat černý bez a co z něj připravit?

Staré známé rčení praví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“  To perfektně popisuje široké spektrum blahodárných účinků tohoto keře. Černý bez začíná kvést zpravidla od konce dubna drobnými, žlutobílými kvítky, které tvoří velká hroznovitá květenství. Ty mají nasládlou chuť a charakteristickou příjemnou vůni, která láká ke snědku.

Čaj z černého bezu na horečku i nevolnost

Nejjednodušším způsobem, jak si květ černého bezu vychutnat, je zalít je horkou vodou a připravit z něj lahodný čaj. Nejen, že skvěle chutná, ale má také pozitivní vliv na zdraví. Rozhodně se vyplatí květ černého bezu nasušit a zařadit do své domácí lékárničky. Stačí z něj jen oklepat broučky a nechat usušit.

Z květů černého bezu se dá připravit lahodný bezový sirup, který najde své uplatnění v mnoha receptech. Můžete ho použít jako základ pro domácí limonádu nebo jiné osvěžující letní drinky, případně v zimě nalít do horkého čaje. Podobně jako jiné ovocné sirupy, můžete jím přelít domácí palačinky, nadýchané lívance, zmrzlinové poháry nebo další pečené dezerty. Dodáte jim tak jedinečnou chuť a aroma.

  • Už od nepaměti se nálev z černého bezu používá v lidovém léčitelství třeba při horečce, nachlazení, migrénách, dně, ischiasu nebo jako močopudný prostředek.
  • Z bezového květusi můžete vyrobit také domácí pleťovou masku. Stačí květy zalít stejným množstvím vařící vody, vytvořit kašovitou hmotu a tu rozprostřít na čistý hadřík nebo gázu. Obklad přiložte na očištěnou pleť a nechte asi 20 minut působit. Poté sejměte, opláchněte a na tvář ošetřete lehkým krémem.

Kosmatice i voňavá omeleta

Smažené květy černého bezu neboli kosmatice, se někdy označují jako ‚řízky pro chudé‘. I přes toto nepříliš lichotivé pojmenování je recept nesmírně jednoduchý a opravdu velmi chutný.

  • Kosmatici lze připravit nasladko – kdy hotové osmažené květy poprášíte moučkovým cukrem, nebo cukrem se skořicí, případně zakápnete ovocným přelivem.
  • Kosmatice naslano přirpavíte tak, že do těstíčka (stejně jako my) přidáte nastrouhaný sýr a naservírujete je s oblíbeným dipem či kečupem. K této slané variantě můžete přidat čerstvé pečivo nebo vařené brambory či kaši.

Obdobou kosmatice je omeleta, do které přidáte drobné kvítečky. Získáte tak výjimečně aromatický pokrm s jemnou květinovou chutí. Omeleta je vynikající k jarní snídani a skvěle se k ní hodí čerstvé pečivo nebo lehký salát.

Zdroje informací: NZIP, Z lesa i ze zahrady od jara do zimi (Dagmar Lánská 1987), WebMD, Health

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova