Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

10 receptů na česnečku: Uvaříte ji skoro zadarmo a ještě vás postaví na nohy

10 receptů na česnečku: Uvaříte ji skoro zadarmo a ještě vás postaví na nohy
ZDROJ: Apetit

Horká polévka vonící po česneku má spoustu svých příznivců. Nejen pro svou skvělou říznou chuť, ale také proto, že dokáže povzbudit. Ať už vás trápí kocovina nebo na vás něco leze, česnečka dodá ztracenou sílu. Nejobyčejnější oukrop podle kuchařky ze začátku minulého století můžete připravit skoro zadarmo – jen s rychlovarnou konvicí!

Abychom vás přesvědčili, že na oukrop vystačíte s minimem skromných surovin, slyšte, co se píše v receptu na česnekovou polévku v kuchařce staré více než sto let.

  • Tvrdší, na kousky rozkrájený chléb dej do polévkové mísy. Rozetři se solí asi dva stroužky česneku a přidej s kusem sádla rovněž do mísy. Vlij na vše vařící vodu, přikryj pokličkou a za chvíli nes na stůl.

S našimi recepty budete mít práce trochu víc, ale v zásadě závisí jen na vás, které verzi česnečky dáte přednost. Jestli skromnější, skromné, vylepšené či luxusní, české, středomořské, vodové či krémové, s krutony nebo brambory či jen s ostrou vůné česneku.

  • Česnek může posloužit jako ochucující složka nebo jako základní surovina pro přípravu.
  • Rozdrcený čerstvý česnek dodá vodové (vývarové) polévce říz, pečené palice česneku poskytnou polévce jemnější chuť a krémovou konzistenci.
  • Česnek výborně ladí s brambory nebo rajčaty, do česnečky se vždy báječně hodí chlebové krutonky. 

Česnečka nebo chlebová?

Podobně jako tomu je v případě zmiňovaného receptu na oukrop z kuchařské knihy z roku 1910 od Marie Nejedlé, ani dnes nemusíme zcela oddělovat česnekovou polévku od chlebové. Obě polévky spojují shodné skromné suroviny, liší se jen způsob, jakým se upravují. V obou případech zlikvidujete starý chléb – buď tak, že ho do polévky rozvaříte, nebo z něj připravíte krutonky.

4 kouzla česneku

  • Česnek obsahuje látky, které mají léčebné účinky. Většina účinků česneku se připisuje allicinu, což je sloučenina, které česneku dodává typický pach a říznou chuť. Allicin působí antibakteriálně, antiviroticky a fungicidně (hubí plísně). Čím později při vaření čerstvý česnek přidáte, tím více účinnosti česneku zachováte. 
  • Česnek může snižovat riziko infarktu. Některé studie nasvědčují, česnek snižuje riziko ucpávání cév, protože působí protisrážlivě.  
  • Česnek může snižovat riziko rakoviny. Sloučeniny síry, které jsou v česneku přirozeně obsaženy, mají schopnost potlačovat vznik rakovinných buněk a blokovat růst tumorů.
  • Česnek může podporovat zdraví kostí, protože zvyšuje hladinu estrogenu u žen. Tím snižuje riziko řídnutí kostí. Studie také naznačují, že česnek má pozitivní účinky na symptomy osteoartrózy.

Zdroje informací: Marie Nejedlá, Praktická kuchařka pro českou domácnost, BBC GoodFood, Apetit

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč