Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Šípky: vitaminy nabité plody podzimu

Šípky: vitaminy nabité plody podzimu
sdílet:

Období bohaté na úrodu a sklizeň z polí a zahrádek se pomalu chýlí ke konci, avšak příroda nám i na podzim nabízí spoustu plodů vhodných ke zpracování. Nemusíme chodit daleko, stačí krátká procházka přírodou a zaručeně natrefíte na nejednu planou růži, která poskytuje plody plné vitamínů a dotváří tu správnou paletu podzimu pro oči. Vypravte se s námi za kouzlem šípků a naučte se třeba skvělou domácí šípkovou zavařeninu nebo tradiční šípkovou omáčku.
 

Co vlastně šípek je? Tak jak ho známe, je šípek plodem plané šípkové růže. Nejde však o klasický plod, nýbrž o souplodí, jelikož celý šípek tvoří jak samotný plod, tak i část květu.

  • Nejčastěji se setkáváme s červenooranžovým a červeným zbarvením šípku, neobvyklá není ani černá barva s nádechem do fialova.
  • Ideálními měsíci pro sklizeň šípků jsou září a říjen, a to zejména ve slunných dnech, kdy šípky obsahují nejvíce vitamínu C. Využijte krásných dnů babího léta, vyražte do přírody a nezapomeňte si s sebou vzít malý košíček nebo sáček, do kterého si nasbírejte šípky v jejich plné síle.
  • Dejte pozor na záměnu s hlohem obecným, jehož plody vypadají podobně. Planý hloh je též využívaný v lékařství a kořenářství, nemá však takový obsah vitamínů, jako právě šípek. Nicméně, marmeládu z něj uděláte výbornou.
  • Věděli jste, že díky vysokému podílu vitamínů je šípek ideálním pomocníkem pro posílení imunity? Kromě vysokého podílu vitamínu C šípek obsahuje vitamíny A, B, E a je bohatý na tělu prospěšné minerální látky - hořčík, zinek, vápník a železo. První zmínky o využití prospěšných látek šípku datujeme o tisíc let zpět, a to už v 11. století.

Šípky a jejich všestranné využití v kuchyni

Přinesli jste si z procházky plnou mísu šípků a nevíte co s nimi? Zkuste je zavařit. 

  • Domácí šípkovou zavařeninu s hřejivou vůní hřebíčku pak můžete kdykoli použít do jogurtu, lineckého cukroví, na chleba nebo místo brusinek na svíčkovou omáčku.
  • Při zpracovávání šípků dbejte na důkladné očištění. Důležité je plod zbavit stopek a zbytků květů (lidově bubáků). Pro hladký výsledek se nevyhnete pasírování, které šípky zbaví případných zbylých nečistot a typických šípkových chloupků, které jsou v zavařenině nežádoucí.
  • Z šípků si můžete připravit také sladký chlebíček, ve kterém využijete hlavně dužinu tvořící obal šípku. A kdo by neznal hlášku z filmu Slavnosti sněženek, zda si dát kance se šípkovou nebo se zelím? Připravte si i tuto českou klasiku, která vás na chvíli přenese do hlubokého lesa díky kombinaci kančího masa a divokého koření. Výsledný pokrm můžete ozdobit smrkovými výhonky, které se svým vzhledem a vůní ke zvěřině skvěle hodí.
  • Nezapomeňte si v podzimních dnech připravit z čerstvě natrhaných šípků také tradiční šípkový čaj. Stačí je rozdrtit a zalít horkou vodou (pod bodem varu, abyste zachovali co nejvíce vitamínů), dosladit medem a šálek této vitamínové bomby si můžete z tepla domova vychutnat. 

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč