Kuchařky Apetit Vína Apetit
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Italská porchetta

Šéfkuchař Riccardo Lucque vás krok za krokem provede přípravou jednoho z nejtypičtějších italských masových pokrmů. Těšte se na báječně šťavnaté vepřové maso a vypečenou kůrčičku.
11. 5. 2016 | Autor: redakce apetitu

Ingredience

 • cca 4kg vepřový bok i s kůží (koupíte například v La Bottega Macelleria či v The Real Meat Society, na www.trms.cz nebo na Masodomu.cz)
 • mořská sůl a čerstvě mletý pepř
 • 2–3 snítky rozmarýnu
 • olivový olej na potření
 • 1 stroužek česneku
 • fenyklové výhonky (lze nahradit chmýřím z fenyklových bulv nebo 1 lžičkou semínek fenyklu)

NA BRAMBORY

 • 1kg pěkných brambor, oloupaných
 • 2 lžíce octa
 • 2 snítky rozmarýnu + na ozdobení
 • 3–4 stroužky česneku, oloupané
 • 3–4 lžíce olivového oleje 

Krok za krokem

KROK 1: Vykostěte a ochuťte maso

Z boku nejprve odřízněte žebra. (Můžete je v jiném receptu použít třeba na vývar.) Získáte bůček s kůží. 

KROK 2: Vykostěte a ochuťte maso

Z mezižeberních prostor odříznutých žeber vyřízněte jemné masíčko a dejte ho do větší mísy. 

KROK 3: Vykostěte a ochuťte maso

Pak postupně z vnitřní strany bůčku odřezávejte maso a přidávejte ho do mísy. 

KROK 4: Vykostěte a ochuťte maso

Všechen tuk z kůže odstraňte (můžete jej později třeba vyškvařit) – cílem je získat čistou kůži, do níž budete porchettu balit. 

KROK 5: Vykostěte a ochuťte maso

K masu v míse přidejte odrhnuté rozmarýnové lístky, drcený stroužek česneku – zmáčkněte ho plochou stranou nože a pak tahy ostří rozetřete na kašičku. 

KROK 6: Vykostěte a ochuťte maso

Vykrájené maso zvažte a na každý 1kg masa dejte 25g jemné mořské soli a 2,5g mletého pepře. Pokud je libového masa málo, přikupte kousek plece. 

KROK 7: Vykostěte a ochuťte maso

Vše zapracujte do masa. Jak je vidět na fotce, Riccardo maso dál nijak nekrájel. Každý odřezek zůstal v původní velikosti. 

KROK 8: Vykostěte a ochuťte maso

Čím důkladněji je maso propracované, tím líp ve výsledku chutná. Riccardo dává do vaření celé srdce a ‚masáž‘ masa si řádně užíval. 

KROK 9: Zabalte a upečte porchettu

Očištěný plát masa položte kůží dolů na pracovní plochu. Podél delší strany rozložte náplň. Obložte maso fenyklem (pokud používáte semínka, můžete je přidat už při solení masa). 

KROK 10: Zabalte a upečte porchettu

Do kůže udělejte špičkou nože na jedné straně na kraji 4–5 dírek. Maso zarolujte dovnitř. Troubu předehřejte na 120°C. Na dno trouby vložte pekáček s vodou, aby se maso nevysušovalo. 

KROK 11: Zabalte a upečte porchettu

Kuchyňský provázek provlékněte první dírkou (pomocí pinzety) a udělejte uzlík. Obtočte roládu, utáhněte, zavažte a odstřihněte (jako chirurg stehy). Pokračujte na konec rolády. 

KROK 12: Zabalte a upečte porchettu

Do kůže zarolované porchetty udělejte spoustu malých mělkých vpichů špičkou nože. 

KROK 13: Zabalte a upečte porchettu

Kůži opepřete, osolte (Riccardo nabral 1 vrchovatou polévkovou lžíci) a vmasírujte. Pak pokapejte olivovým olejem a rozetřete. Konce zakryjte alobalem. Pečte 2 hodiny. Pak vyjměte z trouby a nechte zcela vychladnout. 

KROK 14: Zabalte a upečte porchettu

Teplotu zvyšte na 170°C a vraťte maso do trouby. Pečte 1–1,5 hodiny (podle velikosti), až bude teplota uprostřed masa 70°C. Pokud kůže příliš rychle zčervená, zakryjte ji alobalem. Před krájením nechte 30 minut odpočinout. 

KROK 15: Připravte přílohu

Brambory podélně přepulte. Vhoďte do hrnce se 2 litry vody, 30g soli a 2 lžícemi octa. Na středním plameni přiveďte k varu a 1 minutu nechte jemně bublat. Pak slijte a dejte do mísy. 

KROK 16: Připravte přílohu

Přidejte rozmarýn, česnek, olej a promíchejte nebo efektně několikrát prohoďte, stejně jako to udělal Riccardo. 

KROK 17: Připravte přílohu

Ocet zařídí, že se brambory při pečení nerozpadnou. Pečte je v troubě předehřáté na 180°C asi 30 minut dozlatova. Občas promíchejte. 

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

Porchetta se v Itálii tradičně dělá z celého prasátka. Upečená se pak krájí na velkém dřevěném stole na lahodné plátky a podává se horká v křupavé housce jako skvělé jídlo do ruky. Díky kůži zůstane maso teplé klidně tři hodiny! Ale výborná je i zastudena.

Podle šéfkuchaře Riccarda Lucqueho je na porchettu nejlepší maso z 70–80kg prasnice, která ještě neměla selátka – taková prasečí jalovička (právě její maso je prý nejméně cítit a má tu nejjemnější kůžičku). Doma si ale porchettu můžete připravit i ze selete. Celé prasátko se vykostí a zaroluje. Riccardo původní italský recept upravil pro domácí přípravu; místo celého vepříka vám bude stačit jen bůček, v celku a s jemnou kůží. 

 

CO SE NAUČÍTE?

 • Dokonale vykostit a ochutit vypřový bůček
 • Zabalit a upéct fantastickou masovou roládu
 • Připravit rychlou přílohu 

Přidat komentář