Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Čím si připít na nový rok? Je lepší sáhnout po šampaňském, nebo sektu, crémantu, cavě či proseccu?

šampanské
ZDROJ: Pexels.com
sdílet:

Toužíte si připít šampaňským či kvalitním šumivým vínem a nevíte, po kterém sáhnout? Poradíme vám. Šumivá vína se totiž vyrábějí po celém světě v mnoha stylech a kategoriích.

Champagne

Z okolí francouzského regionu Champagne pochází pravé šampaňské. Název je ochrannou známkou, takže šumivá vína s tímto označením jsou pouze z této lokality. Jsou vyrobena klasickou metodou druhotného kvašení. Mají nenapodobitelnou chuť a vůni, která vychází z jedinečné kombinace klimatu, složení půdy a kombinací odrůd vinné révy.

  • Jediná vína, která mohou legálně nést název Champagne, jsou stáčena v okruhu 160 km od oblasti Champagne. Mimo oblast Champagne se francouzské šumivé víno nazývá Crémant.
  • Vzájemné poměry odrůd si výrobci určují sami, čímž vznikají osobité styly jednotlivých domů. Pijte je vychlazená na 5–8 °C, ročníková na 9 °C. Žádné jiné šumivé víno mimo tuto oblast nesmí být označeno jako champagne.
  • Více se o šampaňském dozvíte v našem článku níže.

Sekt, Crémant, Cava, Prosecco

Šumivá vína se vyrábějí z několika odrůd vinné révy, ale i jako vína jednoodrůdová, a to prvotním nebo druhotným kvašením.

  • Sekt je název pro německá šumivá vína, která se kvasí jednou, nebo dvakrát stejně jako šampaňské. Sekty kvašené druhotnou metodou jsou chuťově jemnější, než ty, které prochází pouze kvašením v tancích.
  • Ve Španělsku se stejným způsobem vyrobená vína značí jako Cava. To má údajně nejblíže pravému šampaňskému.
  • Italské šumivé víno je Prosecco z oblasti Prosecco di Valdobbiadene Conegliano v okolí Benátek. Nejlépe si ho vychutnáte v suché variantě.

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Dana Obermajerová

Apetit magazín