Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Proč chtějí zákonodárci na Floridě zakázat laboratorně vyrobené maso? Nebudeme mít falešné maso, říká guvernér DeSantis

laboratorně vyrobené maso
ZDROJ: Petra Coufalová / Unsplash
sdílet:

Na začátku letošního března schválila floridská sněmovna návrh zákona, který zakazuje prodej laboratorně pěstovaného masa. Ten nyní putuje k posouzení guvernérovi Ronu DeSantisovi, který svými výroky naznačuje, že dá zákonu zelenou. Z jakých důvodů má Florida k lab-grown masu takový odpor?

Zastánci poukazují na potřebu dalšího výzkumu

Laboratorně pěstované maso (konkrétně kultivované kuře vypěstované z kmenových buněk v bioreaktoru), které bylo v USA 21. června 2023 schváleno ke komerčnímu prodeji, je pod přísným dohledem amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) i Ministerstva zemědělství Spojených států (USDA). To však republikánům na Floridě nestačí a chtějí jeho vývoj a prodej zakázat, ba dokonce kriminalizovat – údajně kvůli obavám zdravotní bezpečnost.

Předkladatel návrhu zákona Danny Alvarez, republikánský zástupce z okresu Hillsborough uvedl, že ohledně laboratorního masa vyvstává mnoho neznámých, protože dle něj neexistují žádné dlouhodobé studie. „Potřebujete maso, OK. A my budeme mít na Floridě maso… Nebudeme mít falešné maso,“ vyjádřil svůj postoj k otázce lab-grown masa sám guvernér DeSantis, o čemž informovaly CBS News.

Ochrana živočišného průmyslu na Floridě

Republikán Tyler Sirois, který předložil obdobný návrh zákona o zákazu umělého masa, řekl serveru Politico, že jeho hlavní motivací je ochrana živočišného průmyslu. „Zemědělství a chov dobytka jsou pro Floridu neuvěřitelně důležitá odvětví,“ prohlásil a dodal, že maso vypěstované z buněk živých zvířat považuje za urážku přírody a doufá, že se Florida stane prvním státem, který zakáže pěstované maso.

Obdobné tendence totiž sílí i v jiných státech. Jak uvedla společnost Fast Company, v Tennessee se uvažuje o podobném návrhu zákona, který by za prodej umělého masa ukládal pokutu v hodnotě jednoho milionu dolarů. Alabama rovněž schválila návrh zákona, co zakazuje jeho prodej i výrobu, a označuje je trestnými činy, za které hrozí až deset let ve vězení. A Texas také zavedl legislativu týkající se způsobu označování a prodeje pěstovaného masa, informuje Food Dive.

  • Za zmínku stojí, že výroba, prodej i dovoz laboratorně pěstovaného masa už byly zakázány v listopadu 2023 v Itálii. Tamní pravicová vláda to zdůvodnila nutností ochrany státních tradic, uvádí BBC.

A co na to druhá strana?

Podle Jennifer Stojkovic, zakladatelky a generální ředitelky Vegan Women Summit, je laboratorně vypěstované maso hrozbou pro státní zemědělské subjekty. Pro The Food Institute také uvedla, že více než 3 % celkového objemu skotu v USA se pěstuje právě na Floridě, což naznačuje, že živočišný průmysl tu stále roste a odpor vůči umělému masu je politická otázka.

„V současnosti existují pouze dvě společnosti, Good Meat a Upside, které obdržely povolení pro výrobu a prodej pěstovaného masa,“ řekla Stojkovic a dodala, že další povolení jsou nyní v nedohlednu, přestože na ně čeká přes dvanáct dalších společností. To podle ní ukazuje, že federální předpisy představují větší překážku pro schválení umělého masa než opatření na státní úrovni, což považuje za velký problém.

A podle demokratické zákonodárkyně Christine Hunschofsky tento zamýšlený zákaz nevysílá dobrý signál směrem k inovacím a novým technologiím, a může odradit podniky, které by jinak svou činnost chtěly rozšířit na území Floridy.

Má průmysl s laboratorním masem budoucnost?

Podle CRS (Congressional Research Service neboli kongresová výzkumná služba) existuje na celém světě asi 150 společností, které jsou zapojené do vývoje laboratorního masa a 43 z nich sídlí právě ve Spojených státech. A ačkoliv se zatím jedná o relativně malé odvětví, už teď má velké finanční zázemí – ze soukromých i veřejných zdrojů do něj bylo doposud investováno přibližně 20 milionů dolarů. Měli by se investoři bát o své finance?

Vypadá to, že i přes nepřízeň některých států v USA průmysl s kultivovaným masem nezanikne, ale nejspíš se přesune do zahraničí. Jak uvádí Fast Company, Jižní Korea i Izrael jsou lab-grown masu velmi nakloněny, Holandsko v roce 2022 přislíbilo tomuto sektoru nejvyšší světový grant v hodnotě 65 milionů dolarů a Čína označuje kultivované maso za součást svého plánu pro potravinovou soběstačnost.

Zajímavost na závěr: I v ČR existují start-upy, které se věnují vývoji lab-grown alternativ masa. Například brněnský Mewery nebo pražský Bene Meat Technologies, který jako první na světě získal evropské povolení vyrábět laboratorní maso coby krmení pro domácí mazlíčky.

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč