Kuchařky Apetit Vína Apetit
reklama
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Šarlota

Otvíráme pro vás školu francouzské cukrařiny. Cukrářka Petra Stahlová vás v ní postupně naučí připravovat základní krémy i těsta a z nich vytvářet úžasné dezerty jako z těch nejlepších pařížských cukráren! Pro první lekci vybrala šarlotu, jeden z nejjednodušších, ale zároveň velmi efektních dezertů. „Šarlotka je velmi snadný, ale přitom vizuálně efektní dezert, zvláště když ji nakonec ozdobíte květy a pentlí,“ radí Petra.

Vydání: 2017/9
Autor:
Hodnocení:
5 (hlasů)
Náročnost: Pro zkušené
Počet porcí: Na 2 šarloty o průměru 16 cm
Doba přípravy: Do 30 minut
+ chladnutí
PT10M
Pečení 0:10
Dort

Ingredience

  NA TĚSTO

  • 180 g bílků
  • 180 g krupicového cukru
  • 120 g žloutků
  • 180 g hladké mouky
  • moučkový cukr na poprášení

  NA BAVORSKÝ KRÉM

  • 9 g plátkové želatiny
  • 75 g žloutků
  • 75 g krupicového cukru
  • 300 g mléka
  • 1 vanilkový lusk, semínka vyškrábnutá
  • 300 g smetany ke šlehání (33%)

  NA VANILKOVÝ SIRUP

  • 225 g vody
  • 190 g krupicového cukru
  • okrájená kůra z celého citronu (žlutá část)
  • 1/2 vanilkového lusku

  NA DOKONČENÍ

  • čerstvé ovoce
  • jedlé květy (nemusí být)

Příprava jídla

BAVORSKÝ KRÉM 

Základem bavorského krému (bavaroise vanille) je anglický krém. Jeho příprava je snadná, je ale dobré pořídit si kvůli němu teploměr. „Jen tak poznáte ten správný okamžik, kdy ze žloutků ještě nejsou míchaná vajíčka, ale krém už je dostatečně hustý,“ radí Petra. Při přípravě mějte teploměr celou dobu v hrnci a opisujte jím po dně hrnce číslici 8. To samé dělejte se stěrkou, jen v opačném směru (obr. 2).

Želatinu nechte nabobtnat v ledové vodě. Žloutky prošlehejte s cukrem. Mléko a vanilku dejte do menšího hrnce, přiveďte těsně pod bod varu a pak pomalu přilévejte a vmíchávejte do žloutků. Směs přelijte zpět do rendlíku (obr. 1) a za stálého míchání přiveďte k 82°C. Ihned přelijte do misky. Želatinu vymačkejte a vmíchejte do krému (obr. 2), ten zakryjte potravinářskou fólií (přitiskněte ji na hladinu krému) a nechte zcela vychladnout.
 

PŘÍPRAVA TĚSTA

Pokreslený papír nezapomeňte předtím, než na něj začnete dávat těsto, otočit. Jinak se vám barva obtiskne a zapeče do těsta. „Snažte se na těsto v sáčku příliš netlačit, nechte ho jen volně padat na papír,“ radí Petra Stahlová.


Připravte si pečicí papír – podle pravítka narýsujte 2 rovnoběžky vzdálené od sebe 6 cm. Podle formy o průměru 16cm či ráfku obkreslete 2 kruhy (obr. 1). Papír obraťte nákresem dolů.

Bílky s cukrem vyšlehejte do pevného sněhu. Poté velmi rychle vmíchejte žloutky a pak opatrně zapracujte mouku. Směs přendejte do cukrářského sáčku s kulatou špičkou o průměru 10 mm. Na obrácený papír nakreslete těstem na předkreslené rovnoběžky krátké čáry, jako když malujete plot. Nebudou však kolmo, měly by svírat úhel zhruba 70°. Do obou koleček namalujte spirály (obr. 2). Zatímco při tvoření spirál se musí jednotlivé tahy dotýkat, u čar nechte zhruba 2–3mm prostor. Předkreslená kola i rovnoběžky lehce přetáhněte, po upečení bude třeba seříznout sušší kraje. Těsto pocukrujte (obr. 3) a pečte při 180 °C zhruba 8 minut.
 

SESTAVENÍ KORPUSU

Z upečených kruhů je třeba odkrojit sušší kraje a hlavně vykrojit kruh tak, aby odpovídal průměru formy. Ve skutečnosti musí být ale trochu menší, protože po obvodu bude ještě upečené těsto!


Pečicí papír s těstem otočte dnem vzhůru (aby byl papír nahoře) a pomocí pečicí mřížky papír stáhněte (obr. 1). Ze spirál vykrojte pomocí ráfku či dortové formy kola (obr. 2). ‚Plot‘ podélně seřízněte z té strany, kde je méně povedený (obr. 3), a pak ho kolmo seřízněte tak, aby byl o 1cm delší než obvod formy. Vyložte jím formu tak, aby se konce dotýkaly, ale nepřekrývaly (obr. 4).
 

DOKONČENÍ

Jemnému piškotu i krému sluší ovoce – v sezoně sáhněte po jahodách, malinách, borůvkách či ostružinách. Mimo sezonu klidně použijte například kompotované (pevné) hrušky nebo třeba broskve. Nakonec šarlotu jemně ovažte mašlí.


Všechny ingredience na sirup dejte do hrnce, přiveďte k varu a vařte cca 2–3 minuty. Nechte zcela vychladnout.

Smetanu na krém vyšlehejte do konzistence jogurtu a zapracujte ji do uvařeného krému.

Do formy vložte kolo těsta dnem vzhůru a potřete ho sirupem (obr. 1), naneste zhruba polovinu krému (pokud chcete, můžete přidat i část ovoce) a vložte druhý kruh, opět dnem vzhůru (obr. 2). Naneste zbytek krému (obr. 3) a uhlaďte. Nakonec hotovou šarlotu ozdobte ovocem (obr. 4).

Dejte do lednice ztuhnout na minimálně 2–3 hodiny.

Nahlásit chybu v receptu

Ochutnejte také

Věnečky Paris-Brest

Millefeuille

Makronky

Jablečné kapsičky z listového těsta

Tartaletky

Tartaletky s krémem

Komentáře

Obrazek uzivatele
vypadá to dobře uvidím co vytvořím

Přidat komentář