Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak slavili Vánoce naši předkové: Víte, kdo u nás ozdobil první stromek a proč platil zákaz zametání?

České Vánoce
ZDROJ: Kelly Sikkema/Unsplash
sdílet:

Znáte historii vánočních svátků na území Čech, Moravy a Slezska? Podívejte se s námi, jak slavili Vánoce naši předkové ve středověku a jakou podobu mají svátky dnes. Zjistěte, proč by hospodyně při štědrovečerní večeři neměla vstávat od stolu a proč se na Štědrý den nesmí uklízet. 

Slavnostní dny pak mají původ v pohanských oslavách zimního slunovratu a v církevních svátcích oslavujících narození Ježíše Krista, který symbolizoval naději. I přes to, že se církev snažila pohanství vymýtit, některé pohanské zvyky křesťané převzali.

České středověké Vánoce

V období středověku se na území Čech, Moravy a Slezska zakořenily některé zvyky a tradice, které s oblibou držíme dodnes, i když v lehce pozměněné podobě. Například období půstu. Křesťané drželi v předvečer Vánoc půst tzv. ‚až do hvězdy‘, tedy dokud se na nebi nerozzářila první hvězda. Dnes věříme, že když budeme držet půst, uvidíme zlaté prasátko.

  • Dalším zvykem přetrvávajícím v současné podobě Vánoc je štědrost a pohostinství.
  • Již ve středověku si lidé na Štědrý večer dopřávali výjimečné pochoutky, které měli připravené také pro kolemjdoucí či potřebné.
  • Mezi běžné středověké vánoční pokrmy patří houbový kuba nebo oplatky, které se podávaly jako předkrm. Slazené byly medem, podávaly se i na slano s česnekem nebo bylinkami.
  • Mezi další dobroty patřilo sušené ovoce, často se též podávala hrachová, krupičná či jáhlová kaše.
  • V čase oběda se na stůl pokládaly peníze, které hospodář následně daroval chudým.
  • Lidé obdarovávali své blízké drobnými dárky pro radost a také pro štěstí.
  • Věřící připravovali pečivo z bílé mouky (vánočky, chléb a koláče) jako symbol radosti z narození Ježíše Krista v Betlémě (Betlém byl považován za Dům chleba).
  • O Štědrém dnu platil zákaz zametání, aby nebyly zraněny duše zemřelých, které dle pověsti o svátcích v domě přebývají.
  • A aby slepice snášely vejce, nesměla vstát hospodyně při štědrovečerní večeři od stolu.
  • Nikdo z rodiny nesměl sedět naproti dveřím od ulice, což ho mělo ochránit před smrtí v dalším roce.

Vánoce ve znamení klidu a míru

Pohanské Vánoce byly bujaré, k oslavám patřily masky, rituály a průvody. Křesťanství vneslo do svátků vánočních klid, mír a pohodu. Vánoce v rodinném kruhu se začaly slavit až v 17. století. Svou dnešní podobu (zdobení stromu, dárky, jmelí) dostaly Vánoce až ve století 19.

  • První vánoční stromek podle některých historických pramenů ozdobil v roce 1812 ředitel stavovského divadla po vzoru německých tradic. 
  • Dříve se stromeček zdobil sušeným ovocem, skořápkami či pečivem. První skleněné ozdoby se začaly prodávat až na konci 19. století.
  • Od 19. století se ke štědrovečerní večeři v mnoha rodinách (dříve pouze v rodinách rybářů nebo v zámožnější společnosti) podává kapr.

Zdroj: Vánoce, histore, zvyky - Jitka Pastýřková, Sto let českých Vánoc - Petr Koura

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč