Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Punč: Připravte si nejstarší koktejl na světě na 12 způsobů! Na vánoční večírek i doma k televizi

Punč: Připravte si nejstarší koktejl na světě na 12 způsobů! Na vánoční večírek i doma k televizi
ZDROJ: Apetit

Dokonalá kombinace rumu, citrusů a koření navodí správnou hygge atmosféru a krásně zahřeje. A nemusí být zrovna Vánoce! Jak nápoj vznikl? Původ punče vás možná překvapí!

Odkaz věčně opilých námořníků

Historie punče sahá do 17. století. Není známo, kdo a kde první punč připravil, ale první zmínka se objevila v dopise z 28. září 1632 od Roberta Adammse, který pobýval v Indii a pracoval jako námořník pro britskou Východoindickou společnost.

  • Podle historika nápojů Davida Wondricha došlo anglickým námořníkům pivo i víno, a tak jednoho z nich napadlo udělat víno z lihovin. Když se dostali do východní Asie, nakoupili spoustu lihoviny zvané arak (pálenka ze šťávy z cukrových palem) a vrhli se do přípravy vína. Ale jak to udělali?
  • Aby pálence dodali kyselost, použili citronovou šťávu. Nápoj osladili, (měli rádi sladká vína) a naředili vodou. Punč měl oproti vínu a pivu spoustu výhod. Díky lihu a cukru vydržel dlouhé plavby, aniž by se zkazil. 

Jakmile se britští námořníci vrátili do své domoviny, popularitu punče zde rozšířili. Tehdy bylo v módě navštěvovat námořníky přímo v přístavech a punč s nimi popíjet.

  • Punč se postupně dostal do hospod, kaváren a na večírky anglické společnosti, kde se podával ve velkých širokých mísách zvaných Punch Bowls. Tyto mísy byly vyráběné ze stříbra nebo keramiky a malované zdobnými nápisy.
  • Z Británie se punč rozšířil do celého světa a začaly vznikat nejrůznější varianty. Arak byl nahrazován rumem nebo brandy, přidávalo se také pivo nebo víno.
  • Například Australané připravují silný rumový punč Blow My Skull, v Mexiku je zase oblíbený vánoční punč zvaný Ponche Navideño. Oblíbené se staly i nealkoholické verze nápoje.

Vyšel punč z módy?

Punč byl populární až do poloviny 19. století. Spolu s příchodem viktoriánské éry se však měnil i styl pití, pilo se méně a nadměrné pití punče začalo být považováno za nespolečenské.

  • Éra punče ale nikdy zcela nevyhasla, nápoj se stal v posledních letech opět velmi populárním. Po světě je několik barů, ve kterých si můžete punč vychutnat. Jedním z nich je newyorský bar The Dead Rabbit, který byl v roce 2016 oceněn jako nejlepší bar na světě.
  • V Londýně můžete navštívit Punch Room, klub, který nabízí 30 speciálních punčů.

Kde se vzalo slovo punč?

Panuje přesvědčení, že slovo punč pochází ze sanskrtského slova paanch, což v překladu znamená pět, protože nápoj se připravuje právě z pěti ingrediencí: citrusy, cukr, lihovina, voda a muškátový oříšek. Ale podle Davida Wondricha, který punč označuje za krále míchaných nápojů, jde o pouhou doměnku. 

  • Slovo punč podle Wondricha označuje sudy s alkoholem, které se v 17. století používaly na lodích. Opravdu dodnes existuje styl sudů, kterým se říká punč. Mají objem 500 litrů, jsou krátké a široké. Ani tato teorie však není potvrzena.

Zdroje: DiffordsGuide, KitchenProject

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč