Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ochutnejte 4 slavné krémové dorty, které získaly světový věhlas. Zavedou vás i na americký kontinent

Dorty ve výloze
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Chcete okusit světový zákusek, ve kterém se snoubí lehké vláčné těsto s neodolatelným krémem? Cestujte s námi do Norska, USA, viktoriánské Anglie či na Jamajku a připravte si doma čtyři světově proslulé krémové dorty ještě dnes.

Oblíbený svatební dort s nejasným původem

Pokud se v USA na svatebním menu objeví Lady Baltimore, nejedná se o žádnou tanečnici či nezvanou tetičku, řeč je o neodolatelném zákusku.

  • Dort Lady Baltimore je oblíbený v jižní části USA, kde má také svůj původ. Kdo se však na jeho vzniku podílel, není zcela známo. Nejasnosti tak daly vzniknout řadě legend, které se kolem tohoto několikavrstvého dortu tradují.
  • Nejznámějším příběhem, který tento dezert obestírá, je zasazen do Jižní Karolíny. Jistá Alicia Rhett Mayberry upekla a servírovala dort známému romanopisci a zakladateli westernových románů Owenu Wisterovi. Ten se do dortu natolik zamiloval, že po něm pojmenoval svůj román, taktéž lady Baltimore.

První recept tohoto zákusku spatřil světlo světa v roce 1906 hned v několika novinách, kdo je však jeho tvůrcem není jasné.

  • Lady Baltimore se skládá z piškotového korpusu, který se promazává krémem s kandovaným ovocem (i fíky či rozinkami) a drcenými ořechy.
  • Horní vrstva tvoří bílé či žluté pusinky.
  • Náplň dortu se často vylepšuje rumem či sladkými likéry.

Norský národní klenot

Dort nesoucí složitý název Kvæfjordkake Norové označují za nejlepší dort na světě. Kdo jej ochutná, ihned pochopí. Recept na kvæfjordkake vymyslely hospodyně ze severního Norska, poblíž města Lofoten. Ačkoli jsou pro tuto oblast typické především vysoké hory a fjordy, místní zemědělství vyniká pěstováním jahod. Ty nechybí ani na dortu.

  • Kvæfjordkake tvoří mandlový piškot s vanilkovým krémem, vrchní vrstvu tvoří po bílkové pusinky.
  • Klíčovou roli v něm hrají vajíčka, z bílků se připraveje křupavý vršek, žloutky tvoří základ mandlového piškotu.
  • Bez vajec se neobejde ani vanilkový krém do náplně.
  • Obdobný recept najdete také ve Švédsku, i zde se dort těší veliké oblibě, největším rozdílem je množství ovoce, Švédové na něm nešetří a dávají je tak i do krémové vrstvy.

Královský samet

Výběr nejchutnějších krémových dezertů se nemůže obejít ani bez červeného sametu. Dort Red Velvet tvpřé piškot nezaměnitelné červené barvy doplněný o bílou náplň a polevu podobnou královskému hermelínu. Královský vzhled není náhodný.

  • Viktoriánská doba dala vzniknout několika koláčům se sametovým potahem, v 19. století se navíc začíná do těsta přidávat kakao, které bylo v této době známkou opravdového luxusu.
  • Sametová, tedy hladká a měkká struktura dortů, byla často využívána pro královské plesy a bály. Nejoblíbenějším dortem viktoriánské éry byl tzv. Ďáblův dort, ve kterém hrálo důležitou roli právě kakao.
  • Do těsta se k mouce přidávala také smetana a ocet, který dal vzniknout chemické reakci kakaa, čímž se těsto zbarvilo do červena. 

Kdo však poprvé upekl Red Velvet není známo. Často se tvrdí, že recept vznikl ve státě Maryland na počátku 20. let 19. století a vycházel právě z Ďáblova dortu. Rozdíl mezi nimi je v použité čokoládě, Red Velvet se ochucuje pouze kakaem.

Zajímavá je také historie dortu během druhé světové války. V USA se kakao stalo kvůli přidělování potravin nedostatkovým zbožím, a tak si pekaři, cukráři i hospodyňky pomáhali šťávou z červené řepy, které byl naopak dostatek. Řepa dodala těstu nejen červenou barvu, ale pomohla mu také k dokonalé vláčnosti. Červený sametový dort postupně dobyl celý svět. Dnes je připravován také v několika modernějších variacích, jako malé cupcaky, vafle či honosné svatební dorty.

Jediný a správný recept na Red velvet neexistuje. My vám přinášíme recept vycházející z newyorské varianty tohoto vláčného, vzhledově krásného a krémového dezertu.

Exotické ovoce

Smíchejte banán, ananas, mouku, voňavé koření, přidejte polevu ze smetanového sýra a máte kolibříka.

  • Dort kolibřík (Hummingbird Cake) poprvé připravili na slunné Jamajce koncem 60. let minulého století.
  • Své pojmenování si nevysloužil velikostí, dort je naopak opravdu velký a sytý. Na Jamajce je kolibřík národním ptákem, a tak tento sladký zákusek pojmenovali právě po něm.
  • Recept na kolibříka se rychle rozletěl po celém světě, na jihu USA si bez jeho přítomnosti nedovedou představit oslavy ani víkendové mlsání.

  • Vedle zvláštního názvu je také neobvyklé složení. Spíše než máslo obsahuje těsto olej, spíše než mouku jeho základ tvoří exotické ovoce.
  • Upečené vláčné těsto se před servírováním zalije polevou ze smetanového sýra s ořechy a voňavým kořením.

Chcete-li se i vy přenést na druhou stranu zeměkoule, připravte si tento chutný a ovocný dort. Postup je snadný a výsledná chuť opojná. Má jen jednu nevýhodu, zmizí stejně rychle jako skutečný kolibřík.

Zdroj receptů: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Hana Kovaříková

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč