Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Je český česnek opravdu nejkvalitnější? dTest testoval u 17 vzorků štiplavost, obsah pesticidů a těžkých kovů

Česnek
ZDROJ: stevepb/pixabay
sdílet:

Je česnek vypěstovaný u nás opravdu chuťově nejvýraznější, jak se mnozí domnívají? Bylo to krásné. Ale jak ukázal spotřebitelský test, určit kvalitu pouze země původu nelze.

Posledních dest let citelně roste zájem zákazníků o český česnek. Sháňku po něm posílily i obchodní řetězce, které v reakci na spotřebitelský trend zařadily tuzemský česnek do nabídky. Často ho přitom prezentují jako zvlášť kvalitní zboží a český původ náležitě zdůrazňují.

Čím to, že se z českého česneku stala tak zvučná značka?

Soudě podle veřejně dostupných názorů na něm konzumenti oceňují především jeho chuť, údajně výraznější než u dovozové konkurence. Dalšími výhodami tuzemské produkce by pak měla být i nižší míra chemického ošetření a to, že na náš stůl neputuje přes půl světa.

Rozhodli jsme se proto ověřit, zda jsou výše uvedené předpoklady založeny na pravdě,‘ říká šéfredaktroka časopisu dTest Hana Hoffmanová s tím, že v supermarketech nakoupili 17 vzorků baleného česneku různého původu a poslali je do laboratoře, kde se měřila intenzita štiplavosti, obsah pesticidů a nežádoucích těžkých kovů.

  • Při výběru vzorků byla snaha především o co nejpestřejší zastoupení zemí původu, takže do testu se dostalo osm českých, pět španělských, dva italské a dva čínské vzorky.
  • Posledně jmenované však byly k mání pouze coby speciální jednostroužkové odrůdy, které bohužel nejsou plně srovnatelné s ostatními.
  • Jiný druh z Číny však nebyl v srpnu loňského roku, kdy test probíhal, k dispozici. Dalšími zvláštnostmi byly tři vzorky biočesneku a také španělský česnek Ajo Morado de Las Pedroñeras – speciální odrůda s evropskou ochrannou známkou původu.

(Ne)účinná obrana

Stroužek česneku obsahuje okolo 58% vody, 30% sacharidů, 6% bílkovin, 2% vlákniny a 0,5% tuku. Dalšími složkami jsou vitaminy B1, B3, B5, B6, C, E a také skupina asi 30 sirnatých látek, které stojí za jeho štiplavou chutí. Nejdůležitější z nich se nazývá alliin.

Ten je za normálních okolností ukryt v buňkách česneku a čeká na okamžik, kdy se pletivo mechanicky poruší. V tu chvíli se k alliinu dostane enzym alliináza, který dosud stabilní, nijak nevonící alliin přemění na těkavý, štiplavý allicin. Právě ten dává česneku chuť, vůni a na rozdíl od výchozího alliinu má také antimikrobiální účinky. Štiplavost, těkavost i biologické účinky allicinu mají jednoduché vysvětlení.

Štiplavost jako obrana před škůdci

Popsaný scénář jeho vzniku totiž v přírodě nastává jako reakce na poškození česneku škůdci. Ty větší by po zakousnutí měla odradit nepříjemná palčivost, mikroskopické škůdce by rostlina přímo zahubila. Člověka však obranný mechanismus česneku naopak láká.

  • Odborná literatura uvádí, že se obsah alliinu v česneku pohybuje od 0,2 do 2%. Do tohoto teoretického rozpětí se vešly i vzorky v testu, přičemž nejvyšší koncentrace předvedly italské vzorky (12,9g/kg), v těsném závěsu za nimi se umístila španělská produkce.
  • U českých vzorků bylo v průměru nalezeno 10,7g/ kg. Druhé měření zjišťovalo koncentraci pyruvátu, látky rovněž vznikající při enzymatickém rozkladu alliinu. Neplatilo však, že čím více prekurzoru česnek obsahoval, tím více štiplavých látek se z něj uvolní.
  • Zjištěné koncentrace pyruvátu se opět vešly do teoretického rozpětí od 30 do 200μmol/g, ale i ty nejvyšší zjištěné hodnoty zůstaly teoretickému maximu dost dlužny.
  • Po sečtení obou dílčích výsledků se jako nejříznější ukázala dvojice vzorků španělského původu Cervati Bio Nature Aglio a Albert/ Albertova Tržnice Česnek. Z česneku vypěstovaného u nás se pak dařilo nejlépe tomu, jenž se prodával pod značkou Tesco.

Bez kovové příchuti a v kvalitě bio

Různé studie ukázaly, že česnek může snižovat toxický účinek těžkých kovů v organismu. Na druhou stranu může být
i jejich zdrojem v jídelníčku, stejně jako jakákoliv zelenina pěstovaná v nevhodném prostředí. „Do hledáčku jsme si proto vzali obvyklou sestavu kovů: kadmium, olovo, arzen a rtuť,“ vypočítává Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

Spolu se zmíněnými škodlivými těžkými kovy navíc proběhla kontrola hladiny mědi a chromu. Ty jsou v určité míře pro fungování lidského organismu nezbytné, nicméně v nadměrném množství se rovněž mohou kumulovat a škodit. Všechny vzorky byly v pořádku. „Pokud jde o přítomnost pesticidů, lze výsledky označit jedním slovem za vynikající,“ pochvaluje si Hana Hofmannová z dTestu.

Stručné čtení

Česnek patří mezi druhy zeleniny, které se řídí tzv. obecnou obchodní normou. Ta říká, že do prodeje smí jít pouze nepoškozené, čisté zboží bez hniloby a stop po škůdcích. Jiné speciální požadavky závazný předpis nedává. Stejně skromný je i soupis povinných informací: na etiketě baleného česneku musíme najít název produktu, adresu dodavatele, zemi původu, identifikační číslo šarže a údaj o množství vyjádřený hmotnostínebopočtemkusůvbalení. Z pohledu povinných údajů byly všechny etikety v pořádku.

Zdroje informací: dTest, časopis Apetit, Hana Hoffmannová

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Lucie Šilhová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč