Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Bylinkové máslo: malý zázrak, který dokáže velké věci. Dodá neodolatelnou chuť pečivu, masu i pečené zelenině

Bylinková másla
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Bylinkové máslo je nenápadná záležitost, která ovšem dokáže neuvěřitelnou parádu. Třeba proměnit obyčejný plátek bagety v gurmánský zážitek nebo grilovanou rybu či opečený steak v nezapomenutelnou dobrotu. Bylinkové máslo si pochopitelně lze koupit, ale ještě lepší je připravit si ho doma, a to za zlomek času i úsilí.

Co je bylinkové máslo

Bylinkové máslo je, klasické máslo smíchané s nasekanou směsí bylinek. V kuchyni má všestranné využití a také je to jedna z možností, jak zpracovat čerstvé bylinky během sezóny.

Jak připravit bylinkové máslo

Samotná příprava je neskutečně jednoduchá a stačí vám k tomu jedna kostka změklého másla a hrst čerstvých, omytých a usušených bylinek.

  • Bylinky nadrobno sekejte nožem nebo ještě lépe je dejte do foodprocesoru, sekáčku či mixéru, které je rozmělní.
  • Přidejte je do změklého másla a společně vše důkladně promíchejte.
  • Hotovou směs přendejte do uzavíratelné krabičky a dejte chladit do lednice.
  • Další možností je přendat bylinkové máslo na rozloženou potravinářskou fólii (nebo alobal), zabalit do úhledného válečku a dát vychladit.

Pak už stačí jen odkrajovat přibližně centimetr široký proužek na porci. Jestli si chcete práci s porcováním maximálně ulehčit, změklé ochucené máslo rozdělte do silikonových formiček na led a nechte ztuhnout. Před použitím vyndáte jen potřebné množství kostiček.

Jak dlouho vydrží bylinkové máslo

V lednici vydží 3 – 5 dní. Pokud víte, že ho nespotřebujete nebo jste ho záměrně připravili víc, dejte ho zamrazit

Jaké bylinky do bylinkového másla

Pravým gró bylinkového másla, tedy kromě samotného másla, jsou bylinky. Ideálně čerstvé, právě natrhané, umyté a osušené. S jejich sběrem se vyplatí začít už na jaře, kdy začíná vystrkovat své lístky třeba medvědí česnek, pažitka nebo popenec. Ale bylinek, které lze použít do ochuceného másla je celá řada a můžete je libovolně kombinovat.

  • Kromě již zmíněných přidejte čerstvou hladkolistou petrželku, libeček, šalvěj, dobromysl, kopr, majoránku, tymián, rozmarýn, ale třeba také bazalku nebo mátu.
  • Do ochuceného másla také velmi často přidává utřený česnek a dokonce i nastrouhaná citronová kůra a šťáva. Tato lehce podivná kombinace máslu i ostatním surovinám svědčí a dodávají mu zajímavou, lehce pikantní chuť.

Co dalšího přidat do másla

Zaručujeme vám, že jakmile se do bylinkového másla jednou pustíte, stanete se na jeho přípravě závislí a už budete pořád dokola zkoušet nejrůznější kombinace. Kromě té klasické s bylinkami lze připravit i jiná ochucená másla.

  • Například s medem, javorovým sirupem, tabascem či jinou pálivou omáčkou. U tekuti vždy opatrně. Přidávejte zpočátku jen skutečně malé množství, aby se do másla dostatečně vstřebalo. V opačném případě vznikne mazlavá nesourodá hmota, která se bude oddělovat a vodnatět.
  • Další chuťový rozměr získáte použitím koření – nejčastěji chilli nebo mletého pepře, ale přisypat můžete také už namíchané kořenící směsi, např. na gyros. 
  • Vyzkoušejte i nastrouhaný parmazán, opražená a nasekaná piniová semínka či vlašské ořechy.

Jak udělat česnekové máslo

Smíchejte 125 g změklého másla s utřenými 4 stroužky česneku. Případně lehce opepřete a můžete jemně osolit. Vzniklou hmotu přendejte do vhodné nádoby a dejte vychladit do ledničky. Použít ho můžete třeba jako my na bulky s tymiánem a česnekovým máslem.

Jak česnekové máslo použít

Vychladlé ochucené máslo rozdělte na požadované porce a položte ho třeba na grilované maso, opečený steak nebo rybu. Tuk se rozpustí, bylinky rozvoní a vytvoří naprosto dokonalou ‚máslovou omáčku‘.

  • Dále jím můžete ochutit vařené či pečené brambory, batáty nebo jinou zeleninu.
  • Bylinkové máslo namažte na bagetu, plátky chleba nebo přidejte do krémových polévek.
  • Přimíchejte ho do uvařených těstovin, gnocchi nebo na bramborovou kaši.

Zdroj článku: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: KatkaVavrova

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč