Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

37 skvělých receptů se zeleným a bílým chřestem v hlavní roli

37 skvělých receptů se zeleným a bílým chřestem v hlavní roli
ZDROJ: Apetit

Kromě tradičního českého bílého se u nás pěstuje i chřest zelený. Máme pro vás spoustu nápadů co s oběma podniknout! U chřestu je zásadně důležitá čerstvost. Čím dříve po sklizni chřest jíte, tím je sladší – to platí pro všechny varianty (bílou, zelenou i u nás exotickou fialovou). Pod článkem najdete spoustu receptů, jak chřest zpracovat, ale před tím si pročtěte jeho základní úpravu.

Už v kuchařské knize starověkého Říma zvané Apicius se popisuje ideální postup přípravy chřestu: Omyté osušené stonky svažte k sobě a svazek ponořte do vody tak, aby špičky chřestu vyčnívaly ven. Tímto způsobem se špičky uvaří v páře a zůstanou pěkně křupavé. Jsou totiž křehké a nepotřebují tolik času jako tvrdší stonky.

Jak zpracovat bílý chřest

Odlomte 2 až 3 cm dřevnatého stonku, přidržte jej za hlavičku a oloupejte jej škrabkou (kromě hlavičky), seřízněte na stejnou délku. Vařte ve vroucí osolené vodě 5 až 8 minut podle tloušťky stonku.

Jak zpracovat zelený chřest 

Odlomte 2 až 3 cm dřevnatého stonku. Neloupejte celý, jen větší výrůstky a seřízněte. Vařte ve vroucí osolené vodě 2 až 5 minut podle tloušťky stonku.

Skladování chřestu

Co se týče jeho skladování a následného zpracování, po zakoupení ho dejte do ledničky a do týdne zkonzumujte. V tomto případě ale platí, že čím dříve, tím lépe! Příliš dlouhým skladováním chřest přichází o obsah cukru, což má zásadní vliv na jeho chuť. Proti uvadnutí omotejte kolem stonku vlhkou utěrku.

Co byste měli vědět o chřestu

  • Chřest je dužnatý výhonek vytrvalé jednoděložné rostliny s názvem chřest lékařský. Zatímco výhonky patří mezi delikatesy na talíři, členité listy chřestu pod názvem asparágus se používají jako doplňková zeleň do kytic nebo se pěstují jako pokojovka.
  • První doklady o pěstování chřestu pocházejí už ze starověkého Egypta. V tamních pyramidách byly nalezeny malby zobrazující Egypťany obětující bohům svazek chřestu. Chřest se v této době pěstoval nejen pro svou chuť, ale i pro léčivé a afrodiziakální účinky.
  • Slovo chřest pochází ze staročeštiny. Rostlina si tento název vysloužila údajně proto, že měla chránit před „chřastnutím hromu“. Později se chřestu začalo říkat také hromový kořen. První zmínky o chřestu na našem území pocházejí z dob Karla IV.
  • Špargl je jen další název pro chřest. Lidové označení špargl je odvozeno od německého „Spargel“ a to zase z řeckého „spargan“, což znamená rašit nebo vyhánět.
  • V  České republice se chřest pěstuje v oblasti Mělnicka, kde má jeho pěstování úctyhodnou tradici. Český chřest byl svého času dokonce světově proslulý. 
  • Za Rakouska-Uherska se vyvážel na císařský dvůr ve Vídni, do Německa i Říma. Za první republiky pak také do Francie. Za socialismu nebylo možné chřest dostatečně rychle distribuovat, a tak jeho éra na čas skončila. Tradici pěstování chřestu u nás obnovili Holanďané v 90. letech.

Zdroje: BBC Good Food, Tasty, Apetit

Skryt pre seznam
Autor: kojzarova.m

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč