Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Škola vaření: Správnou jíšku musí umět každý kuchař. Světlá a tmavá se liší v jednom kroku

Jíška
ZDROJ: StockFood
sdílet:

Poctivá jíška voní máslem a do pokrmů ji přidáváme ještě horkou a opečenou do zlatova. Zároveň se jíška neobejde bez hladké mouky, což může pro mnohé znamenat překážku. Naštěstí existují i jiné – třeba přirozeně bezlepkové způsoby, jak zahustit polévku či omáčku.

Klasická jíška (také zásmažka nebo zápražka) z mouky a tuku se dá připravit na mnoho způsobů. V přípravě jíšky se nejvíce setkáváme s procesem restování nebo zpěnění.

Jak na tmavou a světlou jíšku

  • Tuk a hladkou mouku používejte v poměru 1:1.
  • Tmavou jíšku získate tak, že mouku na rozpáleném másle orestujte dozlatova. 
  • Světlou jíšku připravíte tak, že do zahřátého másla nasypete rovnoměrně hladkou mouku a na mírném plamenu ji necháte zpěnit.
  • Jakmile bude jíška hotová, ihned ji rovnou z kastrolu či pánve přidejte do vařícího pokrmu.
  • Pro výraznější chuť výsledného jídla můžeme v průběhu přípravy jíšky přidat také nadrobno nakrájenou cibuli. Skvěle ladí s chutí a vůní sušených hub v domácí bramboračce.

Další možností je také zahušťování hráškou, solamylem neboli bramborovým škrobem. Ten se používá do některých asijských jídel. Chcete-li se inspirovat přípravou tradičního asijského pokrmu podáváného v našich končinách, vyzkoušejte recept na českou čínu s krůtím masem.

Jíška s bezlepkovou moukou

Zdravější, a pro celiaky jediná přijatelná forma zásmažky, je jíška z bezlepkové mouky. Nabízejí se mouky z bezlepkových obilovin. Skvěle poslouží například rýžová, kukuřičná, pohanková nebo hrachová mouka.

Další způsoby zahuštění omáček a polévek

Kromě jíšky existuje mnoho dalších způsobů, jak zahustit jídlo.

  • Pokud z jakéhokoli důvodu nechcete nebo nemůžete použít klasickou jíšku z tuku a mouky, zkuste pokrm zahustit syrovou nastrouhanou nebo uvařenou a následně rozmačkanou bramborou.
  • V případě zeleninových polévek funguje část uvařené zeleniny rozmačkat nebo rozmixovat tyčovým mixérem. Zkuste tímto způsobem připravit tradiční babiččinu bramboračku a servírujte polévku, která bude hustá i bez mouky. Pro naše tělo je zahušťování zeleninou lehčí a lépe stravitelné.
  • I při vaření guláše se dokážeme obejít bez mouky. Zahustit jej můžete třeba strouhaným chlebem nebo můžete použít výše zmíněný trik s bramborou.
  • Jedinečným pomocníkem, kterým skvěle zahustíte a zároveň dochutíte některé omáčky, je strouhaný perník. Koupíte ho téměř kdekoliv a skvěle poslouží k zahuštění rajské. Z téměř obyčejné klasiky vytvoříte neobvyklé jídlo s jedinečnou chutí a vůní, které potěší malé i velké strávníky.

Zdroj: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč