Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kuchař Carême: génius, který díky bizarnímu pokusu o sebevraždu vynalezl hranolky

Hranolky
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Tohoto pařížského rodáka možná neznáte, přitom si rozhodně zaslouží být považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských kuchařů devatenáctého století. Životní vášní pro něj byla cukrařina, jeho největším vynálezem je suflé. Omylem ale také vymyslel hranolky!

Kdo stojí za objevením něčeho tak dobrého, jako jsou bramborové hranolky? Marie-Antoine Carême se narodil 5. června 1784 v Paříži do početné rodiny pařížského kameníka. Měl celkem patnáct sourozenců a ke slávě mu pomohlo jídlo, kus štěstí, náhoda i talent. 

Traduje se, že se zamiloval do dcery svého zaměstnavatele, jenže ona jeho lásku neopětovala. Proto se rozhodl, že se otráví syrovými bramborami. Jenže syrové mu připadaly tvrdé, a tak je pokrájel na hranolky, osmažil a osolil. Pevně věřil, že se po čtvrt kilogramu usmažených brambor už neprobudí. Ráno ke svému překvapení zjistil, že nejenže nezemřel, ale ještě ke všemu vymyslel gastronomickou senzaci!

  • Carême si založil vlastní podnik a liboval si v omáčkách. Dochucoval je čerstvými bylinkami a vyzkoušel tolik receptů, až se mu povedl další kulinářský zázrak neodmyslitelně spjatý s francouzskou, ale také italskou kuchyní – bešamel.
  • V osmnáctém století ještě v restauracích neexistovaly jídelní lístky tak, jak je známe dnes. Až Carême svůj jídelní lístek zjednodušil a rozdělil ho do jednotlivých chodů. V jednom nabízel polévku, ve druhém maso se zeleninou nebo rybu. Nechyběly saláty a dezerty.

Pro Napoleona jídelníček na celý rok

Kulinářské umění Carême se stalo natolik slavným, že si ho všiml i francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte. Ten mu dal nelehký úkol – sestavit jídelníček na celý rok bez toho, aby se pokrmy opakovaly. Podle všeho měl také vařit jen ze sezónních surovin.

Carême to ovšem zvládl na jedničku. Když později Napoleon zemřel, přestěhoval se Carême do Petrohradu, kam si ho nechal povolat sám car Alexandr I. Právě pro něj také vymyslel dort Malakov (Malakoff). Později se zase přestěhoval zpátky do Paříže a stal se osobním kuchařem bankéře J. M. Rothschilda.

  • Už tak rozšířený Carêmeho věhlas ještě umocnil Vídeňský kongres, který se konal v letech 1814 a 1815, na němž vařil pro všechny významné státníky.
  • Marie-Antoine Carême zemřel v Paříži roku 1833, ale jeho gastronomické umění žilo a žije dál, neboť měl dostatek následovníků.
  • Mezi jeho nejvýznamnějšího pokračovatele se řadí například Auguste Escoffier, který je považován za zakladatele moderní francouzské kuchyně.

Carêmeho vklady do světové kuchyně

  • Marie-Antoine Carême to do kuchyně to táhlo už od dětství, a proto se také vyučil cukrářem.
  • Povolání mu bylo zřejmě souzeno, Marie Antoine Carême je považován za vynálezce suflé.
  • Francouzský kuchař je taktéž považován za objevitele smažených bramborových hranolků, kterým se ve Francii neřekne jinak než pommes frites
  • Připisuje se mu objevení jedné ze základních francouzských omáček – bešamelu
  • Dort Malakov (Malakoff) je další zásluhou Marie-Antoine Carême.

Zdroje informací: BBC Good Food, Tasty, Food Insider

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč