Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

10 tipů k úspěšnému pečení

Pečení
ZDROJ: Theme Photos/Unsplash
sdílet:

Ať už jste vášnivé pekařky a pekaři nebo s pečením jen koketujete, vždycky se hodí pár vychytávek. Zatímco test špejlí pro vás nejspíš není novinka, alchymie se surovinami bývá nevyzpytatelná. Osvojte si některé pekařské triky, které vám pomůžou na cestě k úspěchu!

1. Nižší teplota 

Vyžaduje recept dlouhý pobyt v troubě a vy po chvíli vidíte hnědé okraje a stále syrový střed? S rovnoměrnou upečeností často bojujeme nejen u cheesecaků, ale i u koláčů a buchet. Některé recepty dokonce uvádějí teplotu a dobu pečení jen orientačně, důležitá je totiž zkušenost s vlastní troubou.

  • Pokud se vám stává, že vaše výtvory uvnitř nepropečou a na povrchu jsou připálené, zkuste prodloužit dobu pečení a snížit teplotu o 20 – 30 stupňů.

2. Rovnoměrné teplo 

Jakmile vložíte koláč do trouby, nezapomeňte jej sledovat. Pokud se po nějaké době na povrchu koláče objeví nežádoucí hnědnutí, přikryjte koláč alobalem nebo pečícím papírem. Zabráníte připálení shora a pomůžete k tomu, aby se koláč dopékal rovnoměrně.

3. Slané pečení zvlášť

Také už se vám stalo, že koláč za žádnou cenu nešel z formy vyklopit? Ne vždy za to může (ne)kvalitní nádobí a ledabylé vymazání formy. Pokud jste ve stejné formě pekli třeba brambory s máslem, mohla odkapaná směs tuku a škrobu vytvořit lepkavý povrch, kvůli kterému i po důkladném umytí nejde obsah vyklopit. To se může projevit i v chuti.

  • Pečte sladké moučníky ve formách a zapékacích mísách, které neslouží jinému účelu. 

4. Špejlový test

Pravidlo, které každý pekař dobře zná, ale opakování je matka moudrosti. Ať už pečete buchty, koláč nebo bábovku, před vyndáním z trouby otestujte propečenost středu špejlí.

  • Pokud je po vytažení špejle čistá, je upečeno. V případě, že se na ní zachytí těsto, pečte dál!

5. Tuk a mouka proti přichycení

Osvědčený tip, na který se v záplavě ostatních instrukcí může zapomenout, je vymazání a vysypání formy.

  • Pokud si nechcete umastit ruce, můžete máslo předem rozpustit či použít olej a formu vymazat mašlovačkou.
  • Tuk v tekuté podobě se lépe dostane do záhybů formy např. při pečení bábovky.
  • Skvělým pomocníkem je také olej ve spreji.

6. Aby držel tvar

Drželi jste se receptu a přesto se pečlivě vykrojené sušenky náhle v troubě mění v jednu slitý tenký plát? Na vině může být nedostatek kypřidla (kypřícího prášku či jedlé sody), nebo příliš mnoho cukru, který se postupně rozpouští a roztéká společně s těstem.

  • Zkuste ubrat cukr a vaše sušenky budou krásné, křupavé a přesně v takovém tvaru, jaký chcete.

7. Kynutí neurychlíte

Každé těsto potřebuje jinou dobu kynutí a největší vliv na kypření těsta mají okolní podmínky. V receptu najdete spíše orientační čas, důležitá je pro informace o znásobení objemu těsta.

  • Těsto na chleba může kynout i 2 hodiny, těsto na vánočku i osm hodin – záleží v jaké teplotě kynou. Čím je teplota vyšší, tím je kynutí rychlejší a bouřlivější a bubliny v těstě větší. a je nezbytné jej pravidelně kontrolovat.
  • Pokud dobu kynutí zkrátíme, může to být na upečeném výsledku hodně znát – pečivo nebude měkké a nadýchané. V opačném případě může těsto překynout, což neznamená extrémní nadýchanost, ale zase ztrátu kypřících bublinek.

8. Míchat, ale nepřemíchat

Když v receptu stojí, ať těsto vymícháme, stačí míchat jen tak dlouho, než se ingredience spojí - to se týká zejména křehkého těsta, kde je potřeba pracovat rychle, aby máslo příliš nepovolilo a nelepilo.

  • Při usilovném míchání či hnětení těst, která to nevyžadují (máslová), může vyjít tvrdé, suché a tuhé pečivo. Povolené máslo totiž vyžaduje víc mouky, než uvádí recept, aby se s ním dalo v teplých rukou pracovat. Požadovaná křehkost pečiva se pak nedostaví.
  • Pokud potřebujete pracovat se studeným máslem, zkuste trik, že máslo nastrouháte na struhadle a vložíte před přípravou těsta na hodinu do mrazničky. Práce se tím významně urychlí.
  • Jinak je tomu v případě hnětení, kdy naopak potřebujeme s těstem pracovat delší čas.

9. Sypké raději postupně

Někdy recept vyžaduje mouku prosít přes síto, ale ani to nemusí vždy zabránit hrudkám. Spolehlivě se jim ale vyvarujete, když budete sypké ingredience přisypávat a vmíchávat do těsta po dávkách, tedy postupně. 

10. Stejné, vyrovnané teploty

Zatímco příprava listového těsta vyžaduje máslo studené, většina bábovek, koláčů a buchet potřebuje ke správné přípravě máslo změklé.

  • Pokojovou teplotu dodržujte i u ostatních ingrediencí, které se lépe propojí. Kousky másla nebo zdrclá vejce vám při pečení mohou nadělat paseku, proto vždy dbejte na doporučení v receptu. 

Zdroje informací: Insider, Tasty

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč