Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely

Cibulačka
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

České babičky dobře věděly, že polévka je grunt. Stejný názor ale zastávají také jejich vzdálené příbuzné ve Španělsku, Itálii nebo třeba v Rusku. A tak má snad každý národ na světě svou „typickou" polévku, na kterou nedá dopustit. My jsme vybrali nejzajímavější zahraniční polévky, které si bez problému můžete připravit i vy. 

Minestrone, cibulačka, bouillabaisse, boršč, kapustnica nebo gazpacho. To jsou názvy polévek, které často objevíte na jídelním lístku v české restauraci. Českým chuťovým pohárkům zmíněné polévky jednoduše lahodí. Není divu, vždyť každá z těchto polévek vyniká výraznou a jedinečnou chutí, zajímavými surovinami i způsobem přípravy. 

Minestrone

Jak už název napovídá, polévka minestrone má původ v italské kuchyni. Této v překladu "velké polévce" dominují rajčata, cibule, mrkev, celer, fazole, česnek a bylinky. Špatnou, a zároveň dobrou zprávou je, že na polévku minestrone neexistuje jeden přesný recept, a tak při přípravě můžete povolit uzdu fantazii a pohrát si s ingrediencemi.

  • Pokud patříte mezi vegetariány, pak z receptu vynechejte maso. V opačném případě lze do polévky přidat kousky kuřecího masa.
  • Zároveň můžete polévku obohatit o těstoviny, povětšinou se přidávají těstoviny orecchiette, nebo rýži.
  • Vzhledem k tomu, že polévka minestrone patřila k prostým pokrmům, lze ji podávat i jako hlavní chod. Tuto tradici můžete následovat i vy. 

Cibulačka

Sotva bychom hledali zahraniční polévku, která se v naší kuchyni zabydlela tak rychle jako cibulačka. Není divu, vždyť hovězí vývar ve spojení s cibulí, máslem a tymiánem vytváří hotovou symfonii chutí.

  • Pokud byste se vydali ochutnat cibulačku do Francie, pak ji v místních podnicích objevíte pod názvem Soupe à l’oignon gratinée. Údajně ji vymyslel král Ludvík XV., když při pobytu na loveckém zámečku zjistil, že má ve spíži jen cibuli, máslo a šampaňské. Ze tří ingrediencí následně připravil první francouzskou cibulovou polévku.
  • Jiné legendy zase vyprávějí, že první cibulačku ochutnal už Král Slunce Ludvík XIV. Ať tak či onak, jedno je jasné. Francouzská cibulačka patří k nadčasovým polévkám, které nikdy nevyjdou z módy.

Bouillabaisse

Francouzská kuchyně nenabízí pouze cibulačku, ale také dokonalou polévku jménem bouillabaisse (čti bujabéza). Světlo světa spatřila tato rybí polévka v jihofrancouzském městě Marseille, a rychle se rozšířila do dalších středomořských měst.

  • Kouzlo polévky bouillabaisse spočívá v dlouhé přípravě i přidání provensálských bylinek.
  • V tradičním receptu naleznete vývar ze tří mořských ryb - ropušnice, kohouta mořského a mořského úhoře. Nic ale nebrání tomu, abyste polévku připravili z pražmy, ďasa mořského, mušlí nebo třeba chobotnice.
  • V Marseille se polévka podává s opečenými plátky chleba, které jsou potřené omáčkou rouille. 

Kapustnica

Výbornou polévku nalezneme také u našich východních sousedů. Slovenská kuchyně se pyšní polévkou kapustnica, která je nedílnou součástí štědrovečerního menu.

  • Pokud připravujete postní verzi polévky, pak vynechte maso a zahustěte ji smetanou či bramborem.
  • Naopak sváteční verze kapustnice obsahuje uzené maso, klobásu a také houby

Boršč

Je úzce spjatá s ruskou a ukrajinskou kuchyní, avšak její kořeny najdeme na Ukrajině. Řeč je o boršči, polévce z červené řepy, zelí, hovězího a vepřového masa, která je jedním slovem famózní. Pokud tedy máte dostatek času, rozhodně si boršč připravte. Tato polévka je nejen plná skvělých a dobrých surovin, ale navíc zasytí a zahřeje.

Gazpacho

Polévka, která není horká? Ano, seznamte se s gazpachem, španělskou polévkou z Andalusie. Původní recept na gazpacho údajně přišel do Španělska s Římany. V té době se ale jednalo o polévku z chleba, olivového oleje, vody, octa a česneku. Teprve až během 19. století vznikl recept na červené gazpacho, ve kterém vyniká chuť rajčat.

  • Pravé španělské gazpacho se podává studené, což je dáno tím, že Španělé si polévku dopřávají v parném létě, tedy v době, kdy nemají chuť na horké pokrmy. Snažte se tuto tradici při servírování gazpacha dodržet, jedině tak bude polévka chutnat tak, jak má.

Zdroje informací: CNN, Food'n road, autorka článku

Související články

Autor: Alžběta Rybářová

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč