Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Naši předci svíčkovou vařili úplně jinak. Dnes už maso do octa nenakládáme a místo kyselé smetany používáme klasickou

Svíčková
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Recept na svíčkovou omáčku, který vznikl pravděpodobně v období Rakousko-Uherska, je národním (často i rodinným) pokladem. Než se dostal do dnešní podoby, prošel recept vývojem. Svíčková na smetaně od Magdaleny Dobromily Rettigové, podle které ji vařili naši předkové, má k dnešní variantě hodně daleko.

Magdalena Dobromila Rettigová, kuchařka a autorka první kuchařky napsané v češtině s názvem Domácí kuchařka (1826), zanechala nezaměnitelný otisk v české kuchyni. Jedním z nejznámějších receptů z její kuchařky je na svíčkovou pečeni.

V Domácí kuchařce Magdalény Dobromily se s tradičním receptem na svíčkovou na smetaně nesetkáte. Nejpodobnější dnešním verzím je recept na svíčkovou pečeni, který obsahuje zakysanou smetanu

Maso se koupalo v octu

Rettigová maso nakládala do nálevu z octa, pepře, cibule a tymiánu, nebo jak se dříve říkávalo - dymiánu. Takto naložené maso nechala 4 dny odležet v chladu. Svíčková potom byla křehká a díky octu déle vydržela, což se tehdy hodilo, protože chladničky ještě nebyly. Maso ale bylo hodně nakyslé, Rettigová na 2 ¼ kg svíčkové používá 700 ml octa.

V moderních verzích receptu na svíčkovou už se s takovým postupem nesetkáme. Maso se v některých receptech nechává nasolené s kořenovou zeleninou maximálně odležet do druhého dne. Z receptu se zcela vytratil zázvor, který už v české kuchyni nemá své pevné místo jako dříve. 

Rettigová nepoužívá ani v jednom receptu na svíčkovou pečeni kořenovou zeleninu. V celé kuchařce však nenajdeme jediný recept, který by dnešní svíčkovou připomínal více. 

Recept na svíčkovou pečeni podle Rettigové

  • Vezmi as 2 ¼ kg tak nazvané svíčkové pečeně, totiž onen kus libového masa pod ledvinou, okrájej z ní všechny kůžičky a lůj, a nasol ji.
  • Vezmi asi 7 dcl vinného octa, rozkrájej do něho celou cibuli, dej k tomu 12 celých pepřů, 4 kousky zázvoru, trochu dymiánu, a nech to povařit.
  • Zatím prostrkej nasolené maso slaninou, vlož je do hliněné nádoby, polej je tím vařícím octem a nech je asi tři nebo čtyry dni, v zimě i déle v tomto láku ležet, ale musíš je každodenně obracet. Pak je znenáhla pec jako zajíce, a polévej kyselou smetanou, až je hezky hnědě upečeno.

I přes to, že se dodnes stále obracíme k ikoně tradiční kuchyně Magdaleně Dobromile Rettigové, vařit z jejích původních kuchařek z 19. století není snadné. Podoba receptů s vypsaným seznamem surovin před postupem se uchytila až v 50. letech 20. století a za přehlednou receptovou formu vděčíme Anuši Kejřové.

Blíže dnešním variantám receptů na svíčkovou je Marie Sandtnerová. Její Klasická česká kuchařka z 20. let 20. století obsahuje recept, ve kterém se uvařená zelenina pasíruje a míchá se zakysanou smetanou.

Recept na svíčkovou omáčku podle Sandtnerové 

Rozpočet pro 5 osob: 75 dkg svíčkové, 5 dkg slaniny, 10 dkg zeleniny, 12 dkg másla, 5 zrnek pepře, 3 znka nového koření, 1 bobkový list, proutek tymiánu, svíčkovou necháme naloženou 1 den, Při pečení: 1 cm2 citr. kůry, sůl, 1/4l smetany, 3 dkg mouky, z 1/2 citronu šťáv

  • Naloženou svíčkovou dáme do trouby i se zeleninou, cibulí a kořením a když se máslo, ve kterém bylo maso naloženo rozehřeje, osolíme je, přidáme malý kousek citronové kůry a pečeme v troubě nejdříve bez polévání tak dlouho, dokud zelenina nezčervená.
  • Pak ji trochu zalijeme vařící vodou neb polévkou z kostí a upečeme svíčkovou (často jí polévajíc šťávou) na všech stranách do měkka a červena. Upečenou svíčkovou nakrájíme, šťávu procedíme, načež z procezené zeleniny odstraníme koření, zeleninu prolisujeme nebo umeleme na masovém strojku a vložíme zpět do šťávy.

  • Takto připravenou šťávu se zeleninou nalijeme do kyselé smetany s rozmíchanou moukou a citronovou šťávou a dobře vše povaříme.

  • Nakrájenou svíčkovou urovnáme na mísu, polijeme dobře omáčkou a zbylou omáčku podáváme v omáčníku. Jako přikrm hodí se houskové knedlíky, obrovský, nebo třený knedlík, ale i opečené brambory. 

Svíčková omáčka, jak ji známe dnes, pravděpodobně pochází z Vídně, kde se místní dvorní kuchaři nechávali inspirovat francouzskou gastronomií. V našich zemích se recept ustálil až na začátku období první republiky.

Zdroje: Magdalena Dobromila, iDnes, Český rozhlas

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč