Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pojďte s Apetitem vařit českou kuchyni. Umět uvařit skvělé české omáčky a knedlíky se vždycky hodí

Pojďte s Apetitem vařit českou kuchyni. Umět uvařit skvělé české omáčky a knedlíky se vždycky hodí
ZDROJ: Apetit

Českou kuchyni v minulosti výrazně ovlivnila těžká práce a potřeba se najíst levně a dosyta. Navíc k tomu vždy dokázala využít pár základních surovin ze spíže spolu se sezónním ovocem a zeleninou. Víte, jak připravit klasiky české gastronomie v podobě dokonalé svíčkové, rajské, koprovky nebo křenové omáčky? 

Bez omáček a knedlíků bychom se v české kuchyni neobešli (ani bychom nechtěli) Je v nich ukryto cosi známého a nostalgického. Možná je to tím, že s nimi máme spojené vzpomínky na dětství, které se vybaví, jakmile se začne rozlévat jejich vůně.

Proto jsme pro vás dali dohromady recepty, díky kterým je zvládnete uvařit tak skvěle, že budou chutnat jako od maminky a babičky. A ano, a přidáváme i segedín, který se k nám sice dostal z Uher, ale už zůstal!

Nejlepší české omáčky

Jen těžko se dá posoudit, která z českých omáček je ta nejlepší a vždy záleží hlavně na chuťových preferencích strávníků. Pokud totiž budete omáčky připravovat s láskou a z poctivých surovin, stačí už jen ten správný recept.

Český knedlík: špekový, karlovarský, ovocný nebo kynutý?

Knedlíky patří mezi evergreeny české kuchyně, kterou si bez nich zkrátka nedovedeme představit. Navíc se dají připravit na nespočet různých způsobů od klasických houskových a bramborových přes sladké kynuté či tvarohové až po chuťově vyšperkované špekové či karlovarské.

Videotip: Jak na tvarování knedlíků? 

 
Skryt pre seznam

V jednotlivých receptech na vás čekají tipy na přípravu nejlepších knedlíků. A pokud nemáte času nazbyt, určitě vyzkoušejte rychlé hrnečkové knedlíky nebo houskové knedlíky z mikrovlnky

Pohled do historie české kuchyně

Servírovat jídla z lokálních surovin je historicky přirozené. Suroviny k vaření se získávaly lovem, sběrem a zemědělskou výrobou.

  • Ve 13. století byl základem jídelníčku chléb a různé placky. Obliba chleba byla veliká, podle spisovatele a historika Zikmunda Wintera mohli naši předci v 15. století ochutnat až 12 druhů chleba. Čím bohatší byl strávník, tím světlejší a jemnější mouka se používala na přípravu pečiva. 
  • Od 18. století se vedle bujarých hostin vyšších vrstev objevovaly nové potraviny dostupné pro všechny. Mohlo za to rozšíření koloniálních potravin, jako jsou brambory, okurky, rajčata, papriky a kukuřice. 
  • Důležitou postavou české gastronomie se stala Magdaléna Dobromila Rettigová, která v roce 1826 poprvé vydala svou kuchařku. Inspirací se Rettigové stala kuchyně Rakouska a Bavorska.
  • Rozmanitou kuchyni vyhnal z našich stolů prvoválečný nedostatek, který vystřídala pestrá kuchyně první republiky. Záhy přišly další hladové roky v období 2. světové války a následně omezená dostupnost některých potravin a jejich nízká kvalita v dobách komunismu.
  • Na pevné základy se česká gastronomie opět postavila v poslední dekádě 20. století.

Zdroje informací: Martina Klouparová: Tradiční česká gastronomie napříč časem, web HACCP, Pavel Kaplan: Tradiční česká gastronomie v restauracích, Video převzato z TopRecepty.cz

Skryt pre seznam

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč