0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Státní maturita snadno a lehce

čtení
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Maturita, zkouška dospělosti, první velký krok směrem k budoucnosti... Pro mnohé nejhorší noční můra, pro jiné milník, který otevírá dveře do světa. Ať už ji vnímáte jakkoli, blíží se mílovými kroky. Jak se na ni co nejlépe připravit?

Státní maturita je v posledních letech tématem výrazně polarizujícím společnost. Proč by měli stejně obtížnou zkoušku skládat gymnazisté z elitních škol a současně žáci posledních ročníků učilišť? To přece není fér vůči oběma skupinám. Na druhou stranu zkouška, která nastavuje jakousi „jednotnou laťku“ ve vzdělávání, je jako taková velmi užitečná. Asi jen těžko vyhodnotíme všechny pozitivní a nebo negativní aspekty státní maturity, co ale říci můžeme, že při přípravě na maturitu nejde jen o zvládnutí potřebných znalostí – klíčové je připravit se na zkoušku samotnou – na to, jak je koncipována, jak jsou formulovány otázky, jaké typy úloh se objevují, co posuzuje komise atd. A i ve školství najdeme analogii třeba se sportem, trénink konkrétní disciplíny rozvíjí naše schopnosti.

„Právě v přípravě na samotnou maturitu bývá mezi školami veliký rozdíl. Můžete mít skvělého učitele, který umí své studenty látku nejen naučit, ale dokáže je i upozornit, na které věci si mají dát pozor a jaké chytáky se v maturitních testech objevují. Ani netušíte, jaký to bývá pro studenty stres. Takže když tuší, co je čeká, a jsou trénováni v cílené přípravě na zkoušku, strašně jim to pomůže,“ říká Marek Valášek, učitel ze vzdělávacího portálu LearnTube.cz, který se zaměřuje právě na přípravu studentů na maturity, přijímací zkoušky na střední školy či Scio testy prostřednictvím vzdělávacích video kurzů. „Maturita není zdaleka tak těžká, jak se některým studentům zdá. A obzvlášť to tvrdím i o matematice, která je mojí doménou. Jsem přesvědčený, že každý student, který se na to úplně nevykašle, může maturitu s přehledem zvládnout. V kontrastu s tím, co si často myslí rodiče nebo i sami studenti, ale není důležité, jak dlouho se učí, ale jestli se učí ty správné věci. Jestli se učí efektivně,“ dodává.

Psycholožka Alžběta Protivanská navíc sama v jednom z video kurzů radí, jak si učení rozfázovat, jak porazit prokrastinaci a hlavně jak se vypořádat při maturitě s nervozitou, která dokáže otupit potenciál mnoha studentů. Její video kurz Jak se nezbláznit z maturity je celý dostupný zdarma a podle ohlasů už zachránil nejednoho studenta.

Apetit magazín

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná
  • Tipy a triky

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná

Jedno z jídel, které je nejlepší konzumovat ještě úplně horké, ideálně právě vytažené z trouby. Křupavé těsto, táhlý sýr, lahodná náplň. Milujeme ji a víme jak si skvělou pizzu připravit. Naučte se těsto, na které můžete skládat...
Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky
  • Tipy a triky

Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky

Bramborové hranolky zdravě? Vynechte fritézu a rozpalte troubu. V našem receptu používáme na pečení arašídový olej, který příjemně voní a chutná po burských oříšcích. Hojně ho využívá asijská kuchyně, protože snese velmi vysoké teploty, a...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč