Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty na dorty

Dort svede někdy mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Trocha těsta, krému, ovoce nebo polevy a kolik dokáže udělat radosti. Některé dorty se staly stálicemi cukrářského nebe. U nás najdete recept na klasiky jako jsou Dobošův dort, Sacher Torte, Banoffee pie, Míša dort, mandlový dort švédského krále Oskara či Schwarzwaldský dort i oblíbený ovocný dort se želé.

...

  
V pošmourném dni, kdy se nám nedaří, zvedne kousek dortu zaručeně náladu a je jedno, zda jde o dort krémový, potahovaný, nahatý, patrový nebo nepečený. A co teprve, když se rozhodneme připravit někomu dort k významnému výročí! No řekněte, není domácí narozeninový dort tím nejlepším dárkem? 

Jakákoliv událost, kterou je třeba řádně oslavit, je skvělou příležitostí k upečení dortu. Jak ale na to? Pojďme se v dortovém umění trochu zorientovat. Nebo je to spíš vědecká disciplína? 

  • Dokonalý mnohovrstevnatý Dobošův dort s karamelem má kořeny v Rakousku-Uhersku a dodnes je velmi oblíbený v Maďarsku a na Slovensku.
  • Další klasikou, jejíž kvality prověřil čas, je Sacher dort. Jeho kouzlo spočívá ve spojení čokoládového korpusu, meruňkového džemu a křupavé čokoládové polevy.
  • Angličané nedají dopustit na svůj Banoffee pie, ve kterém si pochutnáte na banánech s karamelem a šlehačkou
  • Až dostanete chuť na Schwarzwaldský dort, stačí kliknout na náš recept a vyhrnout si rukávy. 
  • Míša dort potěsí mlsné jazýčky dětí, dospělých i třeba kolegů v práci. A ani k jeho výrobě nepotřebujete zvláštní příležitost, recept je snadný a zvládne ho i začátečník.
  • Abyste nemuseli vždy nakupovat nábytek, když vás přepadne chuť na skvělý mandlový dort švédského krále Oscara II., mrkněte k nám na recept. Zvládnete ho připravit sami doma.
  • Na dětské oslavy se pak perfektně hodí barevný, efektní a  chutný ovocný dort se želé nebo nepečený jablečný dort. S výrobou nepečeného jablečného dortu vám pomůže i naše video.

Říká se, že vaření je umění, ale pečení je věda. V případě dortů to platí dvojnásob. Oproti vaření, kdy je prostor pro improvizaci a fantazii takřka nekonečný, u dortu se musí počítat, být přesný a platí zde pravidlo „třikrát měř, jednou řež“. Při pečení dortu doporučujeme držet se receptu, obzvlášť pokud ho nemáte vyzkoušený a pečete dort poprvé. K dokonalému dortu potřebujete tři základní komponenty: 

Dokonalý korpus 

Korpus je tělo dortu. Měl by být pokud možno nadýchaný, vláčný ale ne příliš drobivý, aby se dal proříznout na jednotlivé vrstvy. Zároveň by měl být pevný, aby zvládl vrstvení náplní, ale nesmí být dusivý. 

Lahodný krém do dortu

Co se týče krému, v posledních letech se upouští od hutných máslových verzí krémů a nahrazují je lehké šlehačkové, tvarohové a ovocné dortové náplně.

Originální dortové zdobení 

Jestliže v úvodu zaznělo, že pečení je spíše věda než-li umění u zdobení to neplatí. Tady můžete popustit uzdu fantazii a realizovat své umělecké vlohy.

  • Zajímavým v tomto ohledu je například mechový dort, který se stal doslova hitem sociálních sítí, ale i stálice na dortové scéně mrkvový dort
  • Také potahovým hmotám zdá se odzvonilo a preferovanějšími jsou tzv. „naháči“ (naked cake) bez zdobení. 
  • Ke zdobení dortů se skvěle hodí čokoládová ganache, dozvíte se však i další tipy, jak snadno na efektně ozdobit dort.

Celý popis