Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Žvýkáním k pevnému zdraví

Žvýkáním k pevnému zdraví
sdílet:
Žvýkačky se v Evropě těší velké oblibě – ročně se vyžvýká přibližně 100 plátků na hlavu. Že žvýkačka (většinou) dobře chutná a pomůže vám k svěžímu dechu, je známá věc, ale důvodů, proč si zažvýkat, je mnohem víc.

Váš úsměv bude hezčí

Pokud toužíte po zoubcích jako perličky, žvýkačka bez cukru je snadným a efektivním řešením. Vědecké studie potvrdily, že pokud denně žvýkáte (a pochopitelně si i nadále pravidelně čistíte zuby), snižujete riziko zubního kazu o 40 procent. Při žvýkání se totiž zvýší produkce slin, a tím se zvyšuje pH v ústech, což snižuje pravděpodobnost vzniku zubního kazu.

Pomůže proti stresu

Pokud se v televizi díváte na sportovní přenosy, možná jste si všimli, kolik sportovců před zápasem či na střídačce přežvykuje. Ať už vědomě, či nevědomě jim žvýkačka pomáhá vypořádat se se stresem. Japonští vědci nedávno zjistili, že žvýkání skutečně pomáhá odbourávat stres.

Zvyšuje koncentraci

Žvýkačka vám rovněž pomůže, pokud se potřebujete dobře koncentrovat a udržet pozornost. Japonský výzkum rovněž ukázal, že žvýkání o 25 procent zvyšuje prokrvení mozku, což má pozitivní dopad na schopnost koncentrace a pomáhá i při procesu učení.

Pomůže ke štíhlé linii

Žvýkání je vlastně takové bezpečné mlsání. Jeden plátek totiž obsahuje přibližně  2–22 kalorií, takže je to rozhodně lepší alternativa, jak si dopřát něco ‚na zub‘, než čokoládová tyčinka. Navíc žvýkání urychluje metabolismus a hodinovým žvýkáním spálíte celých 11 kalorií.

Zneškodní pálení žáhy

Pokud to přeženete s pálivým či tučným jídlem, žáha vám dá většinou brzy vědět nepříjemným pálením. Když si ale do hodiny od jídla dopřejete žvýkačku, můžete pálení žáhy zmírnit. Další důvod navíc, proč mít balíček žvýkaček vždy po ruce.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín